Woningen in directeurswoning textielfabriek Met het aansnijden van een grote taartdie de voorgevel van Oude Singel 118 te Leiden in glazuur verbeeldde, verrichtte wethouder Tjeerd van Rij op zaterdag 5 maart de opening van het complex van negen woningen ondergebracht in de voorm,alige directeurswoning die eertijds bij de textielfabriek van Krantz hoorde. Een korte indruk van een pas voltooide restauratie in de Sleutelstad. KORTE BERICHTEN Zeeland De bv Monumentenbeheer Middelburg Kerkepad 1994 LEO VAN DERMEULE De geschiedenis zou de geschiedenis niet zijn als ze ook hier niet had huis gehouden. Bouwhistoricus Jan Droge legde in een onderzoek het verleden met zijn aanpassingen, veranderingen en achteruitgang bloot. Een meevaller was het al bekend zijn van het persoonlijke archief van de belangrijk ste bewoner van dit in 1623 nieuw gebouwde huis, de achttiende-eeuwer Daniël van Ey.v.In dit archief bevonden zich nog alle rekeningen met betrek king tot de belangrijke verbouwing en vernieuwing uit de jaren 1727-1732. Zoveel geluk heeft een bouwhistoricus zelden, maar ook vandaag de dag biedt het huis zelf nog voldoende aankno pingspunten om de plaats van een aantal oorspronkelijke bouwonderde len en de oudste indeling te kunnen terugredeneren. Niet onnodig gesloopt De architect ir. P.M.J. van Swieten heeft ongetwijfeld veel steun gehad aan dit onderzoek èn aan het waak zaam oog van uitvoerder Cor van Kooten, die een duidelijke hekel aan onnodig slopen en vervangen heeft. De restauratie en herindeling hebben natuurlijk veranderingen met zich meegebracht maar beslist niet meer dan strikt noodzakelijk. Het bewerk stelligen van zoveel mogelijk privacy voor elk van de negen toekomstige afzonderlijke huishoudens en het aanbrengen van het nodige comfort en sanitair zijn toch voor het overgrote deel goed geslaagd. Stucwerk Een stucwerker vertelde bij de opening over het vrijmaken van het oorspronkelijke stucwerk van later aangebrachte lagen witkalk, latex en Joost mag weten wat al niet meer. Door de onderling verschillende samenstelling van die lagen smurrie kun je niet met één middel de zaak verwijderen. Dat wordt dus peuteren Middelburg - De bv Monumenten- beheer Middelburg, die medio 1992 actief geworden is, tracht gebouwen te behouden die een waardevol onder deel zijn van het historische stadsbeeld van Middelburg. Soms koopt de bv zelf gebouwen aan. De waarde van het gebouw kan bepaald worden door de architectuur, de historische waarde of de karkateristieke plaats in het stads beeld. Zo mogelijk wordt met de instandhouding ook de volkshuisves ting bevorderd. Het aandelenkapitaal van de bv is gefourneerd door de gemeente Middelburg. De gemeenteraad vormt dus de aandeelhoudersvergadering. Eén van de panden waar de bv zich mee bezig heeft gehouden is Huize 's-EIertogenbosch, dat in 1665 als partriciërswoning aan de Vlasmarkt in Middelburg werd gebouwd en lange tijd als bankgebouw annex woning in gebruik is geweest. Het was zelfs nog even filmstudio voor de tv-serie 'De zomer van '45'. Het pand heeft lange tijd te koop gestaan. Het is naar de huidige maat staven gemeten vanwege omvang en indeling niet zonder meer geschikt als woning of kantoorpand. Huize 's-Hertogenbosch bleek wel geschikt als huisvesting voor het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Dit genootschap heeft in intensief overleg met Monumentenbeheer Middelburg- een financieringsplan ontwikkeld voor aankoop en restauratie van het onderhavige pand. Voorts heeft het Genootschap een stichting in het leven geroepen ter verwerving van Huize 's-Hertogenbosch, omdat verwerving en beheer door Monumentenbeheer een te grote aanslag op het vermogen van de bv zou betekenen. De participatie van de bv Monumentenbeheer bestaat uit het verstrekken van een aankooplening en een restauratielening met een looptijd van 20 jaar tegen uitermate gunstige voorwaarden. Dankzij de participatie van de bv is de instandhouding van een bijzonder monument gewaarborgd. Doordat het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen veel De laatst overgebleven barokke schouw in de opkamer van het achterhuis van Oude Singel 118.(foto arch.bureau van Swieten). met een mesje, een kromgebogen spijker of wat je maar kunt gebruiken om je doel te bereiken: een puntgaaf tevoorschijn getoverd Lodewijk-XlV rozetje. Zo onthult nijvere arbeid een ander belangrijk aspect van een restau ratie als deze: de functie van ieder behouden monument als eerbetoon aan de vaklui uit verleden en heden. activiteiten ontplooit zijn velen straks in de gelegenheid te genieten van de monumentale ruimten waarin deze activiteiten worden gehouden. Gerard Baijens, PR-medewerker Heemschut Zeeland. Route Tiel, tv-uitzending 5 juni. Bezoekdagen 11 en 18 juni. Route vanaf St. Maartenskerk Tiel. Daarna Caeciliakapel (Tiel), St. Annakerk (Eek en Wiel), St Maartenskerk (Maurik) en St. Martinuskerk (Rijswijk). Route Schoorl, tv-uitzending 12 juni, bezoekdagen 18 en 25 juni. Route vanaf NH-kerk Schoorl. Daarna NH-kerk (Groet), Koogerkerk (Zd. Scharwoude), St. Jan de Doper (Nrd. Scharwoude) en Broekerveiling (Broek op Langedijk). Route Groningen, tv-uitzending 19 juni. Bezoekdagen 25 juni en 2 juli. Route: Martinikerk, A-kerk, St. Jozef kerk, Pepergasthuis en Pelstergasthuis. Het programma van augustus en september in komende nummer. 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 33