BOEKEN Kampen Routes Deventer tussen 1578 en 1648 Straatmeubilair Deventer Ziekenhuizen HEEMSCHUT-WINKEL Deze zomer verscheen bij de IJssel- akademie de Geschiedenis van Kampen deel 1'maer het is hier te Campen onder red. van H.J.J. Lenferink en met medewerking van diverse auteurs. Hierin wordt de ontwikkeling van het stadsbeeld, de materiële cultuur en de geschiedenis van de kerk beschreven tot ca 1800. In deel 2 wordt de econo mische en sociale geschiedenis belicht. Het is de bedoeling dat in de loop van de jaren nog vijf delen verschijnen. Een zorgvuldige uitgave met vele afbeeldingen ook in kleur en dankzij d? financiële steun van vele instellin gen de lage prijs alleszins waard. Kampen, 1993. 246 p. ISBN 90.6697.065.0. Prijs/49,50. kist enerzijds en de werkgelegenheid anderzijds. Hierbij zij aangetekend dat de onvolledigheid van gegevens het beantwoorden van de vraag bemoei lijkt. Oudere studies over vestingwer ken (zoals Taverne, Van Hoof, Westra zijn voornamelijk kunsthistorische en/of bouwtechnische benaderingen Deze studie poogt een antwoord te geven op de vraag in welke mate en in welke opzichten de oorlog van invloed is geweest op de economische ontwik keling van Deventer in de periode 1578-1648. Een uitgave in de Deventer Reeks. Houten, Arko, 1993. 244 p. ISBN 90.72047.20.6 AMtC Bij Kosmos verscheen Langs Kastelen, burchten en donjons; routes in Neder land en België door W. Bruis en D. van Hoojf. In het kort worden 100 kastelen beschreven en wordt informatie gegeven over mogelijkheid tot bezich tiging enz. Utrecht, 1993.232 p. ISBN 90.215.1905.4. Prijs/39,90. Aan de Rijksuniversiteit Groningen promoveerde Paul Holthuis op 8 april op de studie 'Frontierstad bij het scheiden van de markt; Deventer: militair, demografisch, economisch; 1578-1648'. In deze periode vonden er, mede als gevolg van de Tachtig jarige en Dertigjarige Oorlog, grote veranderingen plaats in de Europese machtspolitieke verhoudingen. De macht van de Duitse landen en de Habsburgers was uitgehold en de Nederlanden stonden aan de voor avond van de Gouden Eeuw. De oostelijke provincies profiteerden echter in eerste instantie niet mee van de goede tijden. In deze grens(fron- tier)streek werd nog fanatiek strijd geleverd. In het laatste kwart van de 16de eeuw werd Deventer definitief betrokken bij de strijd van de Republiek tegen de Habsburgers. Met alle gevolgen van dien. Eens een bloei ende Hanzestad verviel ze in armoede, was de bevolkingsomvang dramatisch afgenomen en haar rol in het Euro pese handelsverkeer uitgespeeld. Deventer was veranderd in een vestingstad, een bastion ter verdedi ging van het rijke westen van de Republiek. Hoofdstuk 4 behandelt de fortificatie van Deventer naar Oud nederlands stelsel (naar ontwerp van Davidvan Orliens) uit 1597, waarbij de nadruk wordt gelegd op de vraag welke consequenties de fortificatie heeft gehad voor de Deventer schat- 36 Bij de Stadsuitgeverij Amsterdam verscheen onlangs het boekje Straatmeubilair Amsterdamse school 1911-1940, samengesteld door de architectuurhistoricus Kasper van Ommen, een bewerking van diens doctoraalscriptie aan de Universiteit van Leiden. De Dienst Publieke Werken heeft veel invloed gehad op de tot standkoming van de gebouwde omgeving van de stad Amsterdam. Veel bekende architecten als Van der Mey, (esthetisch adviseur) De Klerk en Kram,er ontwierpen straatmeubilair voor de hoofdstad. De nadruk ligt in hoofdzaak