Zorg voor oude Deventer geeft stad toekomst 'De stad staat niet stil....' Het citaat uit het chapeau zou niet misstaan in een gedicht van Hans Lodeizen ofLucebert. We tekenden haar op uit de mond van H.EA.Rademaker tijdens een gesprek dat wij met hem en drsJ.R.M. Magdelijns hadden over het zojuist gereed gekomen beleidsplan monumentenzorg 1993-1996 van de gemeente Deventer. Magdelijns is hoofd van de afdeling monumentenzorg in die stad en Rademaker de stadsarchitect in ruste maar nog altijd zeer betrokken bij het monumentenbeleid. Enkele indrukken uit een boeiend gesprek over hoe de zorg voor het oude Deventer de stad ook in de toekomst jong moet houden. LEOVANDERMEULE "VVV Brink met de Waag vóór de herinrichting. Autoblik bedierf het ruime plein. Nu is de auto verbannen (zie foto op pag.9). Veel monumenten, nog meer zorg Het door Magdelijns geproduceerde plan 'Omwille van de Historische Kwaliteit' mag er wezen. Een kleine vijftig pagina's problemen en argumen ten, gevolgd door maar liefst vijftien doelstellingen waarvan er een aantal nog is onderverdeeld. Het hele docu ment lezen kost zeker twee uur en er moet maanden werk in zitten. Beschei den geeft men in het begin aan dat men niet opnieuw het wiel heeft willen uit vinden. De nota's van Leiden en Amers foort, beiden uit '91, en 'Gemeente lijke Monumentenzorg op de rails' van Nelissen/Verfiirden werden gebruikt. Sinds 1986 is een groot gedeelte van de Deventer binnenstad, inclusief het over de IJssel gelegen stadsdeel 'De Worp', beschermd stadsgezicht. Er zijn bijna 500 rijksmonumenten, 600 beeldbepalende panden en 130 gemeentelijke monumenten. Dit alles in ogenschouw nemend ligt het in de lijn der verwachting dat, zeker voor wat de binnenstad aangaat, de monu mentenzorg haast wel in contact met andere beleidsterreinen moet komen. Het plan geeft hier ook, en terecht naar onze mening, uitdrukking aan. Behalve de monumentenzorg zelf met al zijn eigen taken en problemen komen ook de ruimtelijke ordening, stadsvernieuwing, volkshuisvesting en het (cultuur)toerisme aan bod. En dit is nog maar een greep. Wachtlijst groeit Het beleidsplan komt nogal verrei kend over. Hans Magdelijns bena drukt dat wie niet waagt zelden wint. Bovendien is ook de plaatselijke poli tiek gebaat bij een zo volledig moge lijke presentatie van knelpunten, verlangens en voornemens. Uitein delijk bepaalt de gemeenteraad dan welke dromen er waargemaakt kunnen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 7