Schuren bij boerderij in Noordlaren. Havik:1 De houten gevels moeten nog wat donkerder worden gemaakt maar het is een zeer aanvaardbare toevoeging van schuren bij een historische boer- derij'.Het complex ligt op een markant punt vlak bij de dorpskern, op de grens van twee landschappen: de Hondsrug en het veengebied. De schuren grenzen aan een weiland. Het NS-station in Hoogezand.Havik: 'Dit station heeft op een verdienstelijke manier iets extra's gekregen. Het is een goede, eigentijdse opvolger van een gesloopt historisch station. De nieuwbouw is gebaseerd op een eenvoudig programma met weinig functies. De schuin geplaatste grote muur zorgt ervoor, dat het station ook betekenis heeft voor het aangrenzende park. Door de schuine plaatsing is de muur ook vanuit de trein op afstand herkenbaar' .Havik kan zich goed herinneren, dat de plannen van NS om het oude station te slopen op veel verzet stuitten. en de vernieuwde bouwverordeningen willen steeds meer gemeenten gebruik maken van dit beleidsinstrument. Dan te bedenken dat het eerste ontwerp voor de nieuwe Woningwet het welstandstoezicht nauwelijks een rol meer toekende. Omgeving Op alle plekken waar we stoppen om een pand te bekijken, legt Havik uit hoe de situatie historisch gegroeid is, welke functie het gebouw heeft en welke motieven een rol hebben gespeeld bij de realisatie van het bouwplan. Tegen die achtergrond is mooi niet altijd mooi en lelijk niet altijd lelijk. Wat in de ene situatie alleszins aanvaardbaar is, kan in een andere omgeving niet voldoen aan 'redelijke eisen van welstand'. Het is dus geen loze kreet, dat elke welstandsbeoordeling volgens de Woningwet moet letten op 'het uiter lijk en de plaatsing van een bouwwerk, zowel op zichzelf als in verband met de omgeving of de te verwachten ontwik keling daarvan'. Welstandszorg en monumentenzorg kunnen elkaar dus goed aanvullen. De welstandsarchitect laat de historisch gegroeide omgeving altijd meetellen, ook al. is er geen sprake van een beschermd gezicht en al is er geen beschermd monument in de buurt. En welstandszorg kan er op letten dat ook vandaag nog vernieuwende gebouwde creaties worden toegevoegd aan ons culturele erfgoed. Havik is dan ook niet beducht voor gedurfde oplossin gen. 'We moeten onze omgeving ook kunnen verrijken met een eigentijdse bijdrage', zegt hij. Mislukking Een 'insider' als Havik kan soms milder oordelen over een mislukking dan een buitenstaander. Zo zien we onderweg een fraaie, eenvoudige woning uit de jaren dertig met invloe den van de Amsterdamse school. Het pand is met weinig respect hiervoor verbouwd tot bank. Maar volgens het oorspronkelijke plan zou de gevel volledig verdwenen zijn achter gepro fileerde metalen platen. Dat dit niet gebeurd is, danken we aan het welstandstoezicht. Beleid Havik 'investeert' met zijn welstands organisatie veel tijd en moeite in het contact met opdrachtgevers en archi tecten. Als hij een probleem signa leert, gaat hij in gesprek met de betrokkenen. Zo slaagt hij er in de mensen begrip bij te brengen voor de inzichten van welstandszorg. 'De mensen willen wek Veel mensen zijn overtuigd van hun eigen goede bedoe lingen bij bouw of verbouw van hun pand. Ze zijn verbaasd als blijkt dat hun plan afwijkt van de verwachtingen van deskundigen. Dat ik er voor heb doorgeleerd wil nog niet zeggen dat anderen dat direct moeten oppikken.' Je moet niet uitgaan van de onwil van de Opdrachtgever, maar van een toevallig tekort aan kennis, is zijn ervaring. 'Bouwen is tenslotte een vak. Je moet dus een gesprek aangaan en oplossingsgerichte adviezen geven. We werken dus heel pragmatisch.' Krijgt hij als adviseur alle medewer king van gemeentebesturen? Dat blijkt over het algemeen heel goed te gaan. De oorzaak: 'we zorgen dat de gemeente niet het probleem op haar bordje krijgt, maar een oplossing.' Havik signaleert een 'kentering in het denken over kwaliteit'. Een gemeente bestuur dat voorheen alles op z'n beloop liet ten gunste van het econo misch belang, is nu aan het brainstor men over kwaliteit van de gebouwde omgeving. Weliswaar is dit nieuwe beleid nog niet overal in het stadium van uitvoering, maar toch. Abele Reitsma is technisch adviseur van de PC Heemschut Gelderland en vaste mede werker van het tijdschrift. Postkantoortje te Siddeburen. Havik:'Dit postkan toortje is eveneens een origineel, eigentijds voor beeld van nieuwbouw in een omgeving met wisselende bebouwing. Deze vormgeving geeft een goede vertaling van een standaardprogramma, dat eigenlijk niet veel voorstelt'.Het postkantoortje staat in een rustig straatje in het dorp in de nabijheid van uiteenlopende gebouwen met woon- en bedrijfsfuncties, gekenmerkt door zadeldaken en lage platte daken. Meubelzaak in Appingedam. Havik: 'Het nieuw- bouwplan voor deze meubelzaak is ingrijpend gewijzigd. De eigenaar is nu heel tevreden, hoewel hij aanvankelijk een heel ander uiterlijk voor ogen had, dat niet paste in de binnenstad.De gelede gevel past nu in het ritme van drie zelfstandige bouwkavels. Ondanks de terugwijkende winkelpui op de begane grond ligt de gevel visueel goed in de historische rooilijn'. Dit project bewijst dat een welstandsarchitect in goed overleg veel kan berei ken, zelfs als de meedenkende opdrachtgever onder grote tijdsdruk staat omdat hij zijn zaak zo snel mogelijk wil openen. 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 23