Kwart eeuw NV Bergkwartier: 25 jaar zorg voor de Deventer binnenstad De NV Bergkwartier, Maatschappij tot Stadsherstel te Deventer, mag een succesvolle organisatie heten. In de kwart eeuw dat de NV bestaat, heeft ze ruim 90 panden gerestaureerd en al even lang treedt ze op als verhuurder van het door haar gerestaureerde bezit. Al die jaren is de NV bovendien in staat geweest om haar aandeelhouders het maximale percentage dividend uit te keren. MATH BERKERS Het Bergkwartier vanuit de lucht (fotoAerophotoTeuge) Een staat van dienst om trots op te zijn, maar haar grootste verdienste is niet eens genoemd: NV Bergkwartier heet niet voor niets Bergkwartier, het voortvarende restauratiebeleid van de NV heeft de gelijknamige Deventer stadswijk voor een gewisse sloop behoed. We schrijven beginjaren zestig, wie had toen in Nederland aandacht voor Monumenten? De directeur van Bergkwartier, ing. G.J.D. Eggink, herinnert zich nog goed hoe hij eens, samen met een projectontwikkelaar, door het Bergkwartier wandelde. 'Nee, dat hier iets te redden zou zijn, was helemaal geen vraag. Het enige waar we het over hadden, was wat er voor in de plaats zou moeten komen. En ik moet eerlijkheidshalve beken nen, dat het bij mij ook enige tijd geduurd heeft voor ik de historische waarde van dit gebied ging beseffen. Maar begrijp goed, het Bergkwartier was een stuk stad waar bij wijze van spreken nauwelijks nog iemand woonde.' Dat het Bergkwartier een gebied met weinig historische waarde was, dat vonden er wel meer. Door de aanleg in de jaren veertig van de Wilhelmina- brug over de IJssel is er een drukke verkeersweg vlak langs het Bergkwar tier komen te liggen. Er moet ergens nog in een of andere gemeentelijke bureaulade een plan liggen om deze brug een afrit te geven, dwars door het Bergkwartier heen, naar het centrum van Deventer, naar de Brink. Zo ver kwam het dus niet. Om een lang verhaal kort te maken: in nog geen twee weken had de Deventer bevolking het benodigde startkapitaal voor de NV bij elkaar gebracht. Jubileumboek Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum verschijnt in november een boek over alle panden die in bezit zijn van de NV Bergkwartier. Van ieder pand zijn twee foto's afgedrukt, een van voor de restauratie en een van de huidige situatie. De belangrijkste ingrepen tijdens de restauratie worden uit de doeken gedaan en vooral wordt aandacht besteed aan de bewoners die hun stempel gedrukt hebben op het aanzien van hun huis. Het boek is geschreven door de historica drs B. Rademaker-HelfferichMevrouw Rademaker-Helfferich is jarenlang secretaris geweest van de Deventer monumentencommissie en zij is nu nog steeds secretaris van de Stichting Oud-Deventer. Als geen ander is ze op de hoogte van de geschiedenis van haar stad. Ze was zo vriendelijk om, na 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 5