1/ Noord-Holland Lustrum Restauratie Centrum KORTE BERICHTEN Gaaspermolen herstellen? Zuid-Holland Kunsten '92 Geen inzicht in achterstanden Prijs Den Haag Noord-Brabant Noordbrabantse monumenten Inzendingen Heemschut Persprijs en op elk niveau. Gebruik van meer natuurlijke bouwmaterialen, ook voor de draagconstructies, leidt vanzelf tot meer verticalisme en kleinschaligheid van de vormen, zelfs als deze groot van volume zijn. Geavanceerde bouwtech nieken maken 'alles' mogelijk, elke vorm waardoor structuurloosheid en desoriëntatie voor de natuurlijke waarnemer optreedt. Als leidraad voor de historische bebouwde omgeving kan aanbevolen worden de menging van ontwikkelingsniveau's te voorko men. Soort bij soort. Geen geavan ceerde bouwsels in, aan en temidden van de oude historische en meer natuurlijke landschappen, waaronder de oude steden, dorpen en buurten. Dat wil niet zeggen dat in plaats daar van historiseren gewenst is, maar wel het scheppen van hedendaagse vormen onder uitsluiting van industriële mate rialen. Creativiteit, rustend op de beperkingen van het meer natuurlijke bouwmateriaal en het sparen van het bestaande. Beperking geeft structuur en prikkelt de inventiviteit. Bert van den Boogert was van 1975 tot 1991 technisch adviseur van de PC Heemschut Zuid-Holland. Amsterdam. - De Stichting Nationaal Restauratie Centrum (NRC) heeft het vijfjarig bestaan gevierd. De stichting stelt zich ten doel de kennis van mate rialen en ambachtelijke technieken in stand te houden. In een voormalige synagoge aan de Nieuwe Uilenburger straat in Amsterdam vinden cursussen en andere activiteiten van de NRC plaats. Het gebouw werd daartoe aangepast. Goede contacten zijn er met de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf en de Stichting Vakgroep Restauratie. Amsterdam - In Amsterdam Zuidoost (bij Driemond) bevindt zich nog de onderbouw van de Gaaspermolen. Het is een achtkantige bovenkruier uit 1707, waarvan het bovenwerk in 1927 gesloopt is. Een Stichting Vrienden van de Gaaspermolen is nu opgericht. Deze wil de molen in haar oude luister herstellen. Het polderpeil in de Gemeenschapspolder moet verlaagd worden, daartoe is een nieuw gemaal nodig. Men heeft nu het plan een nieuw electrisch gemaal in de molen onder te brengen. Zijn de omstandig heden gunstig, dan kan met wind- bemaling worden volstaan. De stich ting is met het werven van fondsen bezig. Tel.: 02963-5656. Den Haag - Kunsten '92 is een nieuwe landelijke vereniging, die de belangen vertegenwoordigt van kunst en cultuur. De vereniging streeft ernaar dat het budget voor kunsten van 0,3 van de rijksbegroting verhoogd wordt tot 1 Het is beter dat de verschillende secto ren gezamenlijk één front vormen tegen bezuinigingen, vindt de vereni ging. Kunsten '92 heeft prioriteiten vastgesteld. Bovenaan de lijst staat 'de schrikbarende verwaarlozing van de Nederlandse monumenten'. Onder het ledental, van de vereniging, op dit moment 200, bevinden zich echter geen organisaties op het gebied van monumentenzorg, klaagt Kunsten '92. Bellen: 070-3814251 of 020-6641947. Den Haag - De Algemene Rekenkamer oefent in het rapport 'Cultuurbehoud' kritiek uit op het Ministerie van WVC. De Heemschutdag naar 'De Gelderse Poort' trok meer dan 350 belangstellenden. Op de foto het bezoek aan kasteel Doornenburg (foto J. Kamerling). Volgens de Rekenkamer heeft WVC onvoldoende inzicht in de omvang van de achterstanden in registratie, conservering en restauratie van ons cultuurgoed. Slechts voor de rijksmu sea en in mindere mate de rijksarchie ven is het aan te geven in hoeverre achterstanden zijn ingehaald. Voor monumentenzorg en archeologie is dit niet of nauwelijks mogelijk. Zo laat de registratie van monumenten van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg nog veel te wensen over. Een in 1967 afgebrand gebouw bijvoorbeeld staat in het monumentenregister nog steeds te boek als in originele staat verkerend. Den Haag - De vereniging Mr G. IV. van Herwaarden Prijs, voorheen de Die Haghe Prijs, looft weer een prijs uit voor een onderzoeknaar de geschie denis van Den Haag. Het is een twee jaarlijkse prijs. Het gaat om een artikel of scriptie van 5000 tot 21000 woorden. Reacties: 070-3648904. Helvoirt - De gezamenlijke monumen tenorganisaties in Noord-Brabant hebben alle fracties in de Provinciale Staten gevraagd meer aandacht te besteden aan de zorg voor de monu menten. Binnenkort gaan politieke partijen weer verkiezingsprogramma's opstellen. De rol van de provincie is sinds 1988 beperkt geweest, maar de Brabantse organisaties verwachten dat deze weer groter wordt als de Monumentenwet 1988 geëvalueerd wordt. De jury van de Heemschut Persprijs looft ook het komend jaar weer een prijs van f2500,- uit voor de beste journalistieke productie op het terrein van de bescherming van cultuurmonu menten en cultuurhistorisch interes sante landschappen. Het mag zowel om een geschreven artikel of serie gaan als om een radio/tv- of video-productie. Wel moet de inzending steeds gericht zijn op een groot publiek. Zij hoeft niet alleen officieel beschermde monumen ten tot onderwerp te hebben. Het mag ook over andere markante bescherm waardige gebouwen, objecten of land schappen gaan. De inzendingen moeten in het jaar 1993 zijn gepubliceerd of uitgezonden. Uiterste datum van inzen ding: 1 maart 1994. Opsturen naar Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28,1012 PV Amsterdam, t.a.v. Jaap Kamerling. Inlichtingen: 020-6225292 (ma en di). 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 13