1939-1940 gerestaureerd met veel kleine ruitjes in halve kruiskozijnen in de stijl van A.A. Kok. Het bijzondere van dit vertederende hofje is de kapel die nog geheel in middeleeuwse stijl is: hervorming en beeldenstorm hebben haar onverlet gelaten. Nieuw is een grote stenen denneappel, die de pomp bekroont. Schuin aan de overkant van het St. Annahofje is het Schachtenhofje uit 1671 met het roodgekleurde ingangspaviljoen, een ontwerp van de al genoemde stadsarchitect Van der Helm. Jean Pesijnshof Nu naar het oudste deel van de stad, de wijk rondom de St. Pieterskerk. Daar is, tegenover het plein, op Kolksteeg21 het deftige Jean Pesijnshof. Pesijns was een vluchteling uit Frankrijk die toen zijn enige dochter tijdens de pestepidemie die Leiden in 1656 teisterde stierf, besloot het hofje te stichten. In de voorgevel is een gedenksteen aangebracht voor de Engelse predikant is. John Robinson want op deze plaats woonde destijds een groep Engelsen die later met geloofsgenoten uit Engeland naar de Nieuwe Wereld emigreerde: de Pilgrim Fathers. Toegang tot het Van Brouckhovenhofje met de initialen van de stichters. De gevelwand eindigt bij een boom met een bank er om heen. Daarachter is een donkere dikke deur. Die blijkt via een lange gang (op de achtergrond de stadhuistoren!) toegang te geven tot een idyllisch hofje, genaamd naar de weldoener, Pieter Gerritsz van der Speek. Gaat men naast de boom-met- het-bankje de Nieuwsteeg in, de brug over dan komt men in de Doezastraat waar twee hofjes tegenover elkaar liggen: het St. Jacobshofje en het Samuel de Zeehofje. Dat laatste is in het begin van de jaren tachtig geres taureerd, compleet met fietsenstalling, was bestemd. Er staat een omstandig rijm aan de gevel dat begint met Wat Mildheyt was en is, aan dit ons Sijrn blijckt..., De doelstelling van het stich ten van hofjes blijkt ook duidelijk uit wat er staat op het poorthuis van Loridans hofje, aan de Oude Varkensmarkt aan de Westzijde van het Rapenburg, mi n of meer in het Rembrandtkwartier: Die rijk is van geloof en eerlijk van gemoed En in zijn ouderdom schroomt van de arremoet Werd hier al waer hy vreemd van dese zorgh verlicht Nu Pieter Loridan voor hem. dit hofjen stight. Als een stralenkrans breidt de beuk zijn takken uit achter de kapel van het laat-middeleeuwse St.Annahofje. Zegsman Stikkelorum: voor ouderen die slecht ter been zijn is een hofjes- woning, waar het toilet alleen bereik baar is via een trap, ongeschikt. Er is dus in veel hofjes een jongere bevol king. De stichter van het Samuel de Zeehofje hield wel van moraliseren getuige de tekst boven de toegang binnen: Dus was myn sin, eenyder praat, nasyn begrip, maersoo t' niet staat, tot uw genoegen, blijft dan buijten, k' kan met myn poort, uw mond niet sluyten, 1723. Van Brouckhovenhofje In de buurt van de St. Pieterskerk is nog een mooi hofje, een bezoek meer dan waard: het Van Brouckhovenhofje uit 1640. Het heeft een achteruitgang naar de Schoolsteeg naast het Klein Sionshof, destijds bedoeld voor weduwen die achter bleven in het Groot Sionshof, dat voor echtparen Het Schachtenhofje aan de Middelstegracht. Pomp op de binnenplaats van de Meermansburg. Het hofje dateert uit 1656. De galerij op de binnenplaats waar eens de was te drogen hing, herbergt nu fietsen. We begonnen op de Steenstraat. Waren we vandaar over de Blauw- poortsbrug de Haarlemmerstraat ingelopen dan hadden we al aanstonds op nr. 50 een hofje aangetroffen, het St. Stevenshofje. Aan het eind van een besmeurd steegje is het Groot Sionshof, stil en verinnerlijkt. De Meermansburg Over de Lange Mare langs de achterkant van de Marekerk bereiken we de Oude Vest waar de trotse Meermansburg uit 1681 ligt. Geen hofje, maar een hof met een voornaam poortgebouw in classicistische stijl. In de regentenkamer is tegenwoordig het Pijpen kabinet. In de toegangshal van Meermansburg ziet men een bord met de wapens van de regenten tot 1901. Maar de moderne tijd heeft ook hier zijn intrede gedaan. Op het publi- catiebord zijn de notulen aangeplakt van de vegaderingen van de bewoners commissie. J. Th. Balk is free-lance journalist te Amsterdam en voorzitter van de Heemschut Persprijs. 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 15