HEEMSCHUT ACTIEF Geen horeca op stadsbleek Boerderij Beijerink Boerderij Driehuizen van sloop gered Klein Dreijen Open weidegebied in tact laten Heemschut agenda Excursie Gelderse Poort Geen sloop bij Nijverdal Ten Cate Doetinchem - De provinciale commissie Gelderland van de Bond Heemschut steunt de Oudheidkundige Kring Deutekom in haar bezwaren tegen horeca-bebouwing op de oude stadsbleek bij de oude brug over de Oude IJssel. Deutekom heeft de gemeente gevraagd dit terrein op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Er is nu een plan voor een semi-permanent horeca-gebouwtje, maar dit opent de deur naar groot schaliger ontwikkelingen. De beide verenigingen vinden de plek 'een nog gaaf en harmonieus ensemble van weidegroen, fraaie boompartijen en water' in samenhang met 'het unieke gezicht op het silhouet van de oude binnenstad aan de overkant van de rivier'. Monumentenliefhebbers reageren verdeeld op het actuele bouwplan. Verschillende deskundigen vinden het plan wel aanvaardbaar. Deutekom wijst er echter op dat er een alternatieve plek voor bebouwing is. Tilligte - Heemschut blijft de ontwik kelingen rond de boerderij Beijerink in Tilligte nauwlettend volgen. De monumentencommissie ter plaatse heeft besloten de boerderij niet op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Wel wil de commissie in ieder geval de poort van het complex behouden, zij het dat hiervoor een andere locatie moet worden gezocht. Bekend is dat de plek van de Beijerink- boerderij reeds sinds de vijftiende eeuw plaatsbiedt aan een boerenbedrijf. Een van de meest bijzondere kenmerken aan de boerderij is de kapconstructie. De PC Overijssel van Heemschut houdt wat betreft de Beijerink-boerderij ook in de toekomst een vinger aan de pols. Nijmegen - De monumentale boerde rij Driehuizen in de Nijmeegse wijk Brakkenstein is voorlopig van de sloop gered. De gemeenteraad heeft besloten het complex aan te kopen om verdere verwaarlozing te voorkomen. Heemschut had met een groot aantal andere organisaties bezwaren tegen sloop van het gemeentelijke monu ment. Ook zijn er bezwaren tegen een bestemmingsplan, dat woningbouw mogelijk maakt in de nabijheid van het monument. Dit plan houdt geen reke ning met de historische kenmerken van het voormalige landgoed, de zichtlijnen vanuit de woonwijk op het stuwwal-reliëf van Berg en Dal, en het historisch karakter van de Heilige Landstichting en Groesbeek. Heemschut pleit voor een integraal beleid voor dit stedelijke uidoopgebied, uitgaande van een cultuurhistorische en landschapsecologische waarde- analyse. Een incidenteel bestem mingsplan voor een deel van het gebied mag niet vooruitlopen op een integrale 'groenvisie' voor de stad. De gemeentelijke monumentencommis sie had aanvankelijk geen bezwaren tegen sloop, omdat een restauratie niet haalbaar zou zijn. Dit was aanleiding voor zware kritiek op deze commissie, vanuit verschillende organisaties. Oosterbeek - De Bond Heemschut heeft eind '93 een kroonberoep inge steld tegen een bestemmingsplan rond de monumentale villa 'Klein Dreijen' te Oosterbeek (gemeente Renkum). Hiernaast zou grootschalige kantoor bebouwing moeten komen. De provin cie heeft het plan goedgekeurd, maar de initiatiefnemer voor het bouwplan heeft zich inmiddels teruggetrokken. Dan moet ook het bestemmingsplan in deze slechte vorm van tafel, vindt Heemschut. Het plan besteedt onvol doende aandacht aan belangrijke cultuurhistorische waarden: een beschermd hoofdgebouw en een onbe schermd monument, beide in samen hang met een historische parkaanleg. De dienstwoning moet voor de nieuw bouw wijken. De ingreep past niet in het gebied door de grote schaal van de nieuwbouw en parkeerverhardingen en door de situering die de parkstruc tuur vernietigt. Heemschut pleit voor bouwhistorisch onderzoek naar de historische betekenis van het Huis Klein Dreijen en de dienstwoning annex koetshuis. Het huis staat op de gemeentelijke monumentenlijst, maar de gemeente Renkum weigert zonder motivatie het bijgebouw te bescher men ondanks een herhaald advies van de monumentenwerkgroep. De gemeente heeft overigens geen monu mentencommissie, maar bedeelt deze taak toe aan een raadscommissie. Abele Reitsma Hollandse Rading- Het oude polder land tussen het noordelijk stadsdeel van Utrecht en de Utrechts-Noord- Hollandse grens is een eeuwenoud slagenlandschap. Qua schaal en maat vormt het een uniek ensemble met het omringende wegenpatroon en de bebouwing erlangs. Heemschut heeft daarom bezwaren tegen de vestiging van nieuwe moderne boerderijen met bijbehorende ontsluitingswegen, die dit landschapspatroon zouden aantasten. In een brief aan de Landinrichtings commissie Noorderpark stelt de Bond voor te onderzoeken of bestaande boerderijen aan de periferie van het plangebied kunnen worden gerehabi liteerd of samengevoegd om de agrari sche functie van de geplande nieuwe boerderijen te vervullen. Op die manier wordt het slagenlandschap ontzien en blijft dit unieke open weidegebied in tact. 7 mei Excursie Gelderse Poort; herhaling van vorig jaar. Aanvang 9.30 uur. Zie ook hieronder en pag. 11 van febr.nummer 1994. 14 mei Excursie Heemschut Utrecht; aanvang 9.15-10.00 uur. Bezoek aan de stad Utrecht. Zie pag. 46. 20 mei KNOB-symposium over de Stelling van Amsterdam. Tel. 030-321756. 28 m.ei Algemene Vergadering Bond Heemschut in Museum Boerhaave te Leiden. Aanvang 14.00 uur. Zie pag. 7. 28 mei Symposium NJBG en Heemschut in Utrecht over historische stadsontwikkeling en monumentenzorg. Aanvang 10.00 uur Zie pag. 50. 4 juni Excursie Heemschut Zuid- Elolland naar Delft. Aanvang 9.30 uur. Zie pag. 46. 4juni Excursie KNOB naar Naarden. Inl. 030-321756. 8 oktober Landelijke Heemschutdag in Breda en omgeving. Zoals bekend wordt de excursie naar de Gelderse Poort van vorig jaar herhaald op 7 mei. Aanmelding vóór 23 april. Wie zich door betaling heeft opgegeven krijgt geen bevestiging meer. Nijverdal - Heemschut heeft zich uitgesproken tegen het slopen van de schoorsteen en de watertoren van het Nijverdal Ten Cate-complex in Nijverdal. De PC Overijssel zendt een brief met daarin haar bezwaren aan het gemeentebestuur van die plaats. Volgens Heemschut zijn de gebouwen op zich weliswaar niet heel bijzonder, maar is wel sprake van een karakteris tieke locatie. 47

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 47