Nieuwbouw in historische context Limburg Oude Kamer van Koophandel Academie van Bouwkunst Noodzaak of noodzakelijk kwaad? Bij de eerste officiële vergadering van de Bond Heemschut in 1911 betoogde Jan Kalf dat niet alleen bestaande schoonheid beschermd moest 'wordenmaar dat evenzeer diende te worden opgetreden tegen ontsierende nieuwbouw in de historische stad.1 Het onderwerpnieuwbouw in historische context, is dus bepaald niet nieuw. Maar omdat een aanvaardbare definitie voor ontsierende nieuwbouwontbreekt, waardoor het evenmin duidelijk is ''waartegen opgetreden zou moeten worden', is het tot in onze tijd een discutabel onderwerp gebleven. Ook het zojuist opgerichte Stimuleringsfonds voor de Architectuur te Rotterdam onderschrijft de actualiteit ervan door in zijn beleidsprogramma prioriteit toe te kennen aan Interventies in historische context'.2 Maastricht - Het voormalige gebouw van de Kamer van Koophandel uit 1982 aan het Bat voegt zich perfect in het monumentale stadsbeeld van de Maastrichtse binnenstad. Maastricht - De nieuwbouw van de Academie, zo vlak naast de gotische Kruisherenkerk bederft dit stukje van de monumentale binnenstad van Maastricht. De PC Heemschut Limburg Het voormalige nieuwe gebouw van de Kamer van Koophandel in Maastricht: goed voorbeeld. Nieuwbouw Academie van Bouwkunst in Maastricht: slecht voorbeeld. PETER VAN DUN Nieuwbouw, ook in een beschermde historische omgeving, is in beginsel een zaak van het welstandstoezicht. Het behoort, formeel gezien, niet tot de verantwoordelijkheid van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Wel dient de gemeente, waar het (beschermende) bestemmingsplan (nog) ontbreekt, bouwvergunningen aan te houden, c.q. een verzoek tot een zgn.'verklaring van geen bezwaar' op grond van de Woningwet voor te leggen aan de Minister van WVC. (sinds de recente wijziging van de Woningwet is deze bevoegdheid overgegaan naar het college van Gedeputeerde Staten van de provincie). Bij dergelijke verklaringen van geen bezwaar is overigens geen sprake van een architectonische toetsing; er wordt slechts nagegaan of, en in hoeverre, de voorgestelde nieuwbouw aan de beschermenswaardige stedebouw- kundige structuur schade berokkent. Stedebouwkundige plannen, ook de zgn. beschermende bestemmingsplan nen bevatten geen reglementering met betrekking tot de architectuur. Uit de jurisprudentie is wel gebleken Wageningen, wederopbouw in traditionele vormen aan de Hoogstraat. De Delftse School als onderbreking van de stedelijke continuïteit.(foto RDMZ).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 20