Huidige Van Abbemuseum gereduceerd tot plint In memoriam Bert Meffert Heemschut schrikt van uitbreidingsplannen De gang van zaken rond de uitbreiding van het Van Abbem/useum was tot voor kort voor Heemschut geen aanleiding om te protesteren bij het Eindhovense gemeentebestuur. Deze terughoudendheid hield vooral verband met de keuze van Abel Cahen. Op 21 octoberj.l. overleed te Zwolle de heer Bert Meffert, 62 jaar oud. Jarenlang bekleedde de heer Meffert de junctie van Technisch Adviseur in Overijssel. Heemschut verloor in hem. een zeer toegewijd en geliefd medewerker. JO WOUTERS Deze Amsterdamse architect heeft naam verworven met ontwerpen, die getuigen van zowel eigen kwaliteiten als van respect voor de omgeving. Juist voor ons, als vereniging tot bescher ming van cultuurmonumenten, is een harmonische samenhang tussen cultu ren uit het verleden en eigentijdse architectuuruitingen een ideaal. De realisering daarvan wil Heemschut zeker niet in de weg staan. Toen echter de plannen op tafel kwamen kon de conclusie niet anders zijn, dan dat die terughoudendheid niet terecht is. Door het ontwerp van Cahen wordt het monumentwaardige museumgebouw van Alexander-Jacobus Kropholler, dat in zo sterke mate bijdraagt aan het stadsbeeld van Eindhoven, in ernstige mate geweld aangedaan. Deze ontwikkeling had Heemschut niet voorzien. Sedert 1936 roept het Van Abbemuseum van architect Kropholler een vertrouwd beeld op. Volgens de nu op tafel liggende plannen komt boven het bestaande museum een massa, die het oude museum reduceert tot een plint voor het geheel. Op deze wijze verdwijnt het Van Abbemuseum van Kropholler uit het stadsbeeld van Eindhoven. Ontwerp van ir.A.Cahen voor het nieuwe Van Abbemuseum. Het bestaande museum is 'onder geschoven' in het nieuwe en zelf a.h.w. een museaal object geworden, maar dan danig aangetast.fVergelijk met de foto in het aug.nummer pag.31). Overigens maakt Cahen ook heel goede ontwer pende pag. 28). Fraai voorbeeld Delftse School In dit verband is het goed er aan te herinneren wat de architect dr ir Comelis van de Ven in zijn boek Museumarchitectuur'' schrijft over het Van Abbemuseum: 'Het gebouw is een fraai voorbeeld van de zogeheten Delftse School. Typerend voor de traditionele architectuur zijn de geslo ten baksteengevels, de symmetrie en de monumentale elementen, zoals de toren en de trappartij voor de hoofd ingang die geflankeerd wordt door beeldhouwwerken.' Heemschut is er zich van bewust, dat uitstel van de uitbreiding van het Van Abbemuseum, een uitbreiding waarvan de noodzaak al jaren duidelijk is, op grote bezwaren stuit. Maar niet temin meent Heemschut, dat één en ander niet in een aantasting van het bestaande gebouw mag ontaarden. In een brief aan B en W van Eindhoven dringt Heemschut er bij het gemeen tebestuur op aan om zich opnieuw te bezinnen op de uitbreidingsplannen van het Van Abbemuseum. Die plannen moeten getuigen van respect voor het bestaande museumgebouw. Bovendien is het te hopen, dat het Eindhovense gemeentebestuur zijn oor ook eens goed te luisteren legt bij zijn eigen gemeentelijke Monumentencommissie, die herhaal delijk heeft verzocht om het Van Abbemuseum op de monumentenlijst te laten plaatsen. Jo Wouters is PR-m,edewerker van de PC Heemschut Noord-Brabant. Tijdens de aan de begrafenis vooraf gaande samenkomst in de aula van het crematorium 'Kranenburg' te Zwolle sprak de secretaris van de provinciale commissie Overijssel - die vanaf 1976 met de heer Meffert mocht samenwer ken - onderstaande woorden: Bert Meffert was gedurende bijna twintig jaren - namelijk vanaf 1974 - Technisch Adviseur van de provinciale commissie Overijssel. Tijdens die lange periode beheerde hij bovendien nog enige tijd het secretariaat van de provinciale commissie, in samenwer king met Adri Maaskant. De uitste kende verhouding van Heemschut met het Genootschap 'Het Oversticht' werd door hen beiden op bijzondere wijze gerealiseerd. Bert wist zijn persoonlijke betrokken heid met de Heemschut-doelstellin gen op onnavolgbare wijze te combi neren met tal van functies in het open bare en politieke leven, zonder dat daarbij de veelsoortigheid van belan gen die hij diende tot conflictueuze situaties kon leiden. De laconieke manier waarop hij vaak ingewikkelde en soms dramatische problemen tot een goed einde wist te brengen zullen wij blijven missen en gedenken. Nadat Bert tijdens de afgelopen zomer zijn functie noodgedwongen moest neerleggen heeft de proviniale commissie Overijssel aan het Bestuur van Heemschut verzocht aan hem de Ton Koot penning te willen toeken nen. Helaas werd de procedure die tot uitreiken had moeten leiden door zijn toch nog plotseling overlijden inge haald. Wel kon Bert nog per telefoon van het betreffende bestuursbesluit op de hoogte worden gesteld. Namens de Bond Heemschut wens ik zijn vrouw en kinderen en andere familieleden moed en sterkte toe bij dit grote verlies. H. C. Methorst. Secretaris PC Heemschut Overijssel Bert Meffertjfoto Het Oversticht) 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 7