Romp molen 'De Speelman' gered Dreigende sloop Huize Witham HEEMSCHUT ACTIEF J.K. Kop Oosterpoort Megabioscoop Sassenheim - De door de gemeente Sassenheimin 1989 voorgenomen sloop van de romp van molen 'De Speelman', gebouwd in 1846, was de directe aanleiding voor de oprichting van de Stichting Oud Sassenheim. Een verzoek om de romp te sparen, gesteund door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de Bond Heemschut en de Vereniging 'De Hollandsche Molen' werd afgewezen. Een door deze instanties gesteund verzoek tot aanwijzing van de romp als Rijksmonument werd door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in behandeling genomen. Daarmee was de sloop voorlopig afgewend. Een handtekeningenactie in Sassenheim die 4100 steunbetuigingen opleverde deed het gemeentebestuur zwichten: men steunde de aanvraag bij het Rijk. Na veel onderhandelingen met en aandrang op de gemeente en veel publicaties in allerlei persorganen keerde het tij. Op 27 augustus 1993 werd de romp in eigendom en beheer overgedragen aan de in november 1992 opgerichte Stichting 'De Molen van Sassenheim'Dit gebeurde in het Gemeentehuis ten overstaan van notaris mrM.A.P. Derven en in aanwe zigheid van vele genodigden. Ook de Bond Heemschut was present. De Loon op Zand - Heemschut wil graag van de gemeente Loon op Zand horen of de berichten kloppen, dat twee cul tureel waardevolle panden n.1. Kerk straat 13 en Kloosterstraat 6 dreigen te worden gesloopt. Deze panden zijn zeer beeldbepalend voor de gemeente, schrijft Heemschut aan B en W. Verder is Heemschut verontrust over het feit, dat Loon op Zand geen eigen monumentencommissie zal installe ren. De bond hoopt, dat, mocht dit zo zijn, er niettemin voortdurende zorg zal blijven bestaan voor objecten, die voor cultuur en historie van de gemeente waardevol zijn. Susteren - Heemschut heeft ernstige bezwaren tegen plannen om het terrein rondom Huize Witham in Nieuwstadt te bebouwen. Daardoor dreigt een zeer mooi en historisch waardevol gedeelte van Nieuwstadt verloren te gaan. Dit schrijft de bond in een brief aan de gemeente. Wat Huize Witham betreft is het behoud hiervan als architectonisch monument uitgangspunt van de plannen. Of met de voorgestelde verdeling van het monument in appar tementen en het verkavelen van het 'De Speelman' (foto uit 1895) jonge stichting kreeg van het gemeen tebestuur naast de beste wensen ook een startsubsidie mee van 22.500. Een sponsor stelde zich garant voor een te lenen bedrag van/ 50.000 zodat in oktober met het herstel van de buitenkant van de romp, geschat op 77.500 (ex BTW) kan worden aan gevangen. De stichting gaat tegelijker tijd met behulp van haar Comité van Aanbeveling, waarin ook Heemschut is vertegenwoordigd, sponsorgelden en vrienden voor de molen werven. Na de buitenkant, die eind november klaar kan zijn, komt de binnenkant aan de beurt. Die wordt grotendeels opgeknapt met behulp van vrijwilli gers. Na de restauratie wordt de romp gebruikt voor sociaal-culturele doel einden zoals exposities, kleine verga deringen, etc. In het kader van een op te stellen meerjarenplan hoopt de stichting de molen in oude glorie te kunnen herstellen (zie foto uit ca 1895). Volgens de koopacte moet dat, op straffe van terugkoop door de gemeente, gebeuren voor het jaar 2 02 3De stichting hoopt echter de algehele restauratie (geschat op 5 a 8 ton) binnen 10 jaar te kunnen realise ren. Daarmee zal de grootste acht kante korenstellingmolen tussen Rotterdam en Haarlem weer terug zijn! drs. J.E.van Teylingen, lid van de PC Heemschut Zuid-Holland en secretaris van de Stichting 'De Molen van Sassenheim'. Adres J.E.van Teylingen: Kagertuinen 69, 2172 XK Sassenheim. gehele terrein dit doel wordt bereikt is echter de vraag. Er zijn zeker alterna tieven en dit is wel het minst aantrek kelijke. Een oplossing, waarbij huis en omgeving ongeschonden blijven verdient verre de voorkeur. Meerdere kastelen in Zuid-Limburg zijn de laatste tijd van eigenaar verwisseld, zonder dat de woonbestemming werd opgegeven. Kasteel Gronsveld en kas teel Sittard zijn voorbeelden daarvan. Heemschut dringt erop aan alle alter natieven goed te bekijken. Groningen - Plannen om een deel van de Groninger Oosterpoortwijk af te breken zijn nog niet van de baan. Het gaat om de zogenaamde 'Kop van de Oosterpoort'. De huizenblokken tussen de Griffestraat en de Duiker straat zouden plaats moeten maken voor een uitvalsweg voor het autover keer, een oostelijke ontsluiting van de Verbindingskanaalzone. De nieuwe autoroute moet dan tevens een einde maken aan de verkeersdrukte op het traj eet Radesingel/Winschoterkade Aan de Winschoterkade is een presti gieuze woontoren gepland, met koop appartementen. Op deze plek staat nu nog het GGD-gebouw. Heemschut vindt dat het GGD-gebouw niet afge broken hoeft te worden. In een brief aan B en W heeft de Bond daarop aan gedrongen. Verder vindt Heemschut het navrant dat door het creëeren van een autoluwe omgeving bij de woon toren de geplande ouderenwoningen in de onmiddellijke nabijheid van de uitvalsweg een dubbele verkeersstroom te verdragen krijgen. Ook loopt de nieuwe weg pal langs de entree van cultuurcentrum De Oosterpoort. Groningen - Het ontwerp voor een megabioscoop aan het Zuiderdiep 94 kan Heemschut niet bekoren. I-Iet gebouw is weer een voorbeeld van architectuur die geen rekening wenst te houden met de omringende bebou wing. De skyline van de megabioscoop is te lang en ononderbroken, het pand is te grootschalig en aan de gevel ont breekt effectieve plastische geleding. Het gebouw schijnt zich optimaal te moeten manifesteren, terwijl aanwe zige stedebouwkundige en architecto nische waarden ontkend worden. Ook in de nota 'Architectuurbeleid' (1991) van het ministerie van VROM en WVC wordt gewezen op dit gevaar. Saskia Simon, PR-medewerker PC Heemschut Groningen 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 39