Nieuwbouw in de Amsterdamse binnenstad, een historisch overzicht Bij een wandeling door de Amsterdamse binnenstad valt het op, dat de historische bebouwing niet altijd behouden is gebleven. Veel panden zijn gesloopt en hebben plaatsgemaakt voor nieuwbouw. Vooral in de stadsvemieuwingswijken zoals dejordaan, de Nieuwmarkt- en Bethaniënbuurt, de Westelijke Eilanden en de Haarlemmerbuurt heeft dit proces zich in de laatste twee decennia voltrokken. De grachtengordel is wat dit betreft een uitzondering want nieuwbouw komt hier relatief weinig voor. SARAH BAKKER Singel 428 van architect A. Cahen (1964-70) is één van de eerste voorbeelden van nieuwbouw uitgevoerd in prefab betonelementen. Een goed voorbeeld van passende nieuwbouw aan een Amsterdamse hoofdgracht. Cahen heeft 12 keer een ontwerp voor deze plek moeten maken, voordat het pand uiteindelijk gebouwd mocht worden. Menig Amsterdammer heeft beden kingen omtrent de nieuwbouw in zijn stad. Nieuwbouw is te modern en te afwijkend van de gebouwen die er reeds lange tijd staan. Nieuwbouw synoniem met lelijkheid? Dat zou jammer zijn want nieuwbouw is niet een fenomeen van deze tijd maar heeft wel degelijk een geschiedenis. Al vier eeuwen nieuwbouw in binnenstad Historisch bezien heeft nieuwbouw in Amsterdam altijd plaatsgevonden. Wanneer wij naar een willekeurige straat of grachtenwand kijken valt op dat er een diversiteit van gevels uit de afgelopen vier eeuwen te zien is. Zonder vernieuwing van vorm en materiaalgebruik was het ontstaan van de vijf hoofdtypen gevels niet mogelijk geweest. De eerste grote overgang vond in de middeleeuwen plaats, toen het verboden werd riet als bedek king te gebruiken vanwege het brand gevaar. Na de stadsbrand van 1452 werd de keur (verordening) uitgevaar digd, waarin het verboden was houten zijgevels te bouwen. De gevels moesten in steen worden vervaardigd. Verandering in materiaalgebruik bracht verandering in vormgeving. Houten topgevels werden vervangen door bakstenen trap- en tuitgevels. Een ander voorbeeld van vernieuwing van het materiaalgebruik is de toepas sing van zandsteen als gevelmateriaal in het tweede kwart van de 17de eeuw. In de binnenstad is naast een verschei denheid van 19de eeuwse gevels een mengeling van trap-, tuit-, hals-, klok- en lijstgevels uit de verschillende stijl periodes te zien. Jugendstihgevels en gevels uitgevoerd in de stijl van de Amsterdamse School misstaan tegen woordig niet tussen gevels uit de 17de en 18de eeuw, hoewel deze gevels toen ook bekritiseerd werden. Waarom wekt nieuwbouw dan zoveel negatieve reacties op? Iedere generatie van architecten heeft immers zijn steentje bijgedragen aan de vernieuwing van het stadsbeeld. Traditioneel bouwen versus Nieuwe Bouwen Het verschil tussen de bebouwing uit het verleden en het Nieuwe Bouwen is dat men vroeger gebruik maakte van natuurlijke bouwmaterialen en een traditionele manier van bouwen. Met de introductie van 'cement-ijzer' (gewapend beton) aan het begin van deze eeuw is geleidelijk een eind gekomen aan het gebruik van natuur lijke materialen. Aanvankelijk werd gewapend beton alleen in het inwen dige van het gebouw gebruikt voor de constructie van vloeren. De Amsterdamse School architecten echter maakten gebruik van gewapend beton in de gehele constructie van het gebouw. Alleen de gevels waren nog hoofdzakelijk van baksteen. Door deze vernieuwing van materiaalgebruik werd een nieuwe vormgeving mogelijk. Men was minder gebonden aan de technische grenzen van de traditionele bouwmaterialen. Men ging experimenteren met beton en staal. De nieuwe vormgeving van de Stijl en het Nieuwe Bouwen vloeiden voort uit het gebruik van deze nieuwe bouwmaterialen. Ook de arbeids kosten van het bouwproces werden gedrukt door de produktie van voor- gefabriceerde standaard-onderdelen. Hierdoor verdween het gebruik van de traditionele bouwmaterialen en het vakmanschap van de ambachtsman. Een verstrakking van de architectuur vond plaats. De gevels werden niet meer versierd met beeldhouwwerk, houtsnijwerk en gesneden profiel- lijsten. Stalen kozijnen, die meer naar voren in het gevelvlak werden geplaatst, werden gebruikt in plaats van verdiepte houten kozijnen. Al deze ontwikkelingen resulteerden in een vervlakking van het gevelbeeld. Dak constructies in de vorm van zadelda ken of schilddaken verdwenen uit het stadsbeeld. Platte daken kwamen hier voor in de plaats. Weinig voorbeelden Nieuwe Bouwen in binnenstad In de binnenstad zijn weinig voorbeel den te zien van gebouwen in de stijl van het Nieuwe Bouwen. De architec ten van deze moderne bouwstijl kregen weinig kans hun ontwerpen uit te voeren omdat de Amsterdamse Schoonheidscommissie voor de binnenstad traditioneel was ingesteld, met het gevolg dat plannen met een vernieuwend karakter vaak afgekeurd werden. Tussen de periode van de Amsterdamse School en de jaren zeventig is relatief weinig gebouwd in de binnenstad. Wellicht is door het ontbreken van voorbeelden geen geleidelijk gewenningsproces tot stand gekomen waardoor de vrees voor het nieuwe ontstond. Stadsvernieuwing Pas in de jaren vijftig van deze eeuw werd de aandacht gevestigd op de slechte kwaliteit van de woningen in de binnenstad. Plannen voor weder opbouw van de Nieuwmarktbuurt en dejordaan werden gemaakt. Het 28

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 30