Elke omgeving stelt zijn eigen eisen Impressies van het samengaan van oud en nieuw in Groningen ABELE REITSMA Nieuwbouw laat zich nietzomaarbestempelen als goed of slecht. Bij die beoordeling hangt veel af van de om,geving en de functie van het gebouw. Dat wordt al snel duidelijk tijdens een tocht door de provincie Groningen met ir P. W. Havikdirecteur van Welstandszorg Groningen. Havik: 'Deze villa aan de voormalige Drift te Haren is een goede eigentijdse aanvulling in deze laan met villa's uit verschillende perioden in deze eeuw.Deze laan was oorspronkelijk een zandpad met veel 19de eeuwse boerenhuizen, waarvan er nog enkele staan. In de loop van deze eeuw is het oude pad ontwikkeld tot een bredere laan met villa's op diepe percelen. Er is dus een nieuwe structuur over heen gelegd. Er is nu een lichte overheersing van villa's uit de jaren dertig. Het zijn woningen, die als volume in zich zelf gekeerd zijn.' De afwisselende route biedt een fraaie doorsnede van de provincie. We zien nieuwbouw in een kwetsbare omge ving, bijvoorbeeld het fraaie landschap van de esdorpen op de Hondsrug of het beschermde stadsgezicht van Appingedam, en nieuwbouw in een omgeving die veel meer kan verdra gen, zoals in Hoogezand, waar een bonte variatie aan bouwwerken staat langs een gedempt kanaal. Het is jammer dat juist die omgeving zich niet of nauwelijks op een foto laat vast leggen voor een artikel. Kapitaalkrachtig Begin- en eindpunt van de route is de gemeente Haren. Hier wordt relatief veel geïnvesteerd in behoud en herstel van historische panden. 'Een gemeente als Haren kan het zich veroorloven om toch wat vasthoudender te zijn.' De gemeente durft eisen te stellen, zelfs als een pand niet beschermd is via plaatsing op een monumentenlijst. 'Dit kan omdat er voor zo'n plaats belangstelling is van mensen die kapi taalkrachtig genoeg zijn om juist zo'n karakteristiek pand te willen Havik: 'Aandacht voor details is heel belangrijk. Nieuw metselwerk kan een gebouw een totaal ander karak ter geven. Als je vooraf tekeningen ziet, dan zit alles op z'n plek. Maar als het klaar is dan zie je: dit is het niet'. Van deze gerestaureerde boerderij, een rijksmonument, heeft alleen het achterhuis nieuw metselwerk gekregen. Het voorhuis behield daardoor zijn originele uiterlijk. bewonen.' Als we langs zo'n fraai negentiende-eeuws huis komen, zegt Havik: 'een vergelijkbare villa elders in de provincie zou moeilijker te handha ven zijn omdat daar veel minder kapi taalkrachtige interesse voor is.' Globaal bestemmingsplan Het beschermde stadsgezicht van Appingedam is voor Havik de aanlei ding om even uit te wijden over de beperkingen van een bestemmings plan. 'Een bestemmingsplan legt de bouwvoorschriften soms te strikt vast, om alles meetbaar te kunnen maken. Neem bijvoorbeeld de regel dat de gevelhoogte tien procent mag afwijken van de aangegeven maat. De bedoe ling is dat er een levendig beeld blijft bestaan door de variatie in gevelhoog tes ten opzichte van elkaar.' Maar zo werkt de regel in de praktijk niet altijd. 'Het kan dus gebeuren dat iemand wordt verplicht een verdieping aan te brengen terwijl de functie hiervoor ontbreekt.' 'Een globaal bestemmingsplan met een beschrijving in hoofdlijnen heeft dan voordelen ten opzichte van een gedetailleerd bestemmingsplan. Zo'n globaal plan kan goed worden aange vuld door een beeldkwaliteitsplan. De zaken die meetbaar zijn kun je dan in een bestemmingsplan regelen en de doelstellingen die niet meetbaar zijn kun je dan vastleggen in een beschrij ving in hoofdlijnen en in een beeld kwaliteitsplan.' Havik heeft als één van de uitvinders van het beeldkwaliteitsplan, een decennium geleden, nu eer van zijn werk. Dankzij de nieuwe Woningwet Nieuwbouw in boerderijmodel.Havik: 'Dit is geen spectaculaire nieuwbouw maar wel een aanvaardbare oplossing in het landschap. De gevelbeeindiging is wat grof. In nieuwbouwwijken wil zo'n vijf procent van de mensen hun woning in het 'ideaalmodel' van een boerderij.Helaas ontbreekt daarbij vaak de aandacht voor het detail, zoals bijvoorbeeld tot uiting komt in de vensters. 20

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 22