Het intieme en luxueuze Trianon Theater' The show must go on' ANNE-MARIETEN CATE Iedere Leidenaar moet een vaste bezoeker worden zo werd er in het verleden geadverteerd. Met het overlijden van de eigenaresse van het Trianon Theater is het voortbestaan van deze oorspronkelijke bioscoopzaal echter in gevaar gekomen. Eind november 1993 werd de Stichting Vrienden van Trianon opgerichtdie zich vol overgave inzet het Theater aan de Breestraat als bioscoop te behouden. Door alle aandacht die Trianon ineens krijgtneemt het aantal bezoekers toe, wordt er in de filmzaal weer gestookt, is de verlichting beter geworden en wordt er zelfs weer voorzichtig in de plaatselijke kranten geadverteerd met programma !r. 23 Interieur uit 1929 Aanleiding tot alle commotie was het overlijden van de weduwe Nathan Ortje uit Amsterdam. Haar erfgena men willen af van de slechtlopende bioscoop en bieden het pand te koop aan; vraagprijs 2,2 miljoen gulden. De weduwe had al jaren niets meer aan het onderhoud van het gebouw gedaan, het theatercafé is al zeker 10 jaar dicht, het dak lekt, de muren gescheurd, er werden verouderde en tweederangs films gedraaid en aan reclame werd helemaal niets meer gedaan. Grote bezoekersaantallen bleven uit, het balkon werd gesloten en de bioscoop zaal, die zeker 300 plaatsen heeft, werd per avond door een luttel aantal mensen bezocht. Nieuw leven De toekomst zal moeten uitwijzen of dit langzame verval juist de redding van Trianon is geweest. In ieder geval is het interieur niet verbouwd en versnipperd in kleine moderne film zalen, een trend die zich in de jaren zeventig heeft gezet. In de pers wordt gesproken van het 'Leidse Tuschinski'; ondanks kleine veranderingen is de art deco nog ruimschoots aanwezig. De muren en plafonds van café en theater zijn bijvoorbeeld met platen afgedekt, maar erachter bevinden zich nog de oorspronkelijke muren. Alle reden om het sfeervolle Trianon in oorspronkelijke staat te behouden vindt een groep enthousiastelingen en I - Hfwis Het Trianon-theater 1929 (foto Gemeentearchief) zij zijn op zoek gegaan naar mogelijk heden voor een kostendekkende exploitatie. Op 18 november 1993 werd de Stichting Vrienden van Trianon opgericht. De stichting stelt zich het behoud van het theater ten doel, het teweeg brengen van een breed maatschappelijk draagvlak voor het behoud, het op ouderwetse wijze doen exploiteren en tenslotte het doen vestigen van een op te richten Nederlands Bioscoop Museum in Trianon. Kortom het vinden van een passende exploitatie, die de gemeente niets kost. Voorzitter is mevrouw J.M. Bordewijk-Knotter verbonden aan de Faculteit der Letteren, werkgroep Theater- en Filmwetenschap te Leiden. Politiek Begin februari stuurde de Stichting een open brief aan de Leidse gemeen teraad met het verzoek een duidelijk standpunt in te nemen ten aanzien van het theater. Pas na een uitspraak over het gebruik van het gebouw kan men de ontwikkelde plannen verder uitwerken.'Het feit dat wij er in geslaagd zijn binnen enige maanden meer dan 300 donateurs te werven, geeft aan dat er in Leiden een groot draagvlak is voor exploitatie van Trianon als bioscoop', aldus het schrijven. De stichting' is van mening dat, met enige hulp van vrijwilligers, rendabele exploitatie in combinatie met een passend gebruik van de overige ruimten in het gebouw een kansrijke mogelijkheid is, mits men

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 23