Voorheen woonhuis Toekomstplannen Noten KORTE BERICHTEN Groningen Info-borden bij kerken. Noord-Holland Amsterdamse partij 'Red de Stad' 1001 Woon- en tuin meubelen en -decoraties er in slaagt het gebouw voor een rede lijke prijs te verwerven. De stichting denkt hierbij naast gebruik als bioscoop aan verhuur als congresruimte in samenhang met de Stadsgehoorzaal. Uit overleg met het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) is gebleken, dat de gemeente overweegt het pand aan te kopen voor nieuwe huisvesting van het LVC en het popcultuurcentrum, '....om op die manier een probleem bij de realisatie van het project Sleutelhof te elimineren', aldus genoemd schrij ven. Het plan Sleutelhof behelst een winkelgalerij tussen Aalmarkt en Breestraat. Voorts: 'Wij achten het onjuist dat op die manier Leiden bij voorbaat de kans voorbij laat gaan een in ieder geval voor Leiden uniek cultuurmonument te behouden'. Maar het Sleutelhofplan wordt nog even over de gemeenteraadsverkiezingen heengetild, zegt mevrouw Bordewijk alvorens er een standpunt wordt inge nomen ten aanzien van Trianon. Het pand aan de Breestraat 31 is een rijksmonument en de locatie komt voor in het bestemmingsplan, dat bepaalt dat het gebouw uitsluitend gebruikt mag worden voor een cultu rele functie. Van oorsprong uit de 15de eeuw werd het woonhuis midden 18de eeuw verbouwd. Uit die tijd dateert de zandstenen gevel, de kroonlijst met consoles en de gebeeldhouwde omlijstingen rond de deur en middel ste raampartijen. Tot 1924 is het particulier bewoond, waarna het werd verbouwd tot café en in een klein zijzaaltje werden al spoedig films gedraaid. In 1927 werd het opnieuw verbouwd om een groter filmpubliek te kunnen onderbrengen; boven het hekwerk staat nog te lezen dat de bioscoop het grootste filmdoek van de stad heeft Op de begane grond bevinden zich het theatercafé, de entree, filmzaal en foyer. Op de eerste verdieping twee kantoren, de foyer voor het balkon en een keuken. Over het geheel een grote zolder waar het theatermuseum zóu moeten komen. De opening destijds op 19 augustus 1927 ging gepaard met een enorm spektakel, veel muziek en de geluid loze film 'Beau geste' met Ronald Colman in de hoofdrol. Trianon was jaren lang een enorm succes, met veel amusement en muziek, een plaats waar de welgestelde burger zich graag ophield Met de komst van de televi sie nam het aantal bioscoopbezoekers drastisch af. Advertenties bleven nage noeg uit en in Trianon werd slechts het strikt noodzakelijke hersteld. In de winter keek je er, gehuld in een dikke jas, naar een gemiste film. Eerst moet het standpunt van de gemeente afgewacht worden, waarna men met verdere uitwerking van de plannen kan beginnen. Potentieel en ideeën zijn er genoeg. Voortzetting als bioscoop eventueel met speciale programma's heeft prioriteit. Andere mogelijkheden zijn museum, congres voorzieningen, speciale, nostalgische filmdagen als in Tuschinski in Amsterdam enz. Aan het gebouw moet een aantal werkzaamheden verricht worden, allereerst aan het dak en de gescheurde muren. Enkele basisvoor zieningen zoals de toiletruimten, zijn node aan vervanging toe. Mevrouw Bordewijk zou het liefst zien, dat er vervolgens conserverend hersteld wordt, dat vooral de oude nostalgische sfeer behouden blijft. In het café staat alles nog kant en klaar, dat hoeft naar haar zeggen 'alleen maar afgestoft te worden'. Inmiddels is in Leiden een werk groep Leidse bioscoopgeschiedenis gestart, die aan de hand van archief materiaal onderzoek verricht. In het filmmuseum in Amsterdam zijn twee jaargangen programmaboekjes van Trianon uit de periode rond 1930 gevonden. In de Nieuwsbrief Vrienden van Trianon worden snikjes uit deze boekjes overgenomen. Het ligt in de bedoeling van de werk groep bij de viering van 100 jaar film in 1995 een boek uit te geven over de Leidse bioscoopcultuur. U kunt de Stichting adhesie bentigen door Vriend te worden van Trianon en een donatie te doen. U dient dan tenminste f25.- (studenten, 65 plus en uitkeringsgerechtigden f 10.-) over te maken op giro 672 98 06 tnv Vrienden van Trianon, p/a Vaartkade 11,2316 VJ Leiden. U wordt dan via de Nieuwsbrief op de hoogte gehouden van nieuwe ontwikkelingen. Nadere informatie bij bovengenoemd adres en tel 071-272357 of 120083. Godlinze - De directeuren van de ANWB en het Prins Bernardfonds boden de Commissaris der Koningin in de Provincie Groningen de heer Vonbojf op 15 april in de kerk van Godlinze 50 informatieborden aan die worden geplaatst bij evenzoveel Groninger kerken die vóór 1600 gebouwd zijn. Van die 50 kerken van voor 1600 zijn er 32 in bezit van de Stichting Oude Groninger Kerken. Het schenken van infopanelen door de ANWB en het Prins Bernardfonds gebeurt ieder jaar in een andere provincie, met steeds een ander thema. Het thema van dit jaar: 'Groninger kerken van voor 1600' benadrukt het vijfde lustrum van de Stichting Oude Groninger Kerken. Amsterdam. - Onder de naam 'Red de Stad' is een nieuwe Amsterdamse partij opgericht. Oprichter is oud provo Lnud Schimmelpennink (58). Hij keert zich tegen 'het uitleveren van de binnenstad en de negentiende-eeuwse wijken aan slopers, projectontwikke laars en parkeergarages.' Schimmelpennink en Geurt Brinkgi'eve, secretaris van de Vereniging Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad, metselden tussen de puinhopen op de Nieuwezijds Kolk, waar een hotel, winkels, woningen, kantoren en een parkeergarage komen, de eerste steen in een nieuw muurtje. Als symbool van het 'nieuwe denken'. (zie ook pag. 44) Niet alleen gesmede hekwerken, verlich ting enz., enz., maar ook b.v. handbeschil derde "13 x 13" tegels en rariteiten. "De Evenaar" Molenweg 4 Eemnes (Utrecht), tel. 02153-87449. Part. verkoop: alleen zaterdag's tot 14.30 uur. Op vertoon van deze advertentie krijgt u een massief houten nestkastje gratis, we hebben er veel, maar OP=OP.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 24