Herinrichting Brinken Bergkwartier 'Geen Bobbejaanland of warme bakkers-stijl' BERT FRANSSEN De Brink, het centrale plein in Deventer, is na herinrichting onherkenbaar veranderd. Hetzelfde gebeurt misschien met het Bergkwartier in deze stad, waarvoor ideeën worden ontwikkeld. Een gesprek over deze markante plekken m.et twee bij uitstek deskundige mensen: gemeente-adviseur prof. Henk Goudappel, en Aad Trompert, de herinrichter van de Brink. De heringerichte Brink Horeca ook enthousiast Bergkwartier 9 De Brink is autovrij gemaakt en opnieuw bestraat in een holle vorm, met de Wilhelminafontein als diepste punt. Deze bleef op zijn oude plaats, maar kwam ten opzichte van de bestrating 60 cm hoger te liggen en werd daarom voorzien van drie omrin gende treden. De Waag staat nu weer helemaal op het plein zelf, enigszins verheven, nadat het vele jaren een weg voor zich heeft moeten dulden. Waarom, de holle vorm? Ik vraag het aan stedebouwkundige Aad Trompert, de herinrichter. Bij een prijsvraag, die het gemeentebestuur voor de Brink uitschreef, behaalde hij de tweede prijs. Omdat zijn ontwerp het makke lijkst uitvoerbaar was, kreeg hij de voorkeur boven nummer één. Zijn plan is niet spectaculair, maar maakt indruk door haar eenvoud. Trompert: 'Als je aan de rand van een hol plein zit, kijkje er makkelijker overheen. Dan komt de ruimte goed tot haar recht. Het is hetzelfde als wanneer je Deventer ziet liggen aan de overkant van de IJssel. Dat geeft een mooi silhouet, een beeld datje onthoudt. Bovendien, als je midden op het plein staat, zijn de gevelwanden majestueuzer, hoger, duidelijker, waardoor ze meer uitdrukking krijgen. En ten derde is het zo, dat je aan een hol plein prettiger zit dan aan een bol plein.' De middenstand heeft hooggespannen verwachtingen van de face-lift. Want het plein wordt omzoomd door wel erg veel terrasstoelen, spaarzaam bezet vandaag door het druilerige weer. Ze staan op duidelijk afgebakende stukken; op zijn Antwerps of Maastrichts door sneden door een wandel- en fietspad. Het oogt werkelijk feestelijk. Ook prof. Henk Goudappel, die als adviseur in een groot aantal steden de aanzet gaf tot voetgangersgebieden en destijds juryvoorzitter van de Brink prijsvraag, is er enthousiast over: 'Als je weet hoe de Brink was! Een samen raapsel van bestratingen, een uiter mate ongedifferentieerde ruimte zonder uitstraling. Niet meer eigenlijk dan een intensief gebruikt parkeer- plein met veel verkeer. Maar het huidige gebruik van de binnenstad als de binnenkamer van de stad eist dat er duidelijk herkenbare ruimten zijn.' 'Wat me bijzonder overtuigt, is de wijze waarop het plein afgegraven is. Het heeft nu bijzonder veel kracht gekregen. De Waag staat weer op een plateau. Het werk heeft een explosie van terrassen met zich meegebracht. De noordwand van het plein is nooit zo horeca-achtig geweest en nu wil de één na de ander er horeca vestigen. Dat spoort met het beleid van de gemeente, die de Brink een horeca functie wil geven, mede om de crimi naliteit beter te kunnen bestrijden. Er zijn nu ook gegadigden voor allerlei voorzieningen. Het is een heel belang rijke economische impuls voor de binnenstad.' Ontwerper Aad Trompert heeft een lange weg moeten afleggen om zijn ideeën te realiseren: 'De horeca wilde graag terrassen, de fietsersbond wilde graag vrij kunnen fietsen. De brand weer stelde eisen aan bereikbaarheid, de politie wilde graag het parkeerbe leid handhaven, waardoor er obstakels moesten komen om te verhinderen dat auto's overal kunnen komen. Bij de winkeliers waren er grote weerstanden om de Brink autovrij te maken. Maar nu wil men zelfs voorstellen om de auto's die aan de zuidkant nog zijn blijven staan, ook maar weg te halen, om de horeca ook daar meer ruimte te geven. Het lijkt wel of men door de operatie kwaliteitsbewuster is gewor den.' Een aan de Brink verwant, maar toch heel ander verhaal is het Bergkwartier. Een hoogtepunt voor de monument- gevoelige ziel. De NV Bergkwartier - u leest er elders in dit blad over - heeft

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 9