Interventies in historische context II Hoog op de prioriteitenlijst van het Stimuleringsfonds voor Architectuur Op 15 september 1993 werd het Stimuleringsfonds voor Architectuur feestelijk gepresenteerd door minister d'Ancona van WVC en Directeur Generaal Evers van de Rijksgebouwendienstdie op waardige wijze de zieke minister Alders van VROM verving. Hoewel het Stimuleringsfonds is gevestigd in architectuurstad Rotterdamvond de gebeurtenis plaats in het Haagse Koorenhuis, een zeventiende-eeuwse markthal voor de graanhandel die omstreeks 1990 is gerestaureerd en door architect Mart van Schijndel inwendig is verbouwd tot een modern centrum voor kunst en cultuur. Deze entourage sloot wonderwel aan bij één van de prioriteiten die het SfA voor de komende jaren heeft geformuleerd in zijn Beleidsplan 1993-1996 Hiaten in de Euforie', namelijk 'Interventies in historische context'. LYDIA LANSINK Amstel 270, Amsterdam. Architect: Cees Dam. (foto Delbeck en Tedeskino). Raakvlakken met monumentenzorg Het Stimuleringsfonds voor Architectuur behoort tot de beleids instrumenten die werden voorgesteld in de Nota architectuurbeleid 'Ruimte voor Architectuur', in 1991 uitge bracht door de ministers van WVC en VROM. Het fonds is ondergebracht in een private stichting die officieel werd opgericht op 1 juli 1993; de statutaire doelstelling luidt: 'De stich ting heeft tot doel het bevorderen van de ontwikkeling van de architectuur in de ruimste zin van het woord en het scheppen van voorwaarden voor de realisatie van projecten met een hoge architectonische kwaliteit in Nederland. De stichting tracht dit doel te bereiken door het verschaffen van financiële middelen en deskundige ondersteuning aan rechtspersonen, die werkzaam zijn op het gebied van de architectuur in de meest ruime zin.' Met 'meest ruime zin' wordt bedoeld dat onder architectuur ook worden verstaan stedebouw, tuin- en land schapsarchitectuur en interieurarchi tectuur. 'Monumentenzorg' wordt niet genoemd, maar uiteraard zijn er raakvlakken met deze sector. Die liggen, zoals in voornoemde Nota architectuurbeleid al werd gesteld, 'op het gebied van de verbouw van monu menten voor aangepast of voortgezet gebruik, het bouwen binnen een histo rische context ('nieuw tussen oud') en het belang van historische objecten of structuren voor de architectuurtheo rie. Omdat de historische component in de gebouwde omgeving ook bijdraagt aan de belevingswaarde is het nodig om het monumentenbeleid (op onderdelen) bij deze nota te betrekken.' Een tandje hoger Per jaar heeft het Stimuleringsfonds voor Architectuur ongeveer 5,5 miljoen, afkomstig van de ministeries van WVC en VROM, beschikbaar voor financiële ondersteuning bij 'incidentele projecten architectuur'. Rechtstreekse bijdragen in bouw- of restauratieprojecten worden niet ver strekt en evenmin kan men bij het fonds aankloppen met een structureel exploitatietekort of met het oogmerk - en dat geldt met name voor de locale overheden - te bezuinigen op de regu liere personeelskosten. Het gaat om projecten waaruit een bijzondere benadering, visie of ambitie spreekt, die voorafgaan aan het eigenlijke ontwerp- en bouwproces - zoals onderzoek, architectuurbeleidsplan nen, ontwikkelingsscenario's en archi tectuurwedstrijden - en voorwaarden kunnen scheppen voor een optimale realisatie. Of om activiteiten die een voorbeeldig project een landelijke bekendheid kunnen geven en zodoende het inzicht in en de belang stelling voor architectuur en stede- bouw bevorderen: publicaties, mani festaties en audio-visuele producties. Opdrachtgevers, zowel particulieren als de overheid, 'verleiden tot ambitie', discussie uitlokken in de vakwereld en onder het 'grote publiek', het actief opsporen van 'hiaten in de euforie' ten gunste van het architectuurklimaat in Nederland, dat zijn de taken die het Stimuleringsfonds zich stelt. Ook schaamte over gemiste kansen en infe rieure kwaliteit kan een drijfveer zijn om voortaan, zoals men in Rotterdam zegt, 'een tandje hoger' te opereren. Monumenten als katalysator 'Interventies in historische context' zal de oprechte heemschutter niet onmid dellijk als muziek in de oren klinken. Heeft het Stimuleringsfonds voor 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 27