Steenhouwerij Zederik MlP-rapport aangeboden ■H Natuursteenwerken - kwaliteit - ervaring - advisering - levering/bewerking van alle natuursteen - alleenvertegenwoordiging Sasipet Italië o.a.: Hogewaard 6 Postbus 3 4233 ZG Ameide Telefoon (01836) 6 632 Telefax (01836) 2 667 Steenhouwerij Zederik maakt deel uit van Koninklijke Woudenberg Ameide bv tiebron voor kunstenaars. Of men deze ontwikkelingen nu als positief voor het behoud van het huis mag zien, betwijfel ik ten zeerste. Het huis zou geconserveerd en in alle rust bewoond moeten worden, alleen dan blijft de historie en vooral het kostbare behang bewaard. Een van de projecten van de stichting is het historisch onderzoek naar Oud- Amelisweerd geweest, waarvan de resultaten in genoemd boek werden vastgelegd. Een geschiedenis die begint in de middeleeuwen met ridder Amelis. De bouwgeschiedenis, de bewonersgeschiedenis en de aanleg van het park worden achtereenvolgens beschreven: In de bijdrage 'Drakeboot en Mandarijneend' van Joosje van Dam wordt het kostbare chinese behang beschreven. Behalve een verslag door Els Hoek van het gebruik als podium voor de kunsten in de periode 1990/93 bevat het boek ook een toneelstuk, geschreven door Oscar van den Boogaard over het verblijf van Lodewijk Napoleon in het huis. PaulMeurs stelt tenslotte een lijst op van mogelijkhe den en beperkingen van het huis, waarin duidelijk de strikte beperkin gen t.a.v. het behang aan de orde komen. Het is zaak dat die beperkin gen, ook al is er nog niet gerestaureerd, gaan gelden en dat er bijvoorbeeld geen t.v.-opnamen meer (te sterk licht en te warm) in het huis worden opge nomen (overigens werd de film Belle van Zuylen gedeeltelijk in het landhuis opgenomen). Meurs stelt dat het hier een kans betreft om niets te doen, om de ongereptheid te handhaven. Is dan particuliere bewoning met periodieke opening niet de beste oplossing? Een uitgave van Stichting Oud- Amelisweerd onder redactie van Natalie Kamphuis en Els Hoek. Distributie Centraal Museum Utrecht. 'Baronnen en Kunstenaars' telt 255 p. ISBN 90.73285.19.4. Prijs f39,50. AMtC Op een salonboot varend langs legio voorbeelden van jongere bouwkunst aan de Zaan presenteerde de Rijksdienst voor de Monumentenzorg eind september het tiende deel in de serie Monumenten Inventarisatie Project getiteld: 'Architectuur en Stedebouw in Noord-Holland' aan mevrouw van Diepen-Oost, G.S.-lid voor o.m. monumentenzorg in deze provincie. Voor dit Noordhollandse project zijn 12.000 objecten en complexen geïn ventariseerd en 50 gebieden met bijzondere waarden. Na 1850 zorgde het stoomgemaal voor een revolutie niet alleen op tech nisch en economisch gebied maar ook in de architectuur. Geen windmolen meer maar een stoomgemaal met een heel andere aanblik. Langs de spoor lijn van de stoomtrein kwamen bijzon dere stationsgebouwen en er ontston den imposante fabriekscomplexen aan de kade, waar de stoomboot aanlegde. De groei van de mobiliteit als gevolg van snellere verplaatsingsmogelijkhe den dan die per zeilschip, deed de reis lust toenemen maar ook het verlangen buiten te wonen. Zo ontstonden niet alleen de files van heden maar ook de villaparken van toen in het Gooi en rond Haarlem, in Zuid- Kennemerland. Het is alles beschreven en in beeld gebracht op 176 pagina's van deze, door Waanders verzorgde uitgave, die in de boekhandel te verkrijgen is voor f35,-. Eerder verschenen in deze reeks de provincies Overijssel, Drenthe, Flevoland, Groningen, Zeeland, Noord-Brabant en de Steden Utrecht, Amsterdam en Rotterdam. Jan Derk Gerritsen, PR-medewerker PC Heemschut Noord-Holland \u II- I Peperino Duro Peperino Grau Peperino Rosa Santafiora Lavagrigia Basalto Tuscia 36

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 38