De eetzaal en de serre aan de achterkant van het Invalidenhuis worden met sloop bedreigd door een plan voor een appartementengebouw. De Vereniging Oud-Leiden, de wijk- vereniging en enkele tientallen buurt bewoners hebben hiertegen een beroepschrift ingediend, maar de Raad van State heeft onlangs de schorsende werking hiervan opgeheven. Invalidenhuis Al enkele jaren zetten verschillende organisaties zich in voor een veel jonger monument: het Koninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk. De voorzijde van dit gemeentelijke monument is na een periode van leegstand hersteld en bevat nu appartementen. Voor de tuin aan de achterzijde heeft de gemeente nu een plan in behandeling om twee nieuwe appartementengebouwen met vijf bouwlagen en een ondergrondse parkeergarage te bouwen. Hiervoor zou een belangrijk deel van de achter zijde van het tehuis moeten verdwijnen, evenals een monumentale bomen groep. 'De achterzijde van het gebouw is juist belangrijk', zegt mevrouw E. Biesheuvel-Gütlich, die vlak bij deze monumentale plek woont. 'De eetzaal, de serre en de tuin vertellen juist iets van de oorspronkelijke functie. De bomen zijn door de Bomenstichting geregistreerd als nationaal belangrijke bomengroep. Ze zijn ook opgenomen in de gemeentelijke Bomennota.' De buurtbewoners, gesteund door verschillende organisaties waaronder Heemschut, willen in elk geval de versnelde artikel 19-procedure tegen houden. 'De beslissingen moeten wachten op het bestemmingsplan dat al vijf jaar in de maak is, sinds de projectontwikkelaar het perceel kocht' zegt mevrouw Biesheuvel. Met veel anderen is haar hoop gevestigd op de gemeenteraad, die B&Wnog geen eensgezind advies heeft gegeven. De acties worden gesteund door de Vereniging Oud-Leiden, Heemschut en het Cuypersgenootschap. De monumentenvergunning om de achterzijde te slopen kan nog niet worden gebruikt als gevolg van een beroepschrift dat nu bij de Raad van State iigt. Dit beroepschrift is inge diend door de Vereniging Oud-Leiden en de Stichting tot Behoud van het Koninklijk Militair Invalidenhuis.De monumentenbeheerscommissie heeft de voorgenomen sloop unaniem afge wezen. Tot teleurstelling van de buurt kreeg het nieuwe bouwplan op zich zelf geen negatief welstands- en monumentenadvies. Het Invalidenhuis is het enige tehuis in Nederland dat speciaal voor oud militairen is gebouwd. Het is in 1913 gemaakt naar een ontwerp van C.B. PosthumusMeyjes (1858-1922). Neo classicistische kenmerken en Dorische zuilen moesten het pand een militaire status geven. De Vereniging Oud-Leiden heeft het initiatief genomen om het voormalige tehuis op de rijksmonumentenlijst geplaatst te krijgen. De minister wilde dit verzoek niet in behandeling nemen. 'We zullen alle mogelijkheden bewandelen om de huidige plannen niet door te laten gaan' zegt een omwonende. Langebrug Goed nieuws is er voor het Groencomplex in de Pieterswijk. Dit was voorheen in gebruik bij de gelijknamige drukkerij. Het complex, bestaande uit verschillende rijks- en gemeentelijke monumenten aan de Langebrug en de Pieterskerk Choorsteeg, wordt nu gerestaureerd. De plannen voor bebouwing van het binnenterrein zijn voorlopig ingetrok ken. Vorig jaar maakte Heemschut met de omwonenden bezwaar tegen dit bouwplan voor een deel van het Groencomplex, waaraan de gemeente met de versnelde art. 19-procedure wilde meewerken. Heemschut had vooral bezwaar tegen twee hoge woningblokken met platte daken. Deze bouwwerken op het binnen terrein zouden sterk afwijken van de kleinschalige omgeving. Heemschut vroeg om meer 'evenwicht' in bouw massa, structuur, detaillering, materi aalkeuze en kleurstelling. De bewo ners hebben geen bezwaar tegen een klein stukje nieuwbouw van één laag met kap, maar wel tegen vier bouwla- Het Groencomplex in de Leidse Pieterswijk staat leeg sinds de drukkerij de panden verliet. De panden worden gerestaureerd, de hoogbouw- plannen op het binnenterrein zijn ingetrokken. gen met een plat dak. Terwijl het plan ingetrokken is, is het nog niet zeker wat er voor het binnenterrein beslist gaat worden. Sleutelhofproject Een plan dat de aandacht trekt in het centrum, is het Sleutelhofproject. Onder deze naam wil de gemeente met een projectontwikkelaar een belang rijkwinkelcentrum realiseren. Hierbij is de achterzijde van het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) in het geding, tussen de Breestraat en de Rijn. Hier staat ook een geregistreerde monumentale beuk. Liet is nog niet zeker hoe het plan er uit gaat zien en of het wel door gaat. Dat hangt er onder andere van af of het Hoogheemraadschap haar kantoren in de binnenstad zal verlaten. Verder is het plan in de versie van begin '94 nog te duur. Abele Reitsma is vaste medewerker van het tijdschrift De achterzijde van het Leids Vrijetijds Centrum staat in de belangstelling door onzekere plannen voor een groot winkelcentrum. 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 39