Heemschut-agenda Vrijdag 19 november Maandag 8 november Donaties, schenkingen en legaten voor zover zij aansluiten op de land bouw-, recreatie- en natuurfuncties in de omgeving of op functies in de sfeer van dienstverlening' en ambacht. Bovendien moeten zij passen binnen de schaal en maat van de bestaande gebouwen. De provincie hecht een dusdanig belang aan de problematiek, dat dit jaar een onderzoek wordt uitgevoerd naar de mogelijkheden om agrarische gebouwen voor andere functies te gebruiken en naar het beleid dat gemeenten op dit punt voeren. Tevens worden de mogelijk heid en de wenselijkheid van een speci fiek provinciaal beleid onderzocht. Het relevante gemeentelijk beleid is veelal vastgelegd in bestemmingsplan nen voor het buitengebied en kan per gemeente verschillen. Vaak worden zowel regels m.b.t. de uiterlijke verschijningsvorm als bepalingen t.a.v. het toegestane gebruik van de bebou wing opgenomen. Monument of rijp voor de sloop? Duidelijk is dat het om een complexe problematiek gaat, zowel in kwalita tieve zin als met betrekking tot de kwantitatieve aspecten. Bij het zoeken naar oplossingen spelen bovendien regionale en soms lokale verschillen in type, omvang en ligging van de boer derijen en in landschapsvormen een rol. De vraag dringt zich op in hoeverre het nog realistisch is te denken dat het gros van de oude boerderijen voor het nageslacht behouden kan worden. Plaatsing van boerderijen op een lijst van beschermde monumenten kan slechts in zeer beperkte mate bijdra gen aan het behoud van het boerderij enbestand en daarmee aan het in stand houden van landschappelijke waarden. Voortzetting van het agrarisch gebruik van oude boerderijen is geen automa tische garantie voor behoud in een vanuit monumenten- of landschaps- zorg wenselijke vorm.. De vraag is welke ten behoeve van de bedrijfsvoe ring noodzakelijk geachte aanpassin gen acceptabel zijn en welke niet Voor een deel van de boerderijen kan het combineren van de agrarische functie met één of meer niet-agrari- sche functies een oplossing zijn. Voor boerderijen die hun oorspronkelijke agrarische functie hebben verloren zal een geheel nieuwe vorm van gebruik gezocht moeten worden om behoud mogelijk te maken. De tijd zal moeten leren voor hoeveel objecten straks daadwerkelijk een nieuwe (aanvullende) functie gevon den kan worden. Eerst zal echter de vraag beantwoord moeten worden welke vormen van alternatief gebruik denkbaar en acceptabel zijn, en binnen welke randvoorwaarden. Tussen sloop en plaatsing op een monumentenlijst moet meer mogelijk zijn. Dit vergt de nodige bezinning en creativiteit. Denk met ons mee en kom op maandag' 8 november naar de thema-avond. De avond wordt gehouden in Theater Romein, Bagijnestraat 59 Leeuwarden. Gerard Derks is lid van de PC Heemschut Friesland Op 25 augustus reikte mr.W.W.Hopperus Buma, bestuurslid van de Bond Heemschut een exemplaar van het augustusnummer van Heemschut uit, dat vooral het natuurontwikkelingsproject De Gelderse Poort tot onderwerp heeft. Buma overhandigde het tijdschrift in het Provinciehuis te Arnhem aan gedeputeerde mevrouw M. Nagel. Hopperus Buma betoogde, dat na diverse gesprekken met plannenmakers, die tot de nodige aanpassingen hebben geleid, een groot deel van de zorg van Heemschut is weggenomen. Mevrouw Nagel was blij met de inbreng van Heemschut. De aanpassing van het plan mede dankzij Heemschut bewees volgens haar hoe zorgvuldig de provincie met alle belangen omspringt. Uitreiking Europa Nostra Award 1992 om 15 uur in Centrum Rolduc te Kerkrade. De uitreiking geschiedt namens Europa Nostra door m,r. E. Dienaar, secretaris van het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut. Thema-avond PC Heemschut Friesland over Friese boerderijen in Theater Romein, Bagijnestraat 59 Leeuwarden. Aanvang 20.00 uur. Zaal open 19.30 uur. De laatste tijd worden ons vragen ge steld over de consequenties voor de belastingen indien men ten behoeve van het Behoud van cultuurmonumen ten de Bond Heemschut geld zou wil len overmaken. Het bestuur begroot ieder jaar een bedrag, dat door schen kingen opgebracht wordt, omdat de statuten bepalen dat de inkomsten van de Bond behalve uit subsidies en dona ties ook kunnen bestaan uit schenkin gen, erfstellingen en legaten. U kunt het bedrag van uw jaarlijkse donatie en van gewone giften in beginsel van uw onzuiver inkomen* aftrekken voorzo ver het totaal van alle in een bepaald jaar aan kerkelijke, liefdadige, culturele, wetenschappelijke of het algemeen nut beogende instellingen betaalde contri buties, donaties en giffen meer bedraagt dan 1 van het onzuiver inkomen en tevens een bedrag van f 120,- te boven gaat. U kunt nooit meer dan 10% van uw onzuiver inkomen aftrekken. Voorwaarde is wel, dat u de giften met schriftelijke bewijsstukken kunt aanto nen. U kunt ook een schenking uit het eigen vermogen doen. Over een zoda nige schenking is de Bond Heemschut geen schenkingsrecht verschuldigd indien het bedrag van de schenking de grens van f 6.999,- niet overschrijdt. Indien u meer wilt schenken dan f 6.999,-, is onze vereniging een schenkingsbelasting van 11 over het gehele bedrag verschuldigd. Indien u in uw testament de Bond Heemschut zoud willen bevoordelen, kunt u dit doen door hierin een legaat op te nemen. Tot een bedrag van f 13.998,- is dit legaat vrij van succesierechten. Indien u een hoger bedrag wenst te legateren, is onze vereniging over het gehele bedrag een succesierechtvan 11% verschuldigd, tenzij u zelf het legaat vrij van succesierechten maakt. In dat geval komen de rechten ten laste van de nalatenschap. De Bond Heemschut is een binnen het Koninkrijk gevestigde culturele en wetenschappelijk instelling. 'Onzuiver inkomen', d.i. het bruto-inkomen, niet verminderd met hetgeen mag of moet worden afgetrokken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 42