Tricot-raadhuis spaart gemeentehuis van Kok Heemschut vraagt monumenten-status aan ROB LUREMAN De actie van Heemschut om de Tricot-fabriek in Winterswijk te behouden heeft navolging gevonden. Een initiatiefgroep zoekt naar mogelijkheden tot herbestemming van het in verval geraakte fabriekscomplex. De Tricot is het laatste restant van het glorieuze Wintersrwijkse textielverleden. Heemschut heeft het gebouwencomplex voorgedragen voorde rijksmonumentenlijst. Het door Heemschut-pionier Kok ontworpen gemeentehuis van Winterswijk (foto H.Westerveld, Aalten) De vergaande aantasting bij uitvoering van de uitbreidingsplannen met het overkluizingsplan als meest ingrijpende oplossing. De initiatiefgroep (met vertegenwoor digers van industrie, middenstand, het museum, de locale monumenten- vereniging en Heemschut) vindt dat hergebruik onvoldoende is onder zocht en dat de gemeente al te gemak kelijk op sloop aankoerst ten faveure van de bouw van twee supermarkten, woningen en de aanleg van parkeer plaatsen. De Heemschut-suggestie om in de Tricot het gemeentehuis te vestigen dient volgens de initiatiefgroep alsnog diepgravend te worden onderzocht. Critici van de lokale overheid laten zich niet alleen leiden door het belang tot behoud van de Tricot, maar probe ren ook het verbouwings- en uitbrei dingsplan voor het huidige gemeente huis te voorkomen. Schepping Heemschut-pionier niet 'inpakken' Dat plan tast de schepping aan van de fameuze Heemschutter A.A. Kok (1881 - 1951), respectabel restauratie architect en erelid van Heemschut. Het in 1938 gebouwde gemeentehuis wordt dan ingepakt door kantoor kolossen en mogelijk wordt zelfs de straat aan de voorzijde overkluisd, waardoor het naastgelegen karakteris tieke postkantoor aan het zicht wordt onttrokken. Tegenstanders hebben een alternatief plan ontwikkeld tegenover het bestaande gebouw, maar een gemeentehuis in de Tricot wordt ook gesteund. De plaatselijke Vereniging Monumentenbelangen zocht contact met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg om Koks bakstenen schepping te beschermen door plaat sing op de monumentenlijst. De combinatie gemeentehuis/ Tricotfabriek heeft meerdere voorde len. Behoud van een monumentaal en cultuurhistorisch waardevol complex, met als bijzondere kenmerken een in 1888 gebouwd bakstenen gedeelte (typisch Engelse fabriekstrant). De in 1912 gebouwde bedrijfshal getuigt van een zeer vroege toepassing in Nederland van gewapend beton. Verder concentratie van de verspreide gemeentelijke diensten onder één dak. Dan: het onaangetast laten van het huidige gemeentehuis, dat een repre sentatieve functie zou kunnen krijgen. Winterswijk kan voor de uitbreiding naast het huidige gemeentehuis putten uit een spaarpotje van 14 miljoen. Het gemeentebestuur wil niets van een Tricot-raadhuis weten. De gemeente heeft zich verplicht, in ruil voor een deel van de grond, een bestemmingsplan te maken, de bouw vergunningen voor supermarkten, woningen en parkeerplaatsen te verzorgen en aan- en afvoerwegen aan te leggen. Het is niet vreemd dat het gemeentebestuur een negatief advies uitbracht aan de minister van WVC om de fabriek op de monumentenlijst te plaatsen. Dit tot grote woede van de critici. Die vinden dat het monumen- tenbelang totaal niet is gewogen en dat alleen naar commerciële belangen is gekeken. De uitslag stond, zo stellen zij, van tevoren vast en dat is niet zuiver. De Tricot geniet op dit moment voorbescherming. De minister zal, zo wordt verwacht, in december een beslissing nemen over het verzoek van Heemschut tot plaatsing op de monu mentenlijst. Rob Lureman is lid'van de PC Heemschut Gelderland 34

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 36