- m^Bouw 7< Bronkhorst metaaldakgroep restauratie renovatie nieuwbouw verbouw en onderhoud molenbouw J["ÏÏVq Aannernersbedrijf iii Detail van het papieren behangsel uit 1753. Wanddecoraties in NederlandDeze collectie bevat ruim 1500 stukken behang, daterend van de zeventiende eeuw tot en met heden en afkomstig uit voornamelijk Utrechtse huizen. In deze stad wordt sinds 1974 structureel aandacht aan behangsels besteed en actief verzameld, met de genoemde collectie als gevolg. Deze verzameling geeft een uniek beeld van de stad Utrecht, niet alleen op kunsthistorisch, maar ook op sociaal-historisch gebied. Op een enkele uitzondering na, waar onder in 's-Hertogenbosch, wordt nergens anders in Nederland aandacht aan behangsels besteed. Hierdoor verdwijnt nog iedere dag waardevol historisch materiaal, soms van vele eeuwen oud. De twee jaar geleden opgerichte 'Stichting Historische Behangsels' zet zich dan ook met name in voor het behoud van behang sels en andere wanddecoraties, onder meer door middel van lezingen, excur sies en haar nieuwsbrief. Hierdoor hoopt de Stichting de belangstelling te bevorderen en de kennis te verbreiden. De recent in Leiden gevonden acht tiende eeuwse behangsels zijn welis- waar zwaar beschadigd doordat de bouwactiviteiten in het huis reeds begonnen waren, maar door de oplet tendheid van de Leidse bouwhistori- casjan Droge zijn zij gelukkig bewaard gebleven. Vondst in container Deze stukken zijn een bijzonder fraaie aanvulling op een andere zeker zo belangrijke vondst in Leiden twee jaar geleden. Toen werd in een container voor het pand Rapenburg 106 een geschilderd imitatie-wandtapijt van omstreeks 1700 aangetroffen, helaas in verscheurde toestand. Eén half uur daarvoor hing het nog als 'betenge- ling' aan de wand, met daarop geplakt drie verschillende papieren behang sels, waaronder een uniek empire- behang. Helaas waren ook in dat geval de verantwoordelijken zich niet bewust van de kunst- en cultuur historische en materiële waarde van deze behangsels. Eloy Koldeweij is voorzitter van de 'Stichting Historische Behangsels en Wanddecoraties in Nederland Secretariaat van de Stichting: Drostestraat 22, 3958 BKAmerongen tel. 03434-57416 V^ov 4? Vraag vrijblijvend offerte en inlichtingen heel Nederland. noordlaren (gr.) Gebr. Bronkhorst bv Lageweg 41 9479 PA Noordlaren (Gr.) Tel. 05905-91455 (4 lijnen) Fax 05905-92581 Postbus 150 9470 AD Zuidlaren (Dr.) Een bouw loods met een rijke er varing. Met kennis van de geschiedenis van het bouwen. Van puur eenvou dige bouwsels tot monu mentale hoogtepunten. Met respect en creativiteit. Toren N.H. kerk te Otdeboorn BOUWEN VAN TOEN, NU EN STRAKS LH POSTBUS 58, 8710 AB W0RKUM TEL. 05151-42133/05157-3519 Restauratie boerderij te Follega 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 37