Belgisch kerkje in Limburg Steun nodig voor herstel Op 10 september 1837 kreeg de kleine hervormde gemeenschap van Meerssen (L) haar eigen kerkje, in de m,oestuin van de toenmalige pastorie. Het kerkje werd betaald in Belgische francs, die voor 90% ter beschikking waren gesteld door de jonge Belgische staat. Anno 1993 heeft de naar verhouding nog veel kleinere protestantse gemeenschap in Zuid-Limburg grote moeite de onderhoudskosten van het kerkgebouw te dragen. ABELE REITSMA u h*fc<Krfc<t Interieur van het kerkje Na een grootscheeps herstel in 1982 is groot onderhoud nu opnieuw onver mijdelijk geworden. De beheersraad werkt een tienjarenprogramma af, volgens de kerken-regeling in het Besluit Rijkssubsidiëring Onderhoud Monumenten (BROM). 'Het is voor ons erg moeilijk financieel het hoofd boven water te houden', schrijft de raad in een brief aan het Hoegenfonds van de Bond Heemschut. Dit fonds heeft nu een verzoek in behandeling om een kleine subsidie toe te kennen voor de herstelkosten van in totaal ruim f 100.000,-. De giften van toeris ten vormen een onmisbare bron van inkomsten, maar ook daarmee is de instandhouding van het rijksmonu ment niet mogelijk. Het Nederlands Hervormde kerkje te Meerssen heeft op het eerste gezicht veel weg van de Noord-Nederlandse Waterstaatskerken. Het is een eenvoudig zaalkerkje, dat aan de oost zijde driezijdig gesloten is. De voor zijde van het in schoon metselwerk opgetrokken kerkje is bepleisterd in neo-classistische vormen. Op het leien zadeldak staat een zeshoekige dakrui ter. Het gebouw is één beuk breed en drie traveeën lang. De fraai bewerkte ronde preekstoel en het orgelfront (1838) dateren van de bouwtijd. Het kerkhof rond de kerk telt enkele historische grafstenen, een pinakel en een tuinmuur. Katholieken in de regen Het kerkje werd in 1836-'37 gebouwd in de moestuin van de toenmalige predikant, niet ver van de grote, voor malige proosdijkerk. Tot 1830 was deze St. Bartholomeus-basiliek in gebruik bij zowel de rooms-katholie- ken als de protestanten. Het was zelfs een (zeventiende eeuws) voorschrift van de regering in het verre 's-Gravenhage, dat het grote kerkge bouw primair ter beschikking moest staan van de protestantse gemeen schap (de scheiding van kerk en staat was er toen nog niet). Hoewel het aantal protestantse kerk gangers veel kleiner was dan het aantal rooms-katholieke (98 tegen 1284 in 1821), beschikten ze toch over een bevoorrechte positie. Dit kwam op verschillende manieren tot uiting. Op zondagochtend was de hervormde kerkdienst eerst. Van één predikant werd wel gezegd dat hij extra lang preekte als het regende terwijl de honderden katholieken buiten stonden te wachten. Tijdens de hervormde dienst hing er een gordijn voor het altaar. Door de week bleven Het Protestantse kerkje van Meerssen de hervormde bijbels en gezangboe ken in de kerk, maar de pastoor moest zijn hostie en misgereedschap mee naar huis nemen. Belgisch leger Aan dit 'simultaneum' kwam een einde met de Belgische opstand, die zich in december 1830 uitbreidde over de huidige provincie Limburg. Een dag voor Kerst kwam het Vrijcorps van de Zuid-Nederlandse generaal Mellinet in Meerssen. Dit bevrijdingslegertje zette predikant Cock korte tijd gevan gen en de hervormde bijbels en gezangboeken verhuisden met de lessenaar en het collectezakje naar de brandstapel. Voor de hervormden bleef niets anders over dan hun dien sten te houden in de pastorie. Ze richtten een klaagschrift aan Koning Leopold, die ze zoals iedere Limburger, beschouwden als hun nieuwe koning. Leopold kon toch niet toestaan dat zijn protestantse onderdanen door 's konings eigen soldaten uit hun kerk werden gegooid? Het klaagschrift had succes: de Belgische staat betaalde zo'n 90% van de bouwkosten van een nieuwe, eigen kerk: 9.375 francs. Het Belgische Koninklijke Besluit dat aan de bouw vooraf ging, gold overigens ook voor de bouw van protestantse kerken te Beek, Gulpen en Heerlen. Toen Meerssen in 1839 weer bij Nederland werd gevoegd, bleef het kerkje achter als een bijzonder monu ment. Als u het herstel wilt ondersteunen kunt u een donatie storten op postgiro 1040198 t.n.v. Beheersraad Protestantse gemeente Valkenburg en Meerssen. Abele Reitsma is vaste medewerker van het tijdschrift en technisch adviseur van de PC Heemschut Gelderland 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 37