Ledenwerfcampagne succesvol De grote ledenwerfcampagnedie Heemschut aan veel nieuwe leden moet helpen verloopt succesvol. J.K. Vijftig jaar Heemschut-lid de NRF nog eens op zoek gaan naar geld. We wachten maar af maar zijn niet echt optimistisch. Noodkreet 36 gemeenten Niet alleen de NRF en Heemschut zijn uitermate bezorgd. De 36 grootste monumenten gemeenten hebben minister d'Ancona een brief geschreven, waarin ook zij alarm slaan. 'Wij constateren, dat de landelijke politieke aandacht voor de monumen tenzorg is verslapt en dat de monu menten de laatste tien jaar een willig slachtoffer van bezuinigingen zijn geweest'. Uit onderzoek van WVC blijkt, dat er de komende tien jaar voor 3.3 miljard moet worden geïnvesteerd in monumenten. WVC geeft dit jaar echter voor het behoud van de monumenten slechts 129 miljoen uit. Dat was in 1980 nog 226 miljoen. Op deze manier kan het inderdaad echt niet doorgaan. Het cultureel erfgoed dreigt steeds verder te verloederen.Wel heel erg kortzichtig is het trouwens om verzoeken om onderhoud af te wijzen, zoals nu het geval bij de kerken. Monumentale gebouwen, die niet regelmatig worden onderhouden, zulllen des te sneller gerestaureerd moeten worden en dat is vele malen duurder. Deventer In dit nummer van Heemschut besteden wij extra aandacht aan het monumentenbeleid van de stad Deventer. Aanleiding is het 25-jarig bestaan van de NV Bergkwartier, de Maatschappij tot Stadsherstel in Deventer. In die tijd heeft deze dynamische Maatschappij liefst 90 panden kunnen restaureren. De directeur van Bergkwartier ing G.J.D.Eggink is echter genood zaakt het interview in mineur te eindigen. 'Ja en dan dit jaar nog uit en dan is het afgelopen, dan hebben we niks meer om handen. De geldkraan van de Rijksoverheid is dichtgedraaid en zonder subsidies zijn restauraties nu eenmaal niet te financieren'. 'Maar', voegt hij eraan toe, 'het komt wel goed, wij Deventenaren, van hoog tot laag, wij houden van onze stad'. Helaas is liefde voor monumenten niet genoeg. Dat zien we met Open Monumentendag. Honderdduizenden mensen demonstreerden ook dit keer weer hun liefde voor het monument. Die liefde wordt echter totnogtoe politiek niet vertaald in financiële middelen. Zonder dat geld gaat het toch echt niet. Misschien gaan die honderduizenden straks nog eens anders kijken en reageren als het verval heel zichtbaar gaat toeslaan. De organisatoren van Open Monumen tendag zouden volgend jaar maar eens flink wat verpauperde monumenten in de bezoek-routes moeten stoppen. Misschien dat de politiek dan wakker wordt. Op 6 oktober kon de vereniging al bijna 800 nieuwe leden inschrijven als gevolg van de actie en er komen elke dag weer leden bij. Er gingen half augustus zo'n 200.000 speciale ledenwerffolders de deur uit. De helft daarvan lift mee met de bekende publicaties van uitgeverij Waanders o.m. 'Ach lieve tijd' en 'Documentatie 20ste eeuw'. Dat leverde totnogtoe de meeste nieuwe leden op. Maar ook rond Open Monumenten dag kwamen er dankzij de activiteiten van vrijwilligers veel nieuwe leden binnen. Heemschut is met name die vrijwilli gers zeer erkentelijk voor hun inzet. Ook in dit tijdschrift zijn in het kader van deze actie weer een wervende advertentie en aanmeldingsbonnen (zie in het hart van dit nummer) opge nomen. Totnogtoe is er met de bonnen in het tijdschrift nog betrek kelijk weinig gedaan. Alle lid/abonnees worden onder het mottto 'Elk lid werft een lid' opgeroe pen een nieuw lid te werven. Zowel de werver als het nieuwe lid ontvangen als dank gratis het monumentale boek 'Gevelstenen in Nederland' (winkel waarde f 80,-) van de auteur Gertrudis Ojfenberg. U kunt voor een geïnteresseerde ter kennismaking gratis een extra nummer van het tijdschrift aanvragen via tel. 020-6225292. Op 20 augustus kwam de bijna voltal lige Provinciale Commissie Heem schut Utrecht bijeen om het gouden jubileum te vieren van haar vice-voor- zitter de heer H.E. Dekhuyzen, 50 jaar lid van Heemschut. Hans Dekhuyzen werd samen met zijn vrouw in de bloe metjes gezet. Voorzitter Staal hield een praatje, waarin hij in het kort de loopbaan van Dekhuyzen als commis sielid schetste. Hij werd dat in 1985 en het inmiddels bijna afgebroken station van Amersfoort is het eerste geval geweest, waarmee Dekhuyzen zich heeft bezig gehouden. Als bouw kundige maar ook als lid van de Amersfoortse Monumentencommissie kon hij de ontwikkelingen op de voet volgen. Dekhuyzen vertelde hoe hij in de oorlog lid werd van Heemschut. Hij was als kleine jongen al geïnteres seerd in bouwkunst en restauraties. Hij trok er met de trein op uit, vooral naar Amsterdam. Op 16-jarige leeftijd bezocht hij in de hal van de Bijenkorf een expositie van Heemschut en Hendrick de Keyser en werd spontaan van beide organisaties lid. Na ons verzameld te hebben bij de Jubilaris H.E.Dekhuyzen familie Jansen maakten we een stads wandeling door Amersfoort en werden rondgeleid door het nieuwe onderkomen van het Rijks Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) in het oude stadshart, waar drJ.A. Brongers ons inwijdde in de 'bouwge schiedenis' van het moderne gebouw, ontworpen door Abel Cahen. De middag werd afgesloten met een bourgondisch maal 'In den Vollen Pot' aan het Lieve Vrouwenkerkhof, waarna iedereen voldaan naar huis trok. AMtC, PC Heemschut Utrecht

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 4