Opnieuw concertzaal Geen industrie Pand Markt 68 niet slopen Geen uitbreiding Land van Ooit Voorzichtig met reconstructie kerkhof Sint Willibrorduskerk Bij kasteel Oijen geen manege Rustaltaar Te vroeg gejuicht Den Bosch - Na het afblazen van het onzalige plan om onder de Parade in Den Bosch een concertzaal te bouwen, wil de gemeente nu een en ander bovengronds realiseren op de hoek van het Nachtegaalslaantje en de Hekellaan. Maar daarvoor moeten dan wel een uit 1879 daterende voormalige militaire manege en het gebouw van de voormalige Rijks HBS uit 1905 worden gesloopt. De manege is vorige eeuw gebouwd voor de in Den Bosch gelegen veldar tillerie. Op die plaats was eerder een openlucht rijbaan ten behoeve van de bereden militairen. De voormalige Rijks HBS is gebouwd naar een ontwerp van de rijksbouwmeester J. van Lokhorst. In een brief aan B en W van Den Bosch heeft Heemschut het idee geopperd om de concertzaal buiten de oude wallen van de stad te bouwen. Daar bestaat vrijwel geen gevaar voor aantasting van monumentale waarden. Bovendien wordt zo een extra parkeerbelasting van de toch al op dat gebied onder druk staande Bossche binnenstad voorkomen. Breedvennen - Vestiging van een bedrijventerrein in Breedvennen is niet wenselijk. En dat vooral gezien de landschappelijke kwaliteiten van het gebied en de cultuurhistorische bete kenis daarvan. In een brief aan B en W van Leende voegt Heemschut daar aan toe, dat een bedrijventerrein met een grootschalige opzet geen rekening houdt met de waarden, die in een dergelijk gebied op het spel staan. Heemschut dringt er daarom op aan om voor de vestiging van bedrijven elders in de gemeente ruimte te zoeken, maar dan zonder landschap pelijke en cultuurhistorische waarde. Oudenhosch - In een brief aan B en W van Oudenbosch maakt de Brabantse afdeling van Heemschut ernstig bezwaar tegen de voorgenomen sloop van pand Markt 68 in Oudenhosch. Het gebouw, met zowel bouwhistori sche als cultuurhistorische waarde, staat op de rijksmonumentenlijst. Het. is beeldbepalend voor dit deel van Oudenbosch. Volgens Heemschut gaat door sloop een belangrijk monu ment, uit het midden van de vorige eeuw, verloren. Bovendien wordt zodoende de straatwand op een onaanvaardbare wijze aangetast. Drunen - Heemschut heeft zwaarwe gende bezwaren tegen de voorgeno men uitbreiding van het Land van Ooit op de grens van de gemeenten Drunen en Vlijmen. Het recreatie oord is gevestigd op het grondgebied van d'Oultremont. Deze voormalige buitenplaats is in 1988 door de Rijks commissie voor de Monumentenzorg gekenschetst als een landgoed met hoge cultuur-historische en historisch landschappelijke waarden. Volgens de plannen is het de bedoe ling het Land van Ooit uit te breiden met een hotel in drie bouwlagen, 120 bungalows, vier jeugdherbergen, een zwembad en een camping. In een brief aan beide gemeente besturen verzet de bond zich tegen een dergelijke aantasting van het land- schapsschoon. Deume - Heemschut heeft B en W van Deurne haar bezorgdheid kenbaar gemaakt over de gevolgen van de voorgenomen reconstructie van het kerkhof rond de St. Willibrorduskerk in die plaats. Het kerkhof, het hof rond de kerk waar ook recht werd gesproken, is vanouds het domein, dat bij de kerk behoort. Heemschut brengt onder de aandacht, dat recon structie van het gebied met grote zorgvuldigheid en met inachtneme- ning van de betekenis ervan moet plaats hebben. Lith - Op het voorburchtterrein van het in 1968 gerestaureerde kasteel Oijen in Lith aan de Maas hoort geen manege te worden gebouwd. Dit heeft Heemschut de gemeenteraad van Lith laten weten. De archeologische en monumentale belangen mogen niet uit het oog worden verloren. Het is namelijk niet denkbeeldig, dat door de manege het aanzien van het complex ernstig wordt geschaad. Boxmeer- Het pleintje met het rustal taar aan 't Zand te Boxmeer wordt niet ontsloten en evenmin komt daar een woning. Onder druk hebben B en W dit besloten en het college heeft het pleintje het predicaat 'groenvoorzie ning' gegeven. In een brief van 19 april jl. heeft Heemschut de gemeen teraad van Boxmeer gewezen op het gevaar, dat door ontsluiting en de bouw van een woning het cultuurhis torisch waardevolle pleintje op een ingrijpende wijze zou worden bescha digd. Jo Wouters, PR-medewerker PC Heemschut Noord-Brabant Loosdrecht- Helaas heeft Heemschut te vroeg gejuicht. Meldden we in afle vering 2 (p. 34) van dit jaar dat GS op grond van art 19 Wet RO de herin richtingsplannen van het Garage bedrijfvan de heer Lamme afwees, inmiddels is GS teruggekomen van haar eerste besluit en heeft alsnog een vergunning verleend. Er zijn in de plannen enkele kleine wijzigingen opgenomen en er zijn enkele voor waarden aan de vrijstelling verbonden; zoals het gebruik van klinkers (i.p.v. asfalt) en vastlegging van de terrein- omvang. Voorts is GS van mening dat het nabijgelegen natuurgebied niet aan waarde zal inboeten. Heemschut was zeer verbaasd over deze plotselinge ommezwaai van GS. Er is afgezien van het starten van een AROB procedure; de gemeente en GS hebben het op een accoordje gegooid en dan is het vechten tegen de bier kaai. Inmiddels is begonnen met de herinrichting en het is te hopen dat de gemeente en Lamme zich aan de voor waarden houden en dat er niet verder aan de expansiedrift wordt toegege ven. AMtC, PC Heemschut Utrecht Heemschut tegen verbouwen molen Zevenbergen - Onderneem geen stappen en doe geen toezeggingen, die onomkeerbaar zijn voor wat de toekomst betreft van de molen aan de Lage Wipstraat in Zevenbergen. Dit schrijft Heemschut aan het college van B en W van de gemeente Zevenbergen. Er zijn plannen om de molen te verbouwen tot kantoorruimte. Daarvoor wordt het nodig geacht de romp, die nu plm. zestien meter hoog is, met twee meter in te korten. Daarnaast is het de bedoeling om de wieken in verhouding terug te brengen en ze vast te zetten, zodat ze niet kunnen draaien. De verbouwing houdt verder in, dat in het resterende rompgedeelte ramen komen. De Bond Heemschut wijst het college van B en W erop, dat het verkleinen van de romp, het aanbrengen van ramen en de onechte wieken de monumentale betekenis van de molen geweld aan doen. De windmolen aan de Lage Wipstraat, de vroegere Achterstraat, is één van de weinige beeldbepalende bouwwerken in Zevenbergen, die de Tweede Wereldoorlog heeft overleefd. Boven dien vraagt Heemschut aandacht voor het gegeven, dat de molen op de Rijks monumentenlijst staat. De gecombi neerde oliekorenmolen dateert uit 1811. Tot 1938 draaide de molen op windkracht. In dat jaar ging molenaar Dame op motorkracht over en werd de molen onttakeld. 40

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 40