8. Praktische wenken voor het ontwerpen en de begeleiding 9. Slot Brabantse Monumentenprijs 1993 voor Herman Strijbos doordat alles met handkracht werd samengevoegd. b. Het gebruik van eenvoudige natuurlijke bouwmaterialen. c. De verticale gerichtheid van de vensters, gevelvlakken en gevels. d. Het hellend dak, gedekt met kera mische pannen, lei of riet, veelal mede maatbepalend voor de grootte van het gebouw of de geleding daarvan. e. De aandacht voor het detail, het ornament en de variatie. f. De grote diversiteit van bouwdata en ontwerpers (een weerspiegeling van de bouwgeschiedenis). g. Een stratenpatroon afgestemd op eenvoudige niet-intensieve verkeerssystemen met ruimte voor activiteiten buitenshuis. h. De aanpassing aan de geografische situatie. Gaten, die in de bebouwing met bovengenoemde kenmerken zijn gevallen, kunnen onderscheiden worden in 4 categorieën: het één- perceelsgat, het gat van meerdere percelen naast elkaar, het gat met de omvang van een blok en het gat met de omvang van een buurt (z.g. kaalslag). Bij het opnieuw bebouwen van het één-perceelsgat treedt in het alge meen geen schaalvergroting op door de ruimtelijke beperkingen. Bij gaten van meerdere percelen, van een blok of van een buurt, is dit gevaar echter in belangrijke mate aanwezig. Het tegengaan van schaalvergroting dient vooral het ontwerpuitgangspunt te zijn, omdat door schaalvergroting de historische omgeving het sterkst wordt aangetast. Praktische wenken zouden onverant woord kunnen zijn, indien men hiermee de verwachting zou koesteren dat bij opvolging ervan vanzelf nieuwe schoonheid zou ontstaan. Het uitgangspunt is echter dat, werkend binnen het kader van deze nota en van deze wenken, nieuwe schoonheid kan ontstaan, en ook dat het historisch waardevolle leefmilieu wordt beschermd tegen overheersing van ongecontroleerde grootschalige architectuur-uitingen en tegen aantas tingen anderszins. a. Financiële aspecten: Het is bekend dat bouwen binnen een historisch bebouwd gebied om econo- misch-organisatorische redenen kost baarder is dan in nieuwe vestigingsge- bieden. De in het algemeen gestelde noodzaak om kleinschalig en geva rieerd te bouwen, zal het kostenver schil nog groter maken. De Bond Heemschut is zich hiervan bewust, maar is wel van mening, dat dit geldoffer gebracht moet worden in het besef dat behoud van het histo risch milieu door brede lagen van de bevolking wordt gewaardeerd. De verschillen kunnen evenwel worden beperkt door bijvoorbeeld: - Bij dragen ui t het stadsvernieu wingsfonds. - Inschakeling van kleine aannemers, die economisch nog kleinschalig kunnen werken. - Aan woningwetbouw in deze gebie den niet de hoogste prioriteiten.te verlenen. b. Bebouwen van het meer-perceels- gat: - Voor de hoofdmaten dient te worden uitgegaan van het gemid delde van de maten van de oudere belendingen. - Ideaal zal zijn perceelsgewijs bouwen met inschakeling van ver schillende architecten. - Een ongedeeld complex moet ten minste een duidelijk herkenbare, niet repeterende verticale geleding in gevels en hoogte hebben. - Ontwerpinspraak van omwonenden en eventueel toekomstige bewoners is aan te bevelen. c. Bebouwen van een kaalslaggebied: - Als boven. - Gevarieerde bestemming en daar mede veelzijdige functie. - Handhaving van de gesloten bouw blokken waar dit in de structuren past. - Handhaving van bestaande rooi lijnen, indien mogelijk. - Handhaving van verkavelingen, zoveel als mogelijk en opdeling van het gebied in kleine project-groot- ten, met verschillende architecten. - Een minimum alternatief bij goed kope woningbouwcomplexen, waar meer standaardisatie noodzakelijk kan zijn, is het aantrekken van diverse architecten voor het on twerpen van voorgevels. - Zoveel mogelijk voorkomen dat in deze structuren armoedig in detail en materiaal wordt gebouwd (zie 8.a.). d. Architectenkeuze: - De architectenkeuze is zeer belang rijk. De architect moet behoud van het karakter van de oude bebou wing voorstaan en zich verdiept hebben in de problematiek van het ontwerpen temidden van histo rische bebouwing. e. Vormgeving: - Soberheid in de keuze van bouw materialen voor de gevels en daken (zie ook 7). - Hellende daken, minimaal 45 moeten als belangrijkste dakvorm het stadsbeeld blijven bepalen. - Verticaal gerichte gevelverdelingen en vensters. - Ontwerpaandacht voor het detail zoals voegwerk, kleur, ornament, hang- en sluitwerk, reclame. - Dwingende horizontale belijning vermijden. - De toegangen in directe relatie met de straat, dus geen galerij-wonin gen (afkering van de straat). - Het eventueel opnieuw gebruiken van uit de sloop van het te vervan gen pand voortkomende materiaal of gebouwonderdelen. f. Beoordeling en begeleiding: - Het indienen van de 1.20 gevelte- keningen en van monsters van de belangrijkste bouwmaterialen bij de verstrekking van de bouwvergun ning verplicht stellen en uitvoering controleren. - Het welstandstoezicht versterken met deskundigen op het gebied van de historisch bebouwde omgeving, bijv. met leden van de commissie die werkzaam is ingevolge een gemeentelijke monumenten-veror dening. Dit versterkte welstands toezicht dient tevens te adviseren inzake vormgeving en plaatsing van zogenaamd straatmeubilair en inzake bestratings- en beplantings plannen. Deze nota, bedoeld als handreiking, is opzettelijk beknopt gehouden. Indien als gevolg daarvan toelichting of nadere informatie gewenst is, kan men zich tot de Bond Heemschut wenden. Met dank aan drs. J.P.J. van der Haagen, directeur juridische en ruimtelijke zaken, die deze nota heeft herzien. Herman Strijbos, Technisch Adviseur van de provinciale commissie van Heemschut Noord-Brabant, heeft de Brabantse Monumentenprijs 1993 gekregen. Hij kreeg deze prijs omdat hij zich al meer dan 2 5 jaar belange loos inzet voor het behoud van de in elkaar overlopende monumentwaar dige pleinen Markt en Hint in het centrum van Eersel. De Stichting Monumentenprijs Noord-Brabant had als onderwerp voor de prijs 1993 gekozen voor pleinen en pleintjes, die in velerlei opzichten een belangrijke rol spelen in het plaatselijke gemeenschapsleven. Daarbij moest worden voldaan aan de kenmerken: historisch karakter, gaaf heid en authenticiteit, functionaliteit, gebruikswaarde voor de gemeenschap en belevingswaarde.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 44