Heemschut tegen verbouwing voormalige Sint Jacobskerk Ruim duizend nieuwe leden JOWOUTERS Den Bosch - Heemschut is ernstig verontrust over de plannen om de voorm.alige Sint Jacobskerk aan de Bethaniëstraat in Den Bosch door middel van een aanbouw en herinrichting geschikt te maken als multifunctioneel theater. Er dreigt daardoor aantasting van een belangrijk rijksmonument. Militaire opslagplaats Ledenwerfcampagne 1993: Eind november werd in het kader van de grote ledenwei j'campagne van Heemschut het duizendste nieuwe lid verwelkomd. Het is de heerJ.A. van den Dool te Amsterdam. Algemeen directeur Bemard Duimel bracht hem het nieuws persoonlijk door hem thuis een fraai boeket bloemen en een Heemschut stropdas te overhandigen. Het kerkgebouw kent een lange geschiedenis. De eerste berichten spreken over de in 1430 gereed gekomen Sint Jacobskapel, waar pelgrims kwamen bidden alvorens ze op bedevaart gingen naar Santiago de Compostela in het noordwesten van Spanje. In 1569 kreeg de kapel de status van parochiekerk, gewijd aan St. Jacobus de Meerdere. Nadat de kapel in de loop van de jaren diverse keren was vergroot, volgde in 1584 de grote verbouwing. En zo ontstond het, op tien pilaren rustende, markante kerk gebouw, zoals dat nu nog steeds aan de Bethaniëstraat staat. Nadat in 1629 de protestanten de kerk enige tijd in gebruik hadden genomen, begon in de jaren daarna de teloorgang van het kerkgebouw en werd het monumen tale belang ervan niet onderkend. In ieder geval sprak er geen liefde voor het culturele erfgoed uit. In 1689 nam de staatsruiterij het kerkgebouw in gebruik als paardestal. De volgende ingreep betrof het aanbrengen van twee zolderingen, waarna de kerk de status van militaire opslagplaats kreeg. Het volgende hoofdstuk van de bewogen geschiede nis over de voormalige Sint Jacobskerk vertelt, dat de kerk deel uitmaakte van de in 1742 er naast gebouwde militaire kazerne. Er kwamen kamers in met ieder zes bedsteden. Het Arsenaal werd in 1918 de volgende bestem ming. Tot 1924 bleef het militaire opslagplaats voor wapens en munitie. In dat jaar kwam er een ommekeer. Het voormalige kerkgebouw ging namelijk over in handen van het Provinciaal Genootschap. En het was in juli van het jaar daarop, dat het gebouw, na verbouwing onder archi tectuur van Oscar Leeuwin gebruik werd genomen als bibliotheek. Sinds 1987 doet het voormalige kerkgebouw dienst als huisvesting van de gemeen telijke Bouwhistorische en Archeologische Dienst. In een brief aan B en W van Den Bosch uit Heemschut haar bezwaren tegen de herinrichtingsplannen voor de voormalige Sint Jacobskerk en dringt er op aan daar van af te zien. In die brief wordt er op gewezen, dat het beoogde nieuwe gebruik negatieve gevolgen heeft voor de omgeving. Die bestaat voor een belangrijk deel uit monumentwaardige bebouwing, zoals het complex van de Bossche vestiging van het psychiatrisch zieken huis Reinier van Arkel, een aantal woningen rond een binnenhof en de huidige Sintjacobskerk. Jo Wouters is PR-medewerker van de PC Heemschut Noord-Brabant De Stichting Cultuurfonds van de Bank Nederlandse Gemeenten heeft de ledenwerfactie van Heemschut mede mogelijk gemaakt. Het Bestuur dankt deze Stichting voor het geldbedrag, dat beschikbaar is gesteld. Het resultaat van de actie is voor een belangrijk deel geslaagd dankzij de medewerking van Uitgeverij Waanders te Zwolle, die de Bond Heemschut 1500 exemplaren beschik baar stelde van het door haar uitgege ven boek 'Gevelstenen in Nederland' van onze medewerkster Gertrudis A.M. Ojfenberg als premie voor elk nieuw lid. Op de 'inserts' in de vorm van 109.000 folders, die Waanders meezond met de losse katernen van haar uitgaven 'Ach Lieve Tijd', 'Documentaire 20ste eeuw', 'Tussen Kunst Kitsch' reageerden 402 personen. Heemschut is Uitgeverij Waanders zeer erkentelijk voor deze medewer king. Veel dank is Heemschut ook de tien tallen Heemschut-leden in het land verschuldigd, die belangeloos hun diensten ter beschikking stelden door middel van colportatie, het plaatsen en uitreiken van ledenwerffolders en het controleren van zendingen folders naar de comités van de Open Monumentendag. De 80.000 folders, die bij locale activiteiten en Open Monumentendag werden verspreid brachten zo'n 300 nieuwe leden op. De actie 'lid werft lid' d.m.v. grote advertenties en ledenwerfkaarten in het tijdschrift leverde totnogtoe meer dan 100 nieuwe leden op, maar deze actie gaat nog een flinke tijd door. De mailing onder informatie-aanvra gers van de afgelopen jaren en poten tiële leden uit een bestand van kans rijke adressen resulteerde in meer dan 150 aanmeldingen. De PR-medewerkers van Heemschut verleenden hun medewerking door het publicitair begeleiden van de actie in de plaatselijke en regionale pers. Ook zij worden bedankt voor het extra werk. En 'last but not least' is Heemschut de instellingen dankbaar, die deze campagne gesponsord hebben de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, het Prins Bernhard Fonds, het Cultuurfonds van de Bank Nederlandse Gemeenten, de Stichting K.F. Heinfonds, Unilever, Jurriaanse Stichting, Shell Nederland BV, ABN-AMRO, Menken en Van Grieken, de Stichting VSB Fonds en Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. Tenslotte is Heemschut dankbaar voor het werk van de speciale begelei dingscommissie onder de enthousiaste leiding van de penningmeester van het Bestuur mr E. Benthem de Gr ave, die verder bestond uit mevrouw N. Wvrscbell van het adviesbureau Rapp+Collins, drs B.H. Verfiirden van de RDMZ en de heren drs D. van. Leeuwen (bestuurslid Heemschut), J.D. GerritsenPR-medewerker Heemschut en B.J.M. Duimel, alge meen directeur. Bemard Duimel, Algemeen directeur Bond Heemschut. 6

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 8