Uitbreiding Gemeentehuis Overijssel Prinsenplaats Winkelpanden Golstraat Gelderland Bejaardentehuis Zutphen Uitbreiding secretarie bij havezathe Laarwoud: goed voorbeeld. Uitbreiding gemeentehuis bij gerestaureerd kasteel in Coevorden: slecht voorbeeld. sluiten goed aan op het bestaande pand. Met moderne materialen is, mede door een voortreffelijke detaillering van de lichtopeningen, op eigentijdse wijze een verrijking van de gevelwan- den bereikt, die uitstekend harmo nieert met de schaal en detaillering van het historische 17de eeuwse Schathuis bij Laarwoud. Coevorden - Uitbreiding bij bestaand gemeentehuis bij het gerestaureerde kasteel van Coevorden. Opdrachtgever: gemeentebestuur van Coevorden. Karakterloze kantoordoos in disharmonie met het bestaande gebouwencomplex. Een saaie, ongeïnspireerd vorm gegeven platte doos is via een glazen tussenlid verbonden met het oorspronkelijke, van kapvorm voor ziene gemeentelijke gebouwencom plex. Door zijn hoofdvorm, armoedige detaillering en kleurstelling negeert de nieuwe aanbouw de kwaliteit en historische waarde van de oorspronke lijke bebouwing. Door bovendien de hoofd-entree afzijdig van het bestaande gemeentelijke complex te situeren, wordt dit minachtend de rug toegekeerd. S.J.Jantzen, Technisch adviseur PC Heemschut Drenthe Deventer - Een voorbeeld van een geslaagd nieuwbouwproject in een monumentale omgeving vormt de Prinsenplaats in het Deventer Bergkwartier. Bij de nieuwbouw is het originele stratenpatroon gehandhaafd en zijn ook de oorspronkelijke rooi- Nieuwbouw Prinsenplaats in het Deventer Bergkwartier: goed voorbeeld. Winkelpanden Golstraat in Deventer: slecht voor beeld. lijnen zoveel mogelijk in tact gelaten. Kortom, het oorspronkelijke karakter van de Prinsenplaats is ondanks de toch modern aandoende nieuwbouw nauwelijks geschaad. Bovendien liet de eigenaar van de Prinsenplaats- woningen (woningbouwvereniging VtV) om het parkeerprobleem in de buurt tegen te gaan en de straat tevens grotendeels 'blikvrij' te kunnen laten, onder een deel van de Prinsenplaats voor de omwonenden een parkeer garage bouwen. Al met al dus een geslaagde en creatieve poging om nieuwbouw in te passen in een historische omgeving. Deventer - Een minder geslaagd voorbeeld van nieuwbouw in een historische omgeving vinden we als we de Prinsenplaats-poort uitlopen en rechtsaf de Golstraat in gaan. Aan de rechterkant, waar tot voor kort de laatste stadsboerderij van Deventer was gesitueerd, staat daar een rij nieuwe winkelpanden die geen recht doen aan het verder zo fraaie Bergkwartier. Plomp, grauw en kil zijn enkele van de associaties die deze gebouwen bij ons oproepen. Daar komt nog bij dat de winkel ruimten tot op heden niet of nauwe lijks verhuurd zijn, wat de straat een leeg en desolaat karakter geeft. Jammer dus voor het Bergkwartier en een voorbeeld van hoe het niet moet. Richard Kers, PR-medewerker PC Heemschut Overijssel Zutphen - In Zutphen is naast de Berkelpoort, een onderdeel van Bejaardenhuis naast de Berkelpoort in Zutphen: goed voorbeeld. Nieuwbouw in de Nijmeegse Nonnenstraat: goed voorbeeld. Het Casino In Nijmegen: slecht voorbeeld. de Middeleeuwse stadsmuren, een bejaardentehuis gebouwd. Daarbij is de historische gevelrooilijn niet aangehouden. De bejaarden huisves ting staat naast minder jonge nieuw bouw, die uitstekend past in het beschermde gezicht. In middeleeuwse steden staat de vestingmuur altijd in een haat-liefde verhouding tot de bebouwing langs de binnenzijde van de muur. Deze bebouwing hoeft daarom ook niet harmonisch aan te sluiten bij de stads muur. Hier is echter iets anders aan de hand: het bejaardentehuis staat met zijn rooilijn in de (historische en actuele) bedding van de Berkel en blokkeert één van de drie functionele bogen boven de waterstroom. 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 17