Europa Nostra in Cardiff Heemschut blijft alert ERNST DIENAAR Reeds in Istanboel in september 1992 had The Prince of Wales' Committee onze Europese organisatie uitgenodigd het volgende najaarscongres te houden in Cardijfen deze gastvrije uitnodiging werd met genoegen aanvaard. Midden september jl. vertrok ook uw verslaggever naar Wales. Als altijdwas de agenda overvol. Cardiff-verklaring 38 In zijn welkomstwoorden aan het begin van de plechtigheid wees Heemschut-voorzitter J.Franssen er op, dat het er nu vooral op aankomt het 'veranderde' beleid als Heemschut heel kritisch te blijven volgen. Het nieuwe beleid volgens de aanbevelin gen van de commissie-Boertien moet daadwerkelijk worden uitgevoerd. Gelukkig is op dit moment nog maar ruim een derde deel van alle rivierdij ken verzwaard. Dat andere tweederde deel zal met aanzienlijk meer gevoel voor schoonheid moeten worden uitgevoerd. Heemschut zal daar nauw lettend op toezien. Dat deed zij al eerder in de jaren tachtig, toen er van de aanbevelingen van de commissie- Becht maar heel weinig terecht kwam. Dat laatste moeten we nu zien te voor komen. Burgemeester E.J. van Tellingen herinnerde aan de tentoonstelling over de rivierdijkverzwaring, die hij een jaar geleden in de bibliotheek van Tiel opende. Daarbij analyseerde hij ook zijn eigen houding. Aanvankelijk bleef hij wat passief onder de dijkver zwaringsplannen. En toen hij een keer door het dorpje Heilouw aan de Waal fietste betreurde hij wat daar gebeurde maar deed daarna niets. 'Het over heidshandelen aanvaardde ik als vanzelfsprekend. Een beetje vertrou wen heb ik wel in de overheid.' Maar bij die opening toen en ook nu kan hij inmiddels voluit zeggen, dat het goed is, dat er mensen zijn - actievoerders, journalisten, kunstenaars - die met een andere bril en vanuit een andere emotie naar de problemen kijken. Dankzij hun creatief doorzettingsver mogen is de discussie over de dijkver zwaring vorig jaar zomer in een nieuwe stroomversnelling gekomen. 'Een dijk voor de kop', door Mare Chavannes. 'Hoe de dijkenbouwers met platvoeten door het rivierenland gaan, een Hollands drama', door Paul Hellmann. 'Het vergeten argument; de schoonheid van het Hollands rivierenlandschap', door Ben van der Velden. Donderdag de zestiende behandelde de Raad ("Council") een huishoude lijke agenda: onder meer benoemin gen, verslagen van Dagelijks Bestuur ("Management Committee") en Secretaris-Generaal en het penning- ineestersverslag. En bij dit laatste kwam weer scherp tot uiting hoe benard de financiële toestand van E.N. nog steeds is. In dit verband is een krachtig beroep op de leden van Heemschut op zijn plaats om ook lid te worden van Europa Nostra. Het bureau van Heemschut kan daarover nadere inlichtingen geven. In de Raadsvergadering werd ook het effect besproken dat vroegere verkla ringen en resoluties van E.N. hebben gehad. Uiteraard bleken er grote verschillen te bestaan, maar een reso lutie als die welke van onze kant inder tijd is ingebracht met betrekking tot het Duitse Huis in Utrecht, heeft mede bewerkstelligd, dat de restaura tie van dit middeleeuwse monument inmiddels is begonnen. s'Avonds ontving het Welsh Office (het Britse ministerie voor Wales) de congres gangers in Caerphilly Castle buiten Cardiff. Dit oorspronkelijk uit 1266 daterende slot is op Windsor Castle na het grootste van Groot-Brittannië en het is een juweel binnen zijn ring gracht. De volgende dag had de jaarlijkse Algemene Vergadering plaats ("General Assembly"), nadat 's ochtends eerst de kathedraal van Landaff aan de rand van Cardiff was bezichtigd. De imposante kerk werd in 1941 bij een Duitse aanval zwaar beschadigd door een luchtmijn, maar na een jarenlange restauratie is de kathedraal in volle luister hersteld. Naast wederom een reeks huishoude lijke agendapunten werd in de middagvergadering aan mevrouw De Koster de posthuum aan Hans de Koster toegekende eremedaille van Europa Nostra uitgereikt wegens zijn grote verdiensten voor onze organisatie. Een indrukwekkende gebeurtenis ter ere van hem, wiens persoonlijkheid zo sterk in ieders herinnering wordt bewaard. Tenslotte nam de Assemblee de Cardiff Verklaring aan, gericht op het betrekken van jongeren bij het bewaren van het Europese erfgoed ("The Cardiff Declaration, Involving Young People in Conserving the Heritage of Europe"), een materie die ook voor Heemschut van groot belang is. En dan was daar 18 september, de Open Dag, die in het teken stond van de Cardiff Verklaring. Talrijke jonge ren, ook uit Oost-Europese landen, waren hierbij aanwezig. Na een ochtendbijeenkomst werd de vergade ring in drie werkgroepen verdeeld met de opdracht een reeks vragen te bespreken en te beantwoorden met betrekking tot hetgeen overheden en nationale organisaties kunnen doen ter bescherming van het Europese erfgoed. Uw verslaggever was aange wezen één van de werkgroepen voor te zitten en, terugziend op deze middag, kan hij zeggen dat de enthousiaste en diepgaande discussie in de werkgroep voor hem een hoogtepunt in de Cardiff-dagen betekende. Na de Open Dag volgden nog enkele excursies, waarbij The Prince of Wales' Committee ons enkele land goederen en kastelen toonde. Deze objecten illustreerden eens te meer, dat Wales op monumentengebied uiterst actief is, maar zij onderstreep ten ook dat Wales zich volstrekt van Engeland wenst te onderscheiden. Geen bijeenkomst in deze dagen of hij werd geopend met een korte toespraak in het Welsh. Ook Cardiff was weer een sterke stimulans voor het werk dat wij naast het Europese werk in de eerste plaats in eigen land hebben te verrichten. Die inspiratie hopen wij in het voor jaar van 1994 in Straatsburg te vernieuwen. Mr. E. Dienaar is secretaris van het Bestuur van de Bond Heemschut en afge vaardigde van Heemschut in het Bestuur van Europa Nostra.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 40