HEEMSCHUT ACTIEF Het inmiddels gerealiseerde eerste gebouw in het complex van Vandenhove (foto Rob Leenarts). Eigentijds aanzien Woontoren past niet Gedeputeerde verrast met MlP-folder Moderne stadhuis vleugel niet slopen Tegen nieuw gemeentehuis Stationskap Hengelo op voorlopige monumentenlijst 9 .sïS Hoe men ook over het project moge denken, eind 1995 is Wageningen een complex van woonblokken en -torens rijker, dat de stad zeker een bijzonder en eigentijds aanzien in stedebouw kundig en architectonisch opzicht zal geven. Men aanschouwt dan weldoordachte overgangen van de gebouwen naar de openbare ruimte door middel van hofjes, pleinen en doorgangen, die kenmerkend zijn voor Vandenhove's architectuur. De bakstenen buitenzij den zijn onderworpen aan een zorg vuldige vormgeving en uitgewogen proportionering. Ook aandacht voor fraaie details ontbreekt niet. Door de aanleg van 'parkeerbakken' wordt autoblik uit het stadsbeeld geweerd. Het lijdt haast geen twijfel, dat een volgende generatie Vandenhove's complex te Wageningen tot monu ment maakt als typerend voor de ontwikkeling van de Nederlandse architectuur in deze eeuw. Groningen - Een groep bewoners van de Schilderswijk, verenigd in de Commissie Volkshuisvesting Schilderswijk, heeft bezwaar aangete kend tegen het ontwerp bestemmings plan Kraneweg. Dit plan behelst het vervangen van de Westerkerk door een woontoren met koopappartemen ten en een parkeerterrein. De voor naamste bezwaren van de wijkbewo ners richten zich tegen de bouw van de woontoren, die.met zijn 27 tot maximaal 45 meter hoogte in strijd zou zijn met het stedebouwkundig karakter van de Schilderswijk. De commissie vindt de toren niet passen in de historische omgeving van de wijk. Op 8 april ging de commissie Ruimtelijke Ordening van de Groninger gemeenteraad akkoord met sloop van de Westerkerk. Drenthe - Op 13 oktober werd in de Statenzaal van het oude Provinciehuis (nu Drents Museum) in Assen, door de voorzitter van Heemschut Drenthe, irP.C. Groende op eigen initiatief vervaardigde MIP Folder aangeboden aan de Drentse Gedeputeerde, belast met o.a. Cultuurzaken, mevrouw M. Kool. Dat gebeurde in het kader van de Afsluiting van het Monumenten- selectieproject (MSP) Drents Plateau. DrsA.L.L.M. Asselbergs, directeur van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, maakte tijdens deze bijeenkomst de wettelijke registratie van 305 monu menten van jonge bouwkunst in de gemeenten van het Drents Plateau bekend. Deze folder is gedrukt in een oplage van 5000 stuks. Groningen - De plannen voor de Grote Markt eisen veel aandacht van Heemschut Groningen. Op alle fronten strijdt Heemschut tegen vernietiging van het meest hoogwaar dige deel van dit plein, het westelijk gebied. Hier zou de nieuwe Waagstraat moeten verrijzen, een kantoren/ winkel/horecacomplex naar ontwerp van de Italiaanse architect Natalini. Zo diende Heemschut een bezwaar schrift in tegen het uitgeven van een sloopvergunning voor het nieuwe stadhuisdeel. Heemschut meent dat dit gebouw een goed voorbeeld van zestiger jaren architectuur is, dat het stadsbeeld ter plaatse eerbiedigt. Met enige aanpassing is hergebruik alles zins mogelijk. Nogmaals verwijt Heemschut de gemeente in deze zaak te handelen uit 'eng-economische overwegingen en vanuit een ziekelijke drang naar onbegrepen allure en nostalgie'. De voorzitters van vier Groninger ondernemers-organisaties hebben zich in de pers furieus getoond over de opstelling van Heemschut. Zij vrezen dat de vereniging de bouw van het Waagstraatplan met minstens een jaar kan vertragen. Zij achten het Waagstraatplan wezenlijk voor de ontwikkeling van de Groninger binnenstad. In haar repliek waarschuwt Heemschut de middenstanders: de realisering van het Waagstraatcomplex levert een te groot winkelvloer-opper vlak op, dat een bedreiging vormt voor de bestaande (niet altijd sterke) detail handel in de winkelstraten. Bovendien kan de gemeente de genoemde vesti ging van kwaliteitszaken niet garande ren. De hoge huren in het Waagstraat complex zullen leiden tot devaluering ('Herestraatwinkels'), tot leegstand of gebruik als kantoorunits. Saskia Simon, PR-medewerker PC Heemschut Groningen Zuidhorn - In Zuidhorn wordt de beslissing afgewacht van de Raad van State over het Bestemmingsplan Dorpsrand. Tegen de gemeenteplan nen voor de bouw van een nieuw gemeentehuis met kantorenpark aan de Hooiweg, zijn bezwaren ingediend door het Bouwfonds Langewold Vastgoed BV en de Vereniging tot Behoud van de Oostergast/Hooiweg. Voor de nieuwbouw zouden 15 woon huizen, een school en een oude Groninger schuur moeten wijken. 4000 inwoners van Zuidhorn verklaar den zich met het plaatsen van hun handtekening tegen deze ontwikkelin gen. Hengelo - De stationskap van het station van Hengelo is op de voorlo pige monumentenlijst van Hengelo geplaatst. Bovendien heeft het Oversticht de kap op de MSP-lijst laten plaatsen. De gemeente heeft zich voorlopig accoord verklaard met de gang van zaken. Een definitieve beslis sing hangt af van de verdere ontwikke lingen rond het masterplan voor het stationsgebied in Hengelo. Met name de NS maakte wegens verbouwings plannen voor het station bezwaar tegen plaatsing van de kap op de monumen tenlijst. De verwachting is dat een door de NS ingediend bezwaarschrift wordt afgewezen. De Hengelose stationskap stond de afgelopen tijdvrijwei onafge broken op de agenda van de PC Heemschut Overijssel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 11