JAARVERSLAGEN BOEKEN Hasselt Kastelen Oost-Gelderland Zwolle Apeldoorn Amelisweerd Kralingerhof Verslag over 1990,1991 en 1992, opgesteld door het dage lijks bestuur. Deze Stichting heeft als doel de bescherming en het behoud van het tuinstadkarakter van de Rotterdamse stadswijk Kralingcn. In de laatste jaren is cr sprake van een toename van het aantal begunstigers. Secretariaat: virJ.J.H. GerritzenPostbus 2839, 3000 CV Rotterdam. Stadsherstel Amsterdam Jaarverslag 1992 van de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel N.V. Het jaar werd gekenmerkt door het in uitvoering hebben van een groot aantal zeer moeilijke restaura tics. Tevens werd de automatisering van de adminis tratie doorgevoerd. De steeds terug lopende subsidiestroom eist overal zijn tol. De gemeentelijke nota 'Monumentenzorg hi Amsterdam' kreeg dan ook als ondertitel, 'richting en sturing met schaarse middelen'. Ondanks het feit dat Stadsherstel nauwelijks nieuwe projecten startte, werd in 1992 het hoogste restauratieniveau bereikt, te weten 16 miljoen gulden. De vooruitzichten blijven somber. Adres: Amstelveld 10,1017 JD Amsterdam. Tel. 020-622 07 74. Hendrickde Keyser Het 74ste jaarverslag 1992 van de Vereniging Hendrickde Keyser. Het jaar 1992 stond in het teken van de viering van het 75-jarig bestaan van de Vereniging, ter ere waarvan deel I van de serie 'Huizen in Nederland' verscheen. Het verslagjaar werd gekenmerkt door grote activiteiten uitbreiding van het werk. Twee panden werden aangekocht en ook heeft de Vereniging het beheer gekregen over de panden van de Stichting Diogcnes, waarmee het aantal panden is toegeno men tot 300. IrC.S.T.J. Huijts werd als directeur aangesteld als opvolger van ing. W. Rane. Voorts bevat het verslag een bijdrage van R. Meiscbke getiteld 'Een blik in Keyser Hcndricks boekenkast' (over de bibliotheek van de vcrenigingjen een bijdrageover 'Turfkade 11 te Goes' v&\\J.L.C. Weyts. Adres: 'Huize van Brienen', Herengracht 284,1016 BX Amsterdam. Tel. 020-624 97 55. Bomenstichting Jaarverslag 1992. Het jaar 1992 stond voorde Bomenstichting in het teken van de inzending op de Floriade en een grote reclame-campagne op billboard, mupi's en abri's. Verder werd gewerkt aan een nieuw icpenziektebestrijdingsplan voor 1993 in samenwerking met het icpenziekteberaad. H.M. de Koningin werd in het verslagjaar beschermvrouwe van de Bomenstichting. Adres: Oude Gracht 201 bis, 3511 NG Utrecht. Tel. 030- 340778. Ede Jaarverslag Monumentencommissie gemeente Ede. Hierin worden de ontwikkelingen op rijks-, provinciaal en gemeentelijk niveau belicht. De Bond Heemschut organi seerde in het verslagjaar de tentoonstellingjongere Bouw kunst in Gelderland 1850-1940, die twee weken in het raad huis van Ede te bezichtigen was. Dit project zal bovendien in de toekomst de basis vormen voor het verdere selectiebeleid van de gemeente. Verder was men nog druk doende met de gemeentelijke beschrijvingen volgens de MIP procedure. Secretariaat: Afdeling SPLM, Dienst ROV, Postbus 9024, 6710 HM Ede. Monumeritenraad Cura?ao Verslag over het jaar 1992. De monumentenraad op Curafaowerd in oktober 1991 ingesteld en het verslag geeft de eerste activiteiten van de Monumentenraad weer. Het Monumentenplan werd in 1990 vastgesteld en voorziet in de beleidslijnen waarlangs de monumentenzorg zal (zou) moeten verlopen. Het Monumentenplan werd gevolgd door de instelling in 1991 van de Monumenteneilandsverordening Cura^ao, waarmee de monumentcnzorgeindelijkecn meer structureel karakter krijgt. Ondanks het vele voorbereidende werk (de operatio nalisering van het Monumentenbureau van de dienst ROV) is het beleid, dat een halt dient toe te roepen aan het voort schrijdende verval van monumenten, nog niet tot uitvoering gebracht. Er werden nog geen panden als beschermd monu ment aangewezen en ook beschikt het in 1992 in het leven geroepen Monumentenfonds nog niet over de financiële middelen. Toch is er een eerste aanzet gegeven en de Monumentenraad heeft vertrouwen in de uitvoering van het herstelprogramma. Nieuws over monumentenzorg op Cura^aois tc lezen in de Nieuwsbrief van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, waarin afgevaardigde Steenbrink regel matig rapporteert over de ontwikkelingen op de Antillen. Adres: Plasa Haracio Hoyer 19, Cura^ao. Ter gelegenheid van de bouw en de opening op 28 april dit jaar van het nieuwe stadskantoor