Vandenhove's nieuwbouw in binnenstad van Wageningen Hoekpand Markt/Hoogstraat RDMZ: 'kansrijk' Delftse School gaf nieuwe identiteit VINCENT COLLETTE van redelijk geslaagde in Nederlandse steden behoort en voegde daaraan toe: 'Door een effectieve bescherming en een goed beheer is het wel degelijk mogelijk om het specifieke karakter van dit plan te bewaren en zelfs waar nodig te versterken.' Tijdens de onlangs in de gemeente gehouden conferentie over 'beeldkwa liteit' kwam de Rijksdienst voor de Monumentenzorg met het rapport 'Wageningen: een cultuurhistorische verkenning'. Dergelijke rapporten brengt de Rijksdienst in omloop 'ter ondersteuning van een samenhan gende belangenafweging op het gemeentelijk en provinciaal niveau, maar eveneens ter stimulering van ontwikkelingsscenario's op basis van de cultuurhistorische identiteit'. In het verslag behandelt men slechts in grote lijnen de wederopbouw van het centrum, die als 'kansrijk' te duiden is. Volgens het Rijk is het noodzakelijk een stimulerend en een identiteitsver sterkend ontwikkelingsplan en een beeldkwaliteitplan op te stellen. De uitgangspunten voor deze plannen vereisen een nadere studie bij voor keur op basis van een voor de gehele gemeente geldend structuurplan, 'dat node gemist wordt'. Hoe goed bedoeld deze gedachten ook zijn, alleen een directe en snelle bescher ming voorkomt nu verdere verloede ring. 'Het college van B en W mag komend jaar op een advies voor bescherming van de monumenten commissie rekenen', aldus de secreta ris, de heer H. Bik. 'De vraag is wel, op welke wijze de beschermings procedure in werking zou moeten treden: pandsgewijs of als stadsgezicht.' De commissie neigt naar het eerste, maar dan doet zich het probleem voor hoe niet-monumentale panden, die een onlosmakelijk onderdeel van het complexvormen, te behoeden voor verval. Nadeel van bestempeling tot stadsgezicht is het risico van overwoe kering van dakkapellen, schuttingen e.d., die als gevolg van het Bouwbesluit aan te brengen zijn. 'In ieder geval vindt in eerste instantie aanpak van het marktgebied zelf plaats', aldus Bik. Na het bombardement in de Tweede Wereldoorlog heeft het centrum van Wageningen zich met behulp van Delftse School-architecten een nieuwe stedebouwkundige en architectonische identiteit weten te verschaffen, die nu van landelijk belang blijkt te zijn en zelfs die van wederopbouwplaatsen zoals Middelburg en Rhenen, ook qua gaafheid, overtreft. Nu is het aan de gemeente deze wederopbouwerfenis zo spoedig mogelijk veilig te stellen. In een volgende fase, tijdens het Monumenten Selectie Project, het vervolg op hetMIP, mag het Rijk haar beschermingsfakkel overnemen. drs. V.M.J.A.N. Collette is lid van de PC Heemschut Gelderland. Momenteel wordt er in de binnenstad van Wageningen in het kader van het Stadsvernieuwingsproject Herenstraatnaarstig gebouwd aan het complex van sociale huurwoningen en vrije sector woningen naar een ontwerp van Charles Vandenhove. Deze architect uit Luik heeft in Nederland in o.m. 's-Gravenhage en Amsterdam zijn sporen nagelaten. De Wageningse nieuwbouw vindt plaats in het nog op het einde van de jaren tachtig verpauperde gebied, dat een rijkdom aan historie heeft. Zo bevat het terrein restanten van de oude stadsmuur en een kasteel. Ook staan er Rijksmonumenten, zoals de 'Rosendaelse huizen', een blok van vijf herenhuizen uit de achttiende eeuw. Van de gemeentelijke monumenten daar is de bekendste de Basse Cour, eveneens oorspronkelijk een blok van herenhuizen, maar dan van vier, en daterend uit de achttiende eeuw, dat met de vleugels van architect W.C. Metzelaar uit 1877 getransformeerd werd tot het hoofdgebouw van de LandbouwuniversiteitTen behoeve van de nieuwbouw gingen die vleugels aan sloop ten onder, hetgeen een uiterst betreurenswaardige zaak is. Ook panden van mindere kwaliteit zoals die van een voormalige meubel fabriek legden het loodje. In de loop van de uitvoering van het Herenstraatproject zijn en worden er nog talloze bezwaren geuit tegen afbraak van met name de vleugels en tegen de nieuwbouw, die zich door massaliteit, hoogte, korte bouwafstand en het ontkennen van historische begrenzingen teveel aan de omrin gende omgeving zou opdringen, kortom het historische karakter van de binnenstad teveel geweld zou aandoen. 8

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 10