1 ah Eerste voltooide huizen in het Bergkwartier (foto Theo Peterse) het gesprek dat ik met haar en de heer Eggink had, mijn gids te zijn tijdens een wandeling door het Bergkwartier. I Als je nu door het Bergkwar|tier wandelt, dan is het maar moeilijk je voor te stellen dat dit 25 jaar geleden een wijk was die op de nominatie stond om afgebroken te worden. Onderweg valt veel te genieten. Wie goed kijkt ziet bouwsporen uit de middeleeuwen, een boognis of een fragment van een kruisvenster. De 17 de eeuw is prominent aanwezig. Karakteristiek zijn de Gelders- Overijsselse gevels met in- en uitge- zwenkte bakstenen geveltoppen en hoger opgetrokken pinakels. De meeste trapgevels stammen uit het eind van de 16de en uit de eerste helft van de 17de eeuw. De 18de eeuw heeft slechts enkele eenvoudige klokgevels nagelaten. Lijstgevels uit de 19de eeuw zijn er vanzelfsprekend in overvloed. Het Bergkwartier is als zelfstandige nederzetting ontstaan op een rivier duin en pas later door Deventer opge slokt. De op het hoogste punt gelegen Bergkerk domineert de stadswijk. Smalle straatjes leiden er naar toe. Panden opgedeeld in appartementen 'Het is natuurlijk jammer', verzucht mijn begeleidster, mevrouw Rademaker-Helfferich, 'dat noodge dwongen veel van de grotere panden opgedeeld zijn in meerdere apparte menten.' Maar, in hart en ziel historica, relativeert zij haar eigen opmerking: 'Je had hier in de 18de of 19de eeuw moeten komen. De oorspronkelijke bewoners van deze huizen waren buiten de stad gaan wonen en in sommige panden woonden in die tijd wel 6 gezinnen.' De meeste panden zijn in uitstekende staat en zorgvuldig gerestaureerd. Soms wat te zorgvuldig naar mijn smaak; de voorliefde voor de 17de eeuw ligt er af en toe toch wat te dik bovenop. Deze voorkeur blijkt ook uit het herplaatsen van enkele natuurste nen poortjes. Maar ook nu blijkt mijn gids weer op en top historica. 'Hergebruik is van alle tijden', zo repliceert zij mijn opmerking, 'dit heeft men door de eeuwen heen gedaan. En wat dan nog, je kunt zo'n poortje ook in de kelder laten liggen, het is maar wat je wilt.' Bergkwartier weer levendige stadswijk Het Bergkwartier mag gerekend worden tot de paradepaardjes uit de geschiedenis van de Monumentenzorg en hoort thuis in het rijtje Middelburg, Heusden en het Stokstraatkwartier van Maastricht. Het is weer een levendige stadswijk geworden. De vanzelfsprekend wat duurdere huizen worden gemakkelijk verhuurd. De middenstand heeft de wijk ook ontdekt en het zijn vooral de wat exclusievere winkels die er neer gestreken zijn. Maar in het Bergkwartier is, op een oud fabrieksterrein, ook een groot complex sociale woningbouw verre zen. Dankzij een extra financiële bijdrage van de gemeente is hier een fraai stukje aangepaste woningbouw gerealiseerd. 'Hier mag best de naam van B.J.M. Duimel (Duimel, algemeen directeur van Heemschut, was toen wethouder in Deventer) genoemd worden', benadrukt de heer Eggink in ons gesprek. Al heeft het Bergkwartier de naam gegeven aan de NV, toch bleef deze wijk niet lang het exclusieve werkter rein van de Maatschappij. Toen in een ander deel van de historische binnen stad van Deventer enkele panden onder de slopershamer dreigden te bezwijken, wist men de NV Berg kwartier snel te vinden. Sinds 15 jaar opereert de NV als stadsherstelorga- nisatie in de hele binnenstad van Deventer. Eggink: 'Ja, en dan dit jaar nog uit en dan is het afgelopen, dan hebben we niks meer om handen. De geldkraan van de Rijksoverheid is dichtgedraaid en zonder subsidies zijn restauraties nu eenmaal niet te financieren Maar echt somber klinkt hij niet: 'Het komt wel goed. Wij Deventenaren, van hoog tot laag, wij houden van onze stad.' Math Berkers is geograaf te Raalte Het boek van mevrouw drs B. Rade maker-Helfferich zal in november verschijnen. De uitgever is Arko te Nieuwegein. De prijs wordt 39,50. De titel is nog in beraad. 6

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 6