De Sint Bavo naar de kroon gestoken Haarlem, heeft een van de grootste aaneengesloten beschermde stadsgezichten van ons land. En in dat oude stadshartvlak naast de Grote- ofSint-Bavo kerk, die, m.eer dan welke Gothische kathedraal het silhouet van de stad bepaalt, ontwikkelt projectontwikkelaar MBO, dochter van de ING-hank een hotel met 80 kamers, eenjustitiegebouw en een nieuwe schouwburg. De nieuwbouw wordt mogelijk 21,5 meter hoog. De dakgoot van de Grote Kerk, met het hoogste schip van Nederland, is slechts anderhalve meter hoger. Wat dat voor de eeuwenoude door de Bavo bepaalde sky-line van Haarlem betekent moge duidelijk zijn. JAN DERK GERRITSEN De hoogste gebouwen worden bijna net zo hoog als de dakgoot van de Grote Kerk (links) Heemschut bevindt zich in goed gezelschap als zij zich samen met de Rijksdienst voor de Monumenten zorg, de Vereniging Haerlem, de Kring Kennemerland van de Bond van Nederlandse Architecten en heel veel verontruste burgers van Noord- Holland's hoofdstad met klem hier tegen verzet. Heemschut schaart zich achter de voornaamste bezwaren tegen het complex: een onjuist programma van uitgangspunten. Verder vindt Heem schut de nieuwbouw, zoals die op de maquette zichtbaar wordt, te hoog, te compact en een aanslag op het monu mentale karakter van de omgeving. Er komt nog bij dat geen rekening is gehouden met de uitganspunten van het structuurplan, dat georiënteerd is op de Grote Markt. Daarvan is in het ontwerp totaal geen sprake. Dit alles moet plaatsvinden op het terrein waar eens de drukker van onze bankbiljetten, Joh.Enschedé gevestigd was, en waar de grond zo vervuild is, dat de sanering ervan de gemeente tenminste 10 miljoen gulden gaat kosten. Uitvoering van het plan zou het bestuur van de stad financieel dus best goed uitkomen. Er zijn alternatieven Het oordeel over deze aantasting van ITaarlem's binnenstad zou er welis waar niet milder door worden, maar enig begrip voor de problemen van het stadsbestuur zou nog kunnen worden opgebracht, als er voor de geplande gebouwen geen alternatieven waren. Maar die zijn er wel: a) Het justitiegebouw zou een plek kunnen vinden op het terrein van de voormalige Ripperdakazerne of in de Zuiderpolder hij het toekomstige NS- station Haarlem-Oost, waar de gemeente ruimte voor kantoren heeft gereserveerd. b) Tot voor kort had Haarlem een groot gebrek aan hotels. Met de komst van het Van der Valk-hotel bij Schalkwijk en Carlton Square op het Houtplein bij het centrum lijkt daar wel een eind aan gekomen, nu deze ook niet bepaald op een hoge bezet tingsgraad kunnen bogen. De finan ciële worst, die elk gemeentebestuur wordt voorgehouden bij de bouw van een hotel, is ook hier in het vooruit zicht gesteld, maar nader onderzoek zou wel eens tot een minder rooskleu rig perspectief kunnen leiden, c) De nieuwe schouwburg zou in de plaats moeten komen van de uit 1918 daterende legendarische stadsschouw burg aan het Wilsonplein. Legen darisch niet alleen omdat veel cabare tiers en acteurs er altijd de loftrompet over gestoken hebben, maar ook om architectonische redenen. Het is het eerste openbare Jugendstilgebouw in ons land. Van oudere datum dan het Tuschinski theater in Amsterdam, dat ten onrechte altijd met die naam pronkt. Oud-wethouder van kunstza ken in Haarlem, D.J.A. Geluk, die wel inziet dat grote toneelstukken in Haar lem niet opgevoerd kunnen worden omdat het toneel te klein is, pleit ervoor de oplossing voor dat probleem te zoeken in een verbouwing a la het Amsterdamse Concertgebouw door vergroting met een glazen ombouw. Heemschut kan zich niet vinden in een voorstel de schouwburg te situ eren in het Frederikspark, waar de gemeente in de plaats van het daar gevestigde Sportfondsenbad een appartementencomplex gedacht heeft. Beide voorstellen wijst Heemschut af. Reeds bij de manifestatie in mei van dit jaar heeft Heemschut kenbaar gemaakt tegen bebouwing in dat park te zijn. Argument was daarbij, dat men een eenmaal in de geschiedenis gemaakte fout - de bouw van het sportfondsenbad - niet opnieuw moet maken maar de gelegenheid aan moet grijpen zo'n fout te herstellen. Jan Derk Gerritsen is lid van de PC Heemschut Noord-Holland 38

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 38