KORTE BERICHTEN Zwam in synagoge Studiebijeenkomst 'Een besonder crenckwerk' Binnenstad steeds boomarmer Hofjes in Groningen, een stads wandeling dijk 'is natuurlijk tegen deze sloop', schrijft ze in een persbericht. Volgens de stichting kunnen ze dankzij de huidige techniek best blijven voortbe staan. Adhesiebetuigingen gelieve te melden bij M. de Groot, 020-6825034. B.F. Groningen - Juni 1992 is er zwam geconstateerd in de synagoge aan de Folkingestraat. Alle muren en de onderste dakspanten zijn aangetast. Het houten tongewelf van het gebouw verkeert nog in goede staat. Bestrijden van de schimmel en in oude staat terugbrengen van de aangetaste delen gaat volgens het advies van een deskundige minstens 8 a 9 ton kosten. De wasserij/stomerij die van 1952 tot 1976 in de synagoge bedrijf hield heeft het gebouw vochtig gemaakt. Daarbij hebben de kelders in 1976 ook nog onder water gestaan. Tot 1980 stond het gebouw leeg. Tijdens de restaura tie in 1980/1981 had men zich moeten realiseren dat er wel eens zwam zou kunnen optreden; daar is toen niet op gelet. De gemeente Groningen is eigenaresse van het gebouw. Het is echter niet duidelijk hoe de gemeente dit jaar de te besteden gelden (500.000 gulden) gaat verdelen. Het eventueel beschikbare bedrag zal in ieder geval niet voldoende zijn voor verwijdering van de zwam en de belangrijkste repa raties. Voor het restantbedrag wordt naarstig naar wegen gezocht. Informatie: Stichting Folkingestraat Synagoge, postbus 4187, 9701 ED Groningen, telefoon: 050-12 88 01. Saskia Simon Bijna 400 jaar geleden, op 15 decem ber 1593, werd 'octrooi' afgegeven op het gebruik van een krukas voor de toepassing in (wind-)houtzaagmolens. Hoewel onduidelijkheid bestaat over de waarde van dit 'octrooi' en het begrip 'octrooi' in die tijd vaak meer het karakter had van 'vergunning', blijft dit document één van de eerste con crete vermeldingen van de toepassing