Reconstructiewerkzaamheden op de Brink worden. Ook in Deventer wordt het gemeentebestuur in zijn keuzemoge lijkheden ernstig beperkt door de steeds verder terugschrijdende rijks budgetten. Over de jaren 1990-'98 loopt de bijdrage uit Den Haag terug van 8,3 tot 6 ton. En dat voor bijna 500 monumenten! De wachtlijst in Deventer groeit dan ook gestaag en daarmee het aantal in kommervolle omstandigheden verkerende monu menten. Doelstelling 7 uit het plan behelst dan ook het ontplooien van alle mogelijke activiteiten om die rijksbudgetverlagingen tegen te gaan en de geldstroom terug te brengen op een meer realistisch niveau. De lezer van dit blad die Deventer kent, zal opperen dat het toch een heel mooie stad is waar veel historische gebouwen er prima bijstaan. Die lezer heeft gelijk en Deventer verdient dan ook een pluim voor haar inspanningen gedurende de afgelopen 20 jaar. Volhardt het rijk echter in dè, naar onze mening ook economisch onver standige bezuinigingsdrift, dan naderen steden als Deventer snel het punt waarop monumentenzorg dreigt om te slaan in monumentenwanhoop. Dat het er in Deventer nu allemaal zo goed uitziet is niet in de laatste plaats te danken aan de heer Rademaker. In de zestiger jaren in dienst getreden vormde hij al gauw een tandem met de toenmalige wethouder B.J.M.Duimel. Er lag een vracht werk op hep tweetal te wachten, maar er was ook veel goede wil. Duimel onderscheidde zich door betrokkenheid, werklust en een ronduit ongebruikelijke aanpak. Onbekommerd door de gemeentelijk politieke porseleinkast banjerend wist hij schier onmogelijke zakenltoch tot een goed einde te brengen. Rademaker was er steeds als de kippen bij om 'zijn' wediouder van de juiste informatie en argumenten te voorzien. Ook de Stichting Oud-Deventer' en de NV Bergkwartier lieten en laten zich niet onbetuigd. Al in een zeer vroeg stadium gaf men hier de samenwerking tussen burger en overheid gestalte zoals die pas later gemeengoed zou worden in andere plaatsen. Nieuwbouw in binnenstad moet kunnen Het is er Rademaker en Magdelijns niet om te doen de stad om te vormen tot een onveranderlijk geheel. Er moet wel leven in de brouwerij blijven. Het aantrekkelijke woningwet-project aan de Sijzenbaan van architect Theo Bosch bewijst dat ook nieuwbouw in de Deventer binnenstad mogelijk is. Wel moet het Rademaker van het hart dat hij, met respect voor het idee van de terugtredende overheid, graag zou zien dat men juist op het gebied van ruimtelijke ordening e.d. een stapje naar voren deed. De veelgeprezen vrije markt levert niet altijd zo vanzelfspre kend de stedebouwkundige kwaliteit op die men haar toedicht. Integendeel. Reclame-uitingen Men wordt dat o.a. ook gewaar in het winkelgebied dat een flink deel van de binnenstad tussen Brink en Grote Kerkhof opvult. Door de gang van zaken met betrekking tot reclame uitingen, luifels, uithangborden en de vormgeving van puien dreigt hier veel kwaliteit verloren te gaan. Magdelijns wil met zijn afdeling een tegenoffen sief inzetten. Met een of andere dwin gende verordening strijkje alleen tegen de haren in. Men kiest derhalve voor bewustmaking, voorlichting en overreding. Op lange termijn vrijwel zeker het meest effectief maar voorlo pig wel veel tijdrovender. Enkele winkeliers zijn al 'om'. Magdelijns hoopt hun gevels en omzet cijfers te gebruiken als elementen in een voorlichtend pleidooi, met dia's en al. Uw verslaggever was erg enthousiast over de doelstellingen met betrekking tot bouwhistorisch onderzoek. Het opnemen van de gegevens die dit ople vert in de uiteindelijke restauratie- aanpak voorkomt het onnodig verlo ren gaan van die elementen die een monument nu juist tot drager van cultuurhistorie maken. Hypermoderne deur geslaagd Na het gesprek drink ik met de heer Rademaker nog even een biertje op een terras op de Brink. Het is prachtig weer en als plek, die noodt tot monu mentaal mijmeren is de Brink welhaast onovertroffen. Dat komt mede door de onlangs gereed gekomen herinrich ting van het plein, o.m. een project van Magdelijns. Rademaker verklapt zijn liefde voor een prachtig ontworpen en gedetailleerde, hypermoderne deur in een eigentijds pand. Ook wijst hij op de oude kastanjes die naar zijn mening onnodig, en in strijd met doelstelling 5c, gerooid dreigden te worden. Ze zouden het zicht op de gevels belem meren. De kastanjes zijn gelukkig gebleven hoewel de smaken in Deventer op dit punt blijven verschil len, bleek ons later. Niet iedereen in Deventer is er gelukkig mee, dat de grillige grote, te dicht op de gevels staande kastanjes gebleven zijn. Zeer onregelmatig aanwezig belemmeren deze bomen het zicht op de mooie gerestaureerde gevels. Op sommige plekken, waar deze niet stadse bomen vervangen zijn, komen de gevels heel mooi uit op dit plein. Evenals de in 1984 teruggeplaatste fontein, die in 1964 moest wijken voor vier parkeer plaatsen en nu als middelpunt op de Brink staat te pronken. Al met al lijken, na de herinrichting en de nieuwe holle bestrating (zie het speciale artikel hierover) de oude gevels aan de Brink nog rijziger en statiger. De Brink is autovrij. Wat een verademing. Al deze inspanningen zijn wel degelijk ook een vorm van monumentenzorg. Leo van der Meuk is lid van de PC Heemschut Zuid-Holland Symposium begraafplaatsen Op woensdag 3 november 1993 wordtin de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, Mauritskade 63 te Amsterdam een symposium gehouden over begraafplaatsen. Diverse sprekers zullen onder meer de cultuurhistorie, het (gemeentelijk) beleid en het beheer met betrekking tot tuin- en landschapsarchitectuur en vormgeving en kunst van en op begraafplaatsen belichten. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) organiseert dit symposium in opdracht van de Stichting Cultuurfonds van de NV Bank Nederlandse Gemeenten. Tijdens de conferentie zal een fotoboekje over begraafplaatsen in Nederland worden uitgereikt. Inschrijving kan plaatsvinden bij het Congres- en Studiecentrum van de VNG, mevrouw A. Hogewoning, tel.nr. 070-3738459. 8

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 8