De Lakenhal: van textielhal tot museum K m INGRID MOERMAN Al in de middeleeuwen was de textielnijverheid één van de belangrijkste inkomstenbronnen voor de stad Leiden. Verscheidene soorten stoffen werden geproduceerdzoals lakensaai, fustein en baai. Al deze stoffen moesten worden gekeurd op dikte, weeftechniek en kleur. Verschillende neringen hielden zich bezig met de productie en het keuren van de stoffen. Gezicht op de Lakenhal (1642) van S.Steenwijck-Gaspoel. Arent van 's-Gravesande Lakenhal in 1868 museum Uitbreidingen Omdat de lakenindustrie voor Leiden zeer belangrijk was, besloot men tot het bouwen van een lakenhal. In de stadsuitbreiding van 1611, de wijk Noordvest, werd een geschikt terrein gevonden. Het ontwerp voor de nieuwe lakenhal was van de hand van de stadsarchitect Arent van s-Gravesande Arent van 's-Gravesande of Mr. Adriaen van Iselendoom was om streeks 1599 geboren, vermoedelijk in 's-Gravesande. Hij begon zijn loop baan in Den Haag, waar hij vanaf 1633 als schrijnwerker en tekenaar meehielp bij de bouwwerken van Frederik Hendrik. In 1636 werd hij gemeente architect van Den Haag, waar hij o.a. de voormalige Sebastiaansdoelen aan de Korte Vijverberg (nu Haags Historisch Museum) ontwierp, een vroeg voorbeeld van het 'nieuwe'of wel Hollandse klassicisme. In 1638 werd hij 'stadsfabriek' (gemeente-architect) van Leiden. Ook hier introduceerde hij de nieuwe stijl, waarvan het ontwerp voor de Lakenhal het vroegste voorbeeld is. In 1642 schilderde Susanna van Steenwijck de nieuwe lakenhal. Om een beter overzicht te krijgen plaatste zij de muur, die het voorplein afsluit, rechts. Drie deuren, één in het midden en twee onder de zijgalerijen, gaven gelegenheid om binnen te komen. De zijgalerijen, die pas in 1642 aange bouwd werden, dienden om de goede ren met regenachtig weer bij daglicht te kunnen keuren. Op de begane grond was woonruimte voor personeel en opslagruimte. Op de eerste verdieping hadden de staal meesters en gouverneurs hun werk- en vergaderruimten. De zolder tenslotte bood plaats aan stellingen en toonban ken voor de lakenhandel. Omstreeks 1664 had de textielindus trie haar hoogtepunt bereikt. Leiden was, na Amsterdam, de tweede stad van Holland en telde op een bevolking van 70.000 inwoners ongeveer 40.000 textielarbeiders. De lakenindustrie ging in de acht tiende eeuw hollend achteruit, door concurrentie van plattelandsfabricage en het buitenland. In de Franse tijd maakten handelsbeperkingen vrijwel definitief een einde aan de bloeiperiode en uiteindelijk werd de Lakenhal op 1 januari 1823 opgeheven. Nadien vervulde het gebouw verschil lende functies, o.a. als cholera-hospi taal en vergaderruimte. In 1866 werd door de gemeenteraad een commissie ingesteld, die zorg moest dragen voor het bewaren van 'voorwerpen van waarde en voorwer pen van belang voor de oudheidkunde en kunstgeschiedenis', die tot dat moment voornamelijk in het Stadhuis bewaard werden. Op advies van deze commissie werd de Lakenhal in 1868 aangewezen als toekomstig museum voor de stad. De stadsarchitect J. W. Schaap (1813-1887) kreeg opdracht het pand te verbouwen. Tot zijn werkzaamhe den behoorden - het maken van een nieuw trap portaal - het plaatsen van twaalf gebrand schilderde ramen uit 1588 in de trapuitbouw - het inrichten van een zaal op de tweede verdieping - het plaatsen van diverse ramen en dakramen - het stuccen van de plafonds De opening van het museum vond plaats op 27 april 1874. De collectie van het museum breidde zich door schenkingen en aankopen langzaam uit. Er ontstond ruimtege brek en uitbreiding werd noodzakelijk. In 1888 werd in een brief aan de gemeenteraad de noodzaak tot uitbreiding aldus uiteengezet: 'Alle beschikbare ruimte in de zalen en de wandoppervlakte (van grond tot zolderlijst) is reeds in gebruik. Het geen men in geen enkel museum zal aantreffen en waardoor de kunststuk ken niet tot hun recht komen en niet behoorlijk kunnen worden gezien.' Nog in datzelfde jaar werd besloten het belendende perceel aan de Oude 12

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 12