Inventarisatie van Jonge Bouwkunst in Leiden Officieel is het Monumenten Inventarisatie Project (MIP) in Zuid-Holland op 31 december 1993 afgerond. Er resten nog enkele administratieve handelingen voordat de inventarisatie in z 'ra geheel aan de minister kan worden aangeboden. De voorbereidingen voor de Selectie en Registratie gaan inmiddels gewoon door. De gemeente Leiden wacht op het startsein van de Minister van WVC. We zijn er klaar voor \zegt de heer H. van Limburg chef afdeling Monumentenzorg. Selectie ANNE-MARIETEN CATE Voormalige Gemeenteschool aan de Boommarkt (foto's afd. Monumentenzorg gemeente Leiden). De inventarisatie van de Jonge Bouwkunst in Leiden heeft twee jaar in beslag genomen en werd uitgevoerd door de gemeente. De coördinatie ligt bij de Provincie. De gemeente Leiden heeft een afdeling Monumentenzorg, die inmiddels 9 man telt. Bij monu mentenzorg is sinds vorig jaar ook de afdeling archeologie ondergebracht en onlangs is versterking gekregen van een bouwhistoricus, aangetrokken om o.a. de beschikbare gegevens en het archief te structureren. Voor de inventarisatie in het kader van het MIP werden twee extra krachten aangetrokken. In totaal zijn ruim 800 objecten geïnventariseerd en in het kort beschreven. Alle gegevens zijn in de computer opgeslagen. Naar verwach ting worden er 300 monumenten geselecteerd. Tegen de 200 monu menten zullen in aanmerking komen voor plaatsing op de Rijkslijst; de overige zullen dan als gemeentelijke monument geregistreerd worden. Hierbij zij aangetekend dat een deel van deze monumenten al gemeente lijke bescherming geniet. Gemeentelijke monumentenlijst Leiden heeft per ultimo 1993 een gemeentelijke lijst met 783 monumen ten, waaronder een groot aantal potentiële rijksmonumenten in de categorie Jonge Bouwkunst. Er zal dus sprake zijn van een verschuiving. Per 31 december 1992 (sedert 17 januari 1992 is immers de aanwijzing van monumenten van voor 1850 stop gezet tot het jaar 1999) telt de stad 1124 Rijksmonumenten. Leiden heeft het grootste beschermde stadsgezicht van Nederland en heeft na Amsterdam en Maastricht het grootste aantal geregistreerde rijksmonumenten. Om dit grote aantal, waaronder 11 historische kerken, 21 monumentale bruggen, 36 hofjes, poorten en vele panden te kunnen beheren is een uitgebreid foto- en documentatie- archief opgebouwd. Teneinde dit archief beter te kunnen benutten, wil men een integraal informatiesysteem opzetten: een Monumentenbeheers systeem (MOBS). Het opzetten van zo'n database vergt een eenmalige investering. Het betreft een autonome ontwikkeling volgens de Leidse Monumentennota en is tevens nodig om het MSP project volgens de vast staande richtlijnen op een efficiëntere manier te kunnen uitvoeren. Het wachten is op het groene licht van de minister -de presentatie van het Strategisch Plan- om te kunnen begin nen met de selectie en registratie van jonge monumenten. Men verwacht de overeenkomst in april te tekenen. WVC, Rijksdiensten IPO (Inter Provinciaal Overleg) hebben inmiddels een overeenkomst gesloten. Overleg tussen het Rijk en de Provincie Zuid- Holland is gaande. De Provincie, die de coördinatie in handen heeft moet een werkplan opstellen en de taken onderling verdelen, waarbij het groot ste en heetste hangijzer natuurlijk de financiële kant van het geheel is. De feitelijke financiële problemen zijn inmiddels opgelost, maar er is nog niets formeel vastgelegd. Van Limburg hoopt echter voor de zomer met de selectie te kunnen beginnen. In beginsel worden de gemeentelijke adviezen door de minister gevolgd. Leiden heeft een goed lopende dienst monumentenzorg, gemeentelijke monumentenverordeningen en voldoende kennis in huis en zal de selectie en registratie-fase zelf uitvoe ren, zij het onder toezicht van de Provincie en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. 'We zijn er hele maal klaar voor', zegt van Limburg 'we hoeven bovendien niet bij nul te beginnen, want er is in Leiden al heel wat inventarisatiewerk verricht'. In nauw overleg met de Monumentencommissie en de Monumentenbeheerscommissie (hier over later meer) wordt -zoals bedoeld inde Monumentenwet van 1988- de monumentenzorg in de praktijk decentraal uitgevoerd. 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 21