'Er verandert nog te weinig bij aanpak rivierdijkverzwaring' Ria Beckers bij uitreiking Heemschut Persprijs in Tiel De creativiteit van de waterschappen in hun aanpak van de rivierdijkverzwaring, ook na de ommezwaai van minister Maij, valt me tegen. Hun angstige en defensieve houding tegenover het pleidooi van de Commissie Boertien en o.m. Heemschut om ook de al eerder goedgekeurde projecten drastisch aan te passen verbaast me. JAAP KAMERLING De winnaars van de Heemschut Persprijs, samen met Ria Beckers, voor de Grote Sociëteit in Tiel (foto William Hoogteyling) V.L.n.r. Ben van der Velden, Ria Beckers, Huib Goudriaan en Paul Hellmann. Aldus Ria Beckers, oud-voorzitter van de Tweede Kamerfractie van Groen Links in haar toespraak bij de uitrei king van de Heemschut Persprijs op 7 oktober in De Groote Sociëteit in Tiel. Zij reikte de prijs uit aan de NRC-journalisten Mare Chavannes, Paul Hellmann en Ben van der Velden voor hun overtuigende artikelen in NRC Handelsblad tegen de fantasie loze aanpak van de rivierdijkverzwa ring, die veel te weinig rekening houdt met het fraaie cultuurlandschap en zijn markante bebouwing.* Huib Goudriaan van Trouw kreeg de eervolle vermelding voor zijn artikelen over de dijkverzwaring en de serie 'Het verloederend gezicht van Nederland'. Het was destijds Ria Beckers, die de steeds feller wordende protesten stem gaf in de Tweede Kamer door aan alle 150 kamerleden een brief te sturen met de boodschap, dat hier iets aan het gebeuren was, dat de Kamer absoluut niet voor haar rekening kon nemen. Zij wees er in Tiel op, dat er bij het Tielse project van zo'n 70 kilometer na de aanbevelingen van Boertien veel te weinig is veranderd. We laten haar hieronder uitvoerig aan het woord. Logge brede dijken 'Boertien zei bijvoorbeeld', aldus Ria Beckers, 'handhaaf de bestaande steile dijktaluds.' Maar nee: het wordt een logge brede dijk met de voet maar liefst 18 meter uit het midden. Anders kunnen ze zo slecht maaien. En er moet ook zo hoognodig nog een onder- houdsweg van 4 tot 6 meter langs die logge dijk komen. Het slanke karakter van de dijk met haar fraaie zicht op de daken van de dijkhuisjes en de boomkruinen ernaast gaat dus verloren. En technisch gezien is dat niet eens nodig. Geen nieuwe afweging dus bij de waterschappen.' Lichtpuntjes 'Overigens zijn die waterschappen nu wel zover, dat ze alle betrokkenen, ook de actiegroepen, vragen om mee te doen bij de voorbereiding van bepaalde nieuwe plannen. Bij de proef projecten Neerrijnen en de Bomendijk in Voorst gaat het wel goed. En de Bouwdienst van Rijkswaterstaat - het kan verkeren - vervult een voortrek kersrol bij de verbetering van de plannen en het meepraten van de betrokkenen. Ook de provincie Gelderland is actief. Ze werkt op dit moment aan een beleidsplan, het Gelders Rivierdijkenplan. Maar dames en heren, we zijn er nog lang niet. Ooit hadden we een andere commissie, de commissie-Becht. Die pleitte in 1978 voor 'uitgekiende ontwerpen' voor de nieuwe dijk vakken. Daar kwam toen niets van terecht. En we moeten er dus heel alert op blijven, dat het nu anders zal gaan.' Geen 'luxe' actie 'Opkomen voor cultureel erfgoed, voor dit unieke landschap, is beslist geen 'luxe' actie. Van landschappelijke en architectoni sche schoonheid kan in principe ieder een genieten. Het kost geen geld. Je hoeft alleen maar te gaan kijken. Dat deze journalisten van Trouw en de NRC zo krachtig stelling hebben genomen is echt opgevallen. Het was terecht, dat de kranten zo krachtig partij kozen. En het heeft resultaat gehad. Laten we hopen, dat het een les is voor de minister, voor de politieke meerder heid. Want er staat intussen een nieuwe grote operatie op stapel, waar tot nu toe eveneens alle zorgvuldig heid en alle omzichtig omgaan met de natuur - het Betuwelandschap - zoek zijn. Ze zullen ons opnieuw op hun weg vinden. Vastberadener dan ooit. Wie kan het beter zeggen dan de dichter/schrijver Willem van Toom: Rivierdijk, wolken, landschap als geheugen voor tekens van een eeuwen gesproken taal. Doorgestreept door wie geen tegenspraak verdragen, langs een dode liniaal Het zal niet weer gebeuren. Ik ben er bijzonder trots op de Heemschut Persprijs 1993 uitte mogen reiken aan Mare Chavannes, Paul Hellmann en Ben van der Velden. En met evenveel trots onder streep ik de eervolle vermelding voor Huib Goudriaan.' 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 39