BOEKEN OVER LEIDEN Een speurtocht langs Leidse boekhandels en contact met een aantal uitgevers leverde de volgende recente uitgaven over Leiden en omgeving op. Leidse Historische Reeks Gevelstenen en gevelreclames Eind vorig jaar verscheen bij Uitgeverij Matrijs als deel 8 in de reeks Kasteel Endegeest; een geschiedenis van het huis, de tuin en de bewoners samengesteld door Jan Dróge in opdracht van de Stichting Kasteel Endegeest. Het boek werd uitgegeven ter gelegenheid van de voltooiing van de restauratie en de opening. Tijdens de restauratie in de periode 1990-1993 deed de auteur bouwhistorisch onder zoek, hetgeen tot vele verrassende inzichten leidde. In de bronnen wordt het kasteel voor het eerst in 1307 genoemd. Na het vertrek van Descartes eerste helft 17de eeuw, werd het gesloopt en een totaal nieuw land huis kwam er voor in de plaats. De bouwgeschiedenis vertelt vervolgens dat er ettelijke veranderingen en toevoegingen hebben plaats gevonden. Sedert 1896 is het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in het complex ondergebracht. Het boek bevat vele afbeeldingen, plattegronden, tekeningen en recon structietekeningen. Dit deel is helaas nagenoeg uitverkocht. 'Kasteel Endegeest' telt 85 p. ISBN 90.5345.035.1 Prijs f24,95. Kasteel Endegeest kort voor de verbouwing in de eerste jaren van de 18de eeuw. Half mei verschijnt als deel 9 in de Leids Historische Reeks 'De stadspoor ten van Leiden en stadsbouwmeester Willem, van der Helm, (ca 1628-1615) van de hand van lda Wietske Lambrechtsen-van Essen. Met het slech ten van de wallen en het functieverlies zijn in de 19de eeuw vele stadspoorten afgebroken. De Leidse Morschpoort en Zijlpoort werden gespaard. Zij maakten oorspronkelijk deel uit van een ring van 9 poorten, waarvan 5 werden gebouwd door Willem van der Helm, Leids stadsbouwmeester van 1664 tot 1671. Behalve de geschiedenis van de poorten wordt er verteld hoe er in de 17de eeuw werd aanbesteed en gebouwd. Bovendien wordt ander werk van Van der Helm beschreven. De 'Stadspoorten van Leiden' zal ca 100 blz. tellen. ISBN 90.5345.045.9 Prijs f29,95,- (met korting f24,95, zie onder) Tenslotte verschijnt op de Open Monumentendag 11 september a.s. als deel 10 in de reeks 'Begraafplaats Groenesteeg'Groenesteeg is gesticht ten tijde van de Bataafse Republiek en een van de oudste begraafplaatsen van ons land. De huidige inrichting- dateert uit 1827. De begraafplaats en aula, ontworpen door Stadsarchitect Salom,on van de Paaww, worden op dit moment gerestaureerd. Het boek behandelt het begraven in Leiden in het algemeen en op Groenesteeg in het bijzonder. Behalve aan kunsthisto rische aspecten wordt ook aandacht besteed aan de bijzondere flora en fauna. Het boek telt ca 80 p. Prijs f 24,95(met korting f 19,95 Heemschudeden kunnen intekenen op beide exemplaren en deze dan met korting (incl. porto) ontvangen. Onder vermelding van de titel aangevuld met 'Heemschut' kunt U het betreffende bedrag overmaken op giro 42.39.476 t.n.v. Stichting Matrijs. Postbus 670, 3 500 AR Utrecht. U krijgt het boek direct na verschijnen toegestuurd. Uiteraard zijn de boeken ook in de boekhandel te verkrijgen. De Dienst Bouwen en Wonen van de gemeente Leiden geeft een eigen reeks uit genaamd Leids verleden. Als deel 1 verscheen in 1993 'Op muren en getimmerten.geschilderde gevelrecla mes in Leiden.; samengesteld door Annelies Roovers. De gemeente beoogt met deze uitgave de belangstelling voor oude Leidse reclameschilderin gen verder aan te wakkeren. Als basis diende een inventarisatie van Bert de Jonge, waarmee hij in 1979 is begon nen. Behalve dat het boekje een inventaris geeft van nog bestaande reclameschil deringen wordt de ontwikkeling van de reclame en ook het overheidsbeleid belicht, dat in het verleden werd gevoerd. Een eerste stap werd gemaakt met de restauratie van de bekende Miss Blanche reclame (Hoek Oude Rijn/ Herengracht). Het boekje telt 86 p. ISBN 90.801395.1.3 Prijs f 15,-. Het tweede deeltje heeft als titel 'Leiden gebeiteld; gevelstenen binnen de singels' en werd geschreven door Annemarie Postma. De deeltjes komen tot stand in het kader van een samen werking tussen het stagecoördinaat van de Rijksuniversiteit Leiden en de Dienst Bouwen en Wonen. Gevelstenen vertellen stukjes geschie denis door de eeuwen heen. In deze uitgave wordt het verhaal achter de Leidse stenen aan de hand van verschillende onderwerpen (textiel, ambacht, liefdadigheid, mythe en religie, dagelijks leven) beschreven. Eerst wordt wat algemene informatie gegeven: ontstaan, kleurgebruik, vormen, materialen enz. De gevel steen deed vooral dienst als plaatsaan duiding en adres, voordat de huisnum mering werd ingevoerd. Door de tand des tijds hebben vele te lijden gehad, maar een duidelijke kentering is waar neembaar. Herstelde en vooral opnieuw gekleurde stenen vallen op en zijn een sieraad voor de stad. De verzamelplaats van ontheemde stenen bevindt zich in het voorportaal van de Lakenhal. Aan het eind van het boekje een plattegrond waarop een veertigtal vindplaatsen is aangegeven. Leiden, 1993, 110 p. ISBN 990.801.395.21. Prijs f 15,-. Komende april verschijnt deel 3, met als onderwerp 'Jugendstil in Leiden'. Deel 4 tenslotte verschijnt in septem ber en heeft als titel 'Het bouwen in het interbellum'. De boekjes zijn te verkrijgen in de plaatselijke boekhandels ofte bestellen bij de Dienst Bouwen en Wonen te Leiden. Dat de gemeente Leiden bijna iedere gelegenheid aangrijpt voor de uitgave van een publicatie, geven ook de volgende uitgaven aan. 'Van Spawijk tot Vreewijk; de geschie denis van een stadsuitbreiding', door J. W.M. Vellekoop, B. van den Berg en J. Brink, dat werd uitgegeven t.g.v het eerste lustrum van de Leidse Monumentencommissie in februari 1988. Ter gelegenheid van de Open Monumentendag in 1990 verscheen 'Kiezen en bouwen; architectuur in Leiden 1850-1940', door KM. Ottenheym, P.T.E.E. Rosenbergen J.W.W. Goudeau. Hierin worden 30 objecten uit betreffende periode geselecteerd en beschreven. 'Leidsschetsboek; monumenten en stadsgezichten van de 12 de tot en met de 20ste eeuw', werd uitgegeven op de Open Monumentendag in 1992. De tekeningen zijn van Gercle Klerk en de bijschriften van Bart Rijsbergen. Informatie over deze uitgaven kunt U krijgen bij de Dienst Bouwen en Wonen, Langegracht 72, Postbus 9100, 2300 PC Leiden. Tel 071165165 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 41