Pakhuis Stockholm Zeeland Abdij Middelburg Arsenaal gebied Vlissingen Noord-Brabant Vughterstraat hoek Sint-Jorisstraat Markt Een voorbeeld van harmonieus inge voegde nieuwbouw is de nieuwbouw naast pakhuis Stockholm aan de Wolwevershaven in Dordrecht van architect A. Venema. Hans Bollebakker, lid PC Zuid-Holland Nieuwbouw Statenzaal met o.m. serre: slecht voorbeeld. Middelburg - De Middelburgse Abdij, waarvan het oudste gedeelte uit de twaalfde eeuw stamt, biedt sinds 1574 onderdak aan het Provinciaal Bestuur van Zeeland. Het complex werd in 1940 door een Duits bombardement bijna geheel verwoest, maar in de jaren na de oorlog geheel in oude luister hersteld. De voormalige refter van de Abdij werd vergaderzaal voor Provinciale Staten. In 1987 besloot het Provinciaal Bestuur het complex op een aantal punten aan te passen. De opdracht ging naar de Amsterdamse architect Cees Dam. Deze aanpassin gen hadden ook consequenties voor het uiterlijk van het complex. Het grote Abdijplein werd opnieuw inge richt, gras moest wijken voor steen. Een open galerij werd met een glas wand dichtgemaakt en de vergaderzaal van Provinciale Staten werd intern verbouwd en aan de tuinzijde voorzien van een lichte glazen constructie, die net even los van het gebouw staat. Deze "serre" met twee ronde glazen torentjes doet dienst als verpozings ruimte. Vanaf de straat is nauwelijks iets van deze ingreep te zien, maar vanuit de tuin is het een boeiende staal- en glasconstructie tegen het rijzige gotische bouwdeel. De tuin werd fraai ingericht met een moderne waterpartij. Deze aanbouw kreeg in de planfase veel kritiek, óók van Heemschut (zie het Zeeland-nummer van Heemschut van mei 1987), maar werd na enkele aanpassingen toch gerealiseerd. De meningen zijn sterk verdeeld, maar de tegenstand neemt af. Gewenning? Vlissingen - Op een landtong tussen de Westerschelde en de oude vissers haven in Vlissingen bevonden zich een vroeger militair arsenaal uit 1823/24, een voormalig concertgebouw uit 1840, laatstelijk in gebruik als kerkge bouw van de Pinkstergemeente en een oude marechausseekazerne uit 1900. Het geheel maakte een verloederde indruk. De gemeente Vlissingen wilde in het kader van een grote opknap beurt van de binnenstad dit gebied tot speerpunt voor de recreatie maken. Hierbij werd het arsenaal omgebouwd tot maritiem museum, kreeg het Concertgebouw weer een theater functie en werd de kazerne afgebro ken. Concertgebouw en Arsenaal werden met elkaar verbonden door een gebouw, de zogenaamde carrou sel, waarin een op kermisattracties gebaseerde tentoonstelling is inge richt. Een glazen tussenlid doet dienst als entreehal voor de diverse attracties. Aan de Westerscheldedijk kwamen een flatgebouw in 5 lagen met 2 lagen onderbouw en een uitkijktoren. De opening van het geheel vond in septem ber j.1. plaats. De wijze waarop beide monumenten zijn ingebracht in een attractieve eenheid die jaarlijks een kwart miljoen bezoekers moet trekken, mag als geslaagd worden beschouwd. Het flatgebouw zorgt voor een visuele afsluiting van de eenheid. G.M. Baijens, PR medewerker PC Heemschut Zeeland Den Bosch - Binnen het beschermd stadsgezicht van 's-Hertogenbosch, op de hoek van de Vughterstraat en de Sint-Jorisstraat, staat een wit pandje naar ontwerp van architect ir. René Jacobs. Van de aangrenzende beeldbepalende panden is het pand op de linker hoek van de Sint-Jorisstraat een rijksmonument. Ondanks de duidelijk gedateerde hedendaagse vormgeving menen wij dat dit pand zich redelijk in de straatwand voegt door de schaal die het resultaat is van de perceelbreedte en de geleding van de hoogte. De harde witte kleur, deels door het gebruik van kunststof panelen al sterk vervuilend, doet aan de inpassing weer gedeeltelijk afbreuk. Den Bosch - In het hartje van 's-Hertogenbosch, aan de Markt, staat een pand (C en A) waarbij de ontwer per nadrukkelijk de aanpassing heeft gezocht in een geleding in drieën, waardoor aansluiting werd gevonden bij de percelering in de straatwand, de verdiepinghoogten, door gebruik te maken van een raamindeling die herinnert aan het zesdelige empireraam en door het gebruik van baksteen. Desondanks menen wij dat door de bonte kleuren van de baksteen en van het voegwerk, de donkere kozijnen en de al te sobere profilering van raam- neggen, gevellijsten en luifelranden een onaantrekkelijk contrast is ontstaan met de omringende bebouwing. Herman Strijbos, Technisch Adviseur PC Heemschut Noord-Brabant Nieuwbouw Vughterstraat in Den Bosch: goed voorbeeld. Nieuwbouw aan de Markt in Den Bosch: slecht voorbeeld. Fotomontage herbestemming Arsenaal naast nieuwbouw: goed voorbeeld. 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 19