Geen flat bij Dorestad nu fft GERTRUDIS A.M.OFFENBERG 'Geen flat bij Dorestad', roepen meer dan vijfduizend bewoners van Wijk bij Duurstede, het historische Dorestad. Zij bekrachtigen met hun handtekening een massale protestactie tegen de bouw van een appartementencomplex in het landelijk overgangsgebied tussen het beschermd stadsgezicht en het beschermd rivierenlandschap. Affiche actie 'Geen flat bij Dorestad'. Oproer in Dorestad Horizonvervuiling Jeugd en erfgoed 32 Aan Rijn en Lek ligt het historische Wijk bij Duurstede. De Romeinen hadden er een castellum, Gijsbrecht van Abcoude resideerde er in zijn versterkte woontoren en bisschop David van Bourgondië liet er een kasteel bouwen. Nu projectontwikkelaar De Gier een eigentijds 'woonfort' wil neerzetten in de vorm van dertien appartementen in drie bouwlagen, komt 70 van de volwassen bevolking in opstand. Waarom? Omdat dit appartementen- blok op de verkeerde plek komt. Aan de Korte Singel ligt het zogeheten Schapeweitje, een stuk grond met een agrarische bestemming. Achter het weiland ligt de Blauwe Pannenbuurt, een rijtje huisjes, oorspronkelijk in de vorige eeuw gebouwd voor de arbeiders van de steenfabriek in de uiterwaarden. Weiland en huisjes bevinden zich in een overgangsgebied tussen stad en landschap. Vanwege zijn vele, overi gens fraai gerestaureerde monumen ten, draagt Wijk bij Duurstede met trots het predikaat 'beschermd stads gezicht'. De as hiervan ligt midden over de Korte Singel. Dat wil zeggen dat het Schapeweitje zich ongeveer een meter buiten dit beschermde stadsgezicht bevindt. Een stukje verderop begint het eveneens beschermde rivieren landschap. En op dit onbeschermde plekje heeft de projectontwikkelaar zijn oog laten vallen. De agrarische bestemming van het weiland is gewijzigd in verband met het bestemmingsplan Hoogstraat 1991, een grotendeels gerealiseerde nieuwbouwwijk. Zoals bovengenoemde historische figuren hun woonstede op fraaie en strategische punten bouwden, zo koos aannemer De Gier het Schapeweitje als toplocatie voor zijn appartementen. De nieuwe bewoners zullen een riant uitzicht krijgen op het historische stadsprofiel èn op de rivier. Tot dat historisch stadsprofiel hoort ook de stellingmolen 'Rijn en Lek'. Het is niet de molen van het beroemde schilderij van Jacob van Ruisdael. Die is aan het begin van de vorige eeuw afge broken en alleen zijn fundament is nog te zien achter een hekje Langs de Wal. Toch wordt de 'Rijn en Lek' in de volksmond nog steeds hardnekkig de Ruisdaelmolen genoemd. De zeven- tiende-eeuwse bovenkruier staat op de poort in de walmuur en is de enige walpoortmolen in ons land. De 'Rijn en Lek' bepaalt met twee kerktorens de skyline van de stad. Als de 'flat bij Dorestad' doorgaat, wordt deze het vierde zichtpunt. En daartegen protes teert bijna geheel Wijk bij Duurstede. De actievoerders, die voor een groot deel import zijn en het stadje als woonplaats hebben uitverkoren juist vanwege het historisch aanzien, roepen verontwaardigd dat de bestuur ders van Wijk bij Duurstede horizon- vervuiling boven een beschermd stadsgezicht verkiezen. Zij verwijten Burgemeester en Wethouders een inconsequent beleid. Immers, aan de ene kant worden kosten noch moeiten gespaard om de binnenstad zo fraai mogelijk te restaureren, aan de andere kant moet zonodig een hypermodern woonblok met penthouse worden gebouwd pal voor al die historische panden. Ooit werd het Schapeweitje bestemd voor parkeerders uit de binnenstad. Dat is gelukkig voor komen, overigens ook door een hand tekeningenactie. Maar een weiland vol autoblik is minder erg dan dit. Als deze handtekeningenactie geen resul taat oplevert, betekent dat, dat het stadsbestuur niet luistert naar zijn inwoners. Inspraak is een loze kreet geworden. Waarom het gemeentebe stuur zich zo halsstarrig houdt in deze kwestie is echter onbegrijpelijk, want er zijn diverse alternatieve locaties aangewezen. Als u als één van de vele toeristen een dagje Wijk bij Duurstede zou doen, dan heeft u komend vanuit Amerongen een prachtig uitzicht. Links van de weg stroomt de rivier door een uitge strekt groen landschap, pal voor het stadje vervuild door een zandoverslag- bedrijf in de haven. Letterlijk en figuurlijk geen gezicht. Dat vindt het gemeentebestuur ook en tot ieders opluchting wordt dit binnenkort verplaatst naar het Amsterdam- Rijnkanaal. Waarom wordt dan onge veer tegelijkertijd een nieuw obstakel twee meter voor het stadsprofiel geplaatst? Inderdaad, horizonvervui ling. Vanaf de robuuste molen boven de stadspoort laat actiewoordvoerder en molenaar-in-opleiding Josien de Vries trots het wijde panorama zien. Een unieke plek, om te koesteren. Op de Open Monumentendag in september kwam minister Hedy d'Ancona in Wijk bij Duurstede op bezoek. Niet alleen voor de vele monumenten die op die dag te bezich tigen waren, maar om op feestelijke

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 34