Nonnenstraat 'Tussen oud en nieuw' Utrecht Uitbreiding stadhuis Muurhuizen Noord-Holland Restauratie Kerk van Oosterblokker Gemeenschapshuis Pekelharinghaven Zuid-Holland Van Slingelandthofje Nijmegen - De Nonnenstraat in de Nijmeegse benedenstad, onder langs het Nijmeegs Museum 'Commanderie van St. Jan', telt enkele historische bouwwerken, waaronder een synagoge en een school. Begin jaren tachtig is nieuwbouw tot stand gekomen in de gehele benedenstad. De oude bebou wing was gedeeltelijk door een bombardement in 1944 en gedeeltelijk door algemeen verval en sloop verd wenen. De 'wederopbouw' is gereali seerd volgens het historische straten- patroon met de oude rooilijnen. De nieuwbouw volgt bij benadering de historische perceel breedtes en Bouw hoogtes. Dit resulteert in een levendig beeld, in samenspel met de glooiingen die het karakter van de benedenstad bepalen. Nijmegen - Hoe knoop je groot schalige nieuwbouw aan kleinschalige oudbouw? Op de Nijmeegse Waalkade staat sinds enkele jaren het bijzondere gebouw van Grill Restaurant Gauchos. Dit bouwplan vormde een invulling in een gat. Links is het grootschalige, rechthoekige Casino met een parkeer dak. De Bond Heemschut had eind jaren tachtig bezwaren tegen de bouw van dit complex. Rechts zijn eenvou dige, relatief kleine historische panden met schilddaken. ir G.G.L.M. Cremers ing. A. Reitsma Technisch adviseurs PC Heemschut Gelderland Amersfoort - De in aanbouw zijnde uitbreiding van het stadhuis van Amersfoort is een invulling in de Uitbreiding stadhuis Amersfoortslecht voorbeeld. >Vi M Jse.'j Gerestaureerd interieur Kerk van Oosterblokker: goed voorbeeld. Gemeenschapshuis in vorm van stolpboerderij; omstreden. historische omgeving, die veel schade aanricht aan schaal en maat van de aanpalende bebouwing. De zeer lange horizontale belijning vormt een versto ring van het ritme van de 18de en 19de eeuwse bebouwing van de Westsingel. Bovendien drukt de nieuwbouw het bestaande aan de Stadsring gelegen bakstenen gebouw geheel weg. Amersfoort - Tussen de muurhuizen verrees met gevoel voor de historische omgeving een invulling, die qua schaal, maat en materiaalgebruik recht doet aan de beschermde omgeving zonder te vervallen in historiserende oplossingen. ing. P.D. van Vliet, Technisch adviseur PC Heemschut Utrecht -H-20X Nieuwbouw Pekelharinghaven Medemblik: goed voorbeeld. Oosterblokker - De Kerk te Oosterblokker is onlangs fraai geres taureerd en herbestemd tot gemeen schapsruimte. Het moderne meubilair doet het goed in het gerestaureerde interieur. Kolhom - In Kolhorn is een gemeen schapshuis gebouwd naast de Ned. Hervormde Kerk in de vorm van een stolpboerderij. De meningen over deze vorm van nieuwbouw zijn verdeeld. Zij oogt niet slecht maar doet wat onecht aan. Medemblik - Nieuwbouw naast 17de eeuwse panden aan de nieuw aangelegde Pekelharinghaven in Medemblik. Deze nieuwbouw werd over het algemeen goed ontvangen. Jan Derk Gerritsen, PR-medewerker PC Heemschut Noord-Holland Direct achter het Van Slingelandtholje te Dordrecht is een ontwerp van architect Rijnbout gere aliseerd, bestaande uit een winkelgale rij met parkeergarage, ter plaatse van het gesloopte Drie Vriendenhof. Een voorbeeld van disharmonie van nieuwbouw t.o.v. de bestaande gebouwde omgeving. Hans Bollebakker, lid PC Zuid-Holland Nieuwe invulling tussen Muurhuizen Amersfoort goed voorbeeld. Nieuwbouw direct achter het Van Slingelandthofje: slecht voorbeeld, (foto's H.Bollebakker) Nieuwbouw naast pakhuis Stockholm. 16

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 18