op het straatmeubilair, dat is ontworpen door de afdeling Gebouwen van de Dienst der Publieke Werken van Amsterdam, variërend van prullenbak tot gebouwtjes waarin verschillende dienstverlenende func ties verenigd werden. Tot voor kort was er weinig belangstelling voor deze vormen van architectuur en werden indien overbodig verwijderd. Gelukkig is er nu een kentering waar neembaar. Straatmeubilair wordt op de monumentenlijsten geplaatst, gekoesterd en gerestaureerd en is, gezien de geselecteerde bibliografie achterin de uitgave, volop in studie. In het boekje wordt niet alleen aandacht besteed aan de verschillende uitingen van straatmeubilair, maar worden ook de economische, politieke en sociale omstandigheden in Amsterdam beschreven; de invloed van het gemeentebestuur en een over zicht van de Dienst Publieke Werken in betreffende periode. Het boekje bevat vele afbeeldingen en ontwerp tekeningen en korte biografieën van vermelde ontwerpers. Een lezenswaardige en interessante uitgave in de reeks Historisch Amsterdam. Amsterdam, Stadsdrukkerij, 1992. 112 p. ISBN90.5366.050.XPrijs 22,50. Zij het dat deze uitgave uit 1991 da teert, is het toch aardig in een afleve ring met informatie over Deventer de uitgave 'De Deventer Ziekenhuizen St. Geertruiden en St.Jozef' te vermelden. Het boek, geschreven door C.M. Hogenstijn, is uitgegeven in de Deventer Reeks en in opdracht van het bestuur van beide ziekenhuizen. In het boek wordt de geschiedenis van beide ziekenhuizen afzonderlijk verhaald, een geschiedenis die nauw is verweven met het verleden van de stad Deventer. Van de charitatieve instelling die het St Geertruiden Ziekenhuis in de middeleeuwen was en de inwijding van het St Jozef Gesticht in 1875 tot de ziekenhuisfusie begin jaren tachtig. Het St Geertruiden Gasthuis was aan vankelijk bestemd voor maatschappe lijk minder bedeelden, pestlijders en soldaten en is nu nog steeds gelieerd aan de stad. Het St Jozef was, aldus de inleiding een monument van katholieke emancipatie en naastenliefde en werd bestuurlijk gedragen door de bemid delde katholieke families in Deventer. De fusie vond plaats in 1982 en het is de bedoeling dat begin volgende eeuw een volledig nieuw ziekenhuis op de Rielerenk aan de rand van de stad geopend wordt. Houten, 1991. 172 p. ISBN 90.72047.14.1. Prijs 42,50 AMtC Nu de wensmaand december er weer aan komt attenderen we u graag nog eens op de setjes met prentbriefkaar ten, die Heemschut speciaal voor zijn leden samenstelde. De fraaie afbeel dingen van Noord-Hollandse stads en dorpsgezichten werden gemaakt door de Haarlemse fotograaf Pons Brasser. De kaarten kunnen uitstekend als wenskaarten worden gebruikt. U kunt het setje van 6 kaarten bestellen door f 10,- (incl. verzendkosten) over te maken op giro 124326 t.n.v. de Bond Heemschut, Amsterdam met vermel ding van 'prentbriefkaarten'. Wij sturen u dan het setje toe.Daarnaast attende ren wij u nog op de enkele andere arti kelen uit de Heemschutwinkel. De Heemschut-das, kosten f25,— Heemschut-draagtassen f 9,50 Bouwplaat Korenmetershuis f5, De boekjes in de Heemschut-serie 'Dorpen in Drenthe', 'Leeuwarden', 'Vestingwerken', 'Landschap Water land', 'Hergebruik oude gebouwen', alle f 12,50, incl .verzendkosten. Ook deze artikelen kunt u bestellen door de prijs over te maken naar giro 124326 t.n.v. Bond Heemschut Amsterdam o.v.v. het artikel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 36