Spectaculaire behangsel-vondsten ELOY KOLDEWEIJ Bij de op dit moment lopende renovatie van het pand Rapenburg 40 te Leiden zijn enkele zeer bijzondere achttiende eeuwse bedrukte linnen en papieren behangsels te voorschijn gekomen. Deze behangsels werpen zonder twijfel een nieuw licht op de achttiende eeuwse inrichting van dit huiswaarvan de bewoningsgeschiedenis recentelijk uitvoerig is gepubliceerd door Th.H. Lunsingh Scheurleer, C. W. Fock en A.J. van Dissel in deel Va van het lijvige boekwerk lHet Rapenburg. Geschiedenis van een Leidse gr ach f (Leiden 1990, pp. 322-386; zie voorgaande artikel). Achttiende eeuwse bedrukte linnen en papieren behangsels zijn uitermate schaars en de vondst van in totaal maar liefst vijf verschillende achttiende eeuwse patronen in één pand is zonder meer uniek, niet alleen in ons land maar ook daarbuiten. Engelse belastingstempels In dit huis zijn in de kelderkamer, ook wel de opkamer genoemd, op een houten wand de restanten van een papieren behangsel aangetroffen, dat uit losse aan elkaar geplakte vellen van ca. 72 x 59 centimeter bestond. Het heeft een patroon van een zwarte slin gerende bladrank met vogels op een groene fond met grijze tussenvelden en witte stippen, dat stilistisch in het midden van de 18de eeuw te dateren is. Door de bewoningsgeschiedenis van dit huis is deze datum verder te preciseren tot 175 3in welk jaar Gualtherius Hondius hiervan eigenaar werd. Bij afname bleek dat deze vellen op de achterzijde gestempeld zijn met twee verschillende Engelse belasting stempels in de vorm van een gekroonde spiegelmonogram van George Rex met de bijschriften 'Paper J' en 'Io Bs BO'. De Engelse herkomst van dit behang staat hierdoor vast. Het linnen behangsel uit 1753groen motief op geel fond. (foto's Eloy Koldeweij). Engels belastingstempel achterop het papieren behangsel uit 1753. Op een zijwand van een bovenvoorka- mer op de eerste verdieping bevond zich een geschilderd linnen behangsel dat eveneens in 1753 te dateren is. Het heeft een in groen gedrukt patroon van bloemen en bladeren op een gele fond. Dit linnen behangsel is de drager van acht verschillende papieren behangsels, waarvan de vroegste omst reeks 1785 en de meest recente uit de jaren zestig van deze eeuw dateert. Op het moment dat dit linnen behangsel met de verschillende behangsels daarop werd aangetroffen, was het reeds in stukken en repen van de wand gescheurd. Hierdoor is dit fraaie behangsel, dat op zich in goede toestand verkeert, slechts in brokstuk ken bewaard gebleven. Vellen goudleer In de twee achterkamers op de eerste verdieping werden tegen het stucwerk fragmenten van twee verschillende papieren behangsels aangetroffen. Ook deze stukken van enkele tiental len centimeters dateren van omstreeks 1785, in welk jaar het gehele huis grondig gerenoveerd is. Bij het aanbrengen van de betengeling in deze kamers bijna tweehonderd jaar geleden is het grootste gedeelte van deze behangsels echter al verloren gegaan. Van de behangsels op de begane grond zijn alleen in de eetkamer enkele fragmenten van een papieren behangsel van omstreeks 1830 bewaard gebleven. Van de behangsels in de twee grote kamers is niets meer aange troffen, maar door de stoflijnen op het stucwerk staat het vast dat daar vellen goudleer gehangen hebben. Stichting Historische behangsels en wanddecoraties De inmiddels afgenomen behangsels worden voorlopig bewaard in de Utrechtse behang-collectie van de 'Stichting Historische Behangsels en

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 36