van Hasselt verscheen het boek Het stadhuis van Hasselt', geschreven door Jan ten Hove. Aan de Telvorenstraat ontwierp archi tect J.H. Ruiter een stadskantoor waarvoor het bastion van Hasselt model stond, hetgeen duidelijk in de plattegrond herkenbaar is. Er werd gekozen voor een milieube wuste, ecologische bouwwijze met gebruik van duurzame, herbruikbare materialen. De verhuizing naar het nieuwe stadskantoor is de aanleiding om de geschiedenis van het oude raad huis aan de Markt te boek te stellen. Na een korte uiteenzetting over de stad Hasselt worden de geschiedenis, de bouwgeschiedenis en de restaura ties (o.a. door Cuijpers) van het raad huis door de eeuwen heen verteld. Een uitgave van de Stichting IJsselakademie te verkrijgen bij de plaatselijke boekhandel of direct te bestellen bij de IJsselakademie. Kampen, 1993. 127 p. ISBN 90.6697.064.2. Prijs f24,95. Met de regelmaat van de klok verschijnt er van de hand van kastelen kenner Jan Harenberg een boekje over kastelen in het oosten van ons land. De laatste uitgave heeft als titel 'Kastelen in Oost-Gelderland', waarin de bewoners- en de bouwgeschiedenis van 13 bekende en minder bekende kastelen en landhuizen in de Achterhoek rondom Doetinchem, Gendringen en 's-Heerenberg in het kort beschreven worden. Sommige van de kastelen zoals Bergh zijn als museum te bezoeken, andere op afspraak te bezichtigen, de meeste zijn echter niet vrij toegankelijk. Achterin de uitgave zijn een route beschrijving en een literatuuropgave ter verdere bestudering opgenomen. De uitgave is voorzien van plattegron den en vele oude en nieuwe afbeeldin- gen. 'Kastelen in Oost-Gelderland' is een uitgave in de Kleine Monumenten Reeks, een initiatief van de SDU, Waanders en de Walburg Pers. Zutphen, de Walburg Pers, 1993. 96 p. ISBN 90.6011832.4. Prijs f 19,50. Onder redactie van Hemmy Clevis en Jan de Jong verscheen afgelopen zomer 'Archeologie en Bouwhistorie in Zwolle'. Het eerste deel in deze serie bevat 17 bijdragen niet alleen van recente onderzoeken zoals de Statenzaal, maar ook opmetingen en onderzoeken van oudere datum, die echter nog nimmer werden gepubli ceerd, zoals het Hopmanshuis en het Celecomplex. Bijdragen werden gele verd door deskundigen en geïnteres seerden, van politieagent tot landme ter. En ook de onderwerpen zijn zeer gevarieerd: over vingerhoedjes gevon den in de Kleine Aa tot gegevens over de Luurderschans, onderdeel van de oude verdedigingswerken. De uitgave bevat vele tekeningen, afbeeldingen en plattegronden. De bijdragen zijn bondig, gevarieerd en zeer lezens waardig, voorzien van noten en literatuuropgaven. Dankzij ruime sponsoring is de prijs laag. Wij kijken uit naar deel II, waarvan al een aantal onderwerpen, zoals de Hoge Spoorbrug uit 1883, voorhanden schijnt te zijn. Een uitgave van de Gemeente Zwolle, sectie Monumentenzorg. Het boek is te bestellen door overma king van f 19,50 (incl. porto) op giro 910114 van Stadsontwikkeling o.v.v. nr 49212 Archeologie en Bouwhistorie I. Het is 1200 jaar geleden dat de naam Apeldoorn (Appoldro) voor het eerst in bronnen genoemd wordt, aanlei ding om de geschiedenis samen te stellen. 'Geschiedenis van Apeldoorn; 793-1993verscheen onder redactie van R. M. Kemperink, C.J.C. W.H. Amold, M.A.M. Franken en J. de Mol en werd op 8 oktober aangeboden aan burgemeester A.J. Hubers. In de uitgave, met bijdragen van verschil lende historici, worden de ontwikke lingen vanaf de late middeleeuwen tot op heden beschreven: politiek, bestuur, economie, godsdienst, cultuur (het Loo) demografie enz., waarbij het accent ligt op de laatste 500 jaar. Ook wordt de geschiedenis van de buurschappen betrokken bij de beschrijvingen. Een zorgvuldig uitge geven historisch overzicht met vele afbeeldingen, kaarten, een notenappa raat en bibliografie. Zutphen, de Walburg Pers, 1993. 320 p. ISBN 90.6011.853.7. Prijs f59,90. Onlangs verscheen 'Baronnen en Kunstenaars; de geschiedenis van het landhuis Oud-Amelisweerd, vanaf de middeleeuwen tot hedenwaarin negen bijdragen over het landhuis zijn opge nomen. De stichting Oud Amelisweerd werd in 1990 opgericht om in drie jaar te onderzoeken hoe het verhaal van het landhuis bewaard kan blijven, aldus Piet de Jonge in zijn voor woord. De stichting stelde zich ten doel het landhuis te exploiteren als podium voor de kunsten en als inspira- 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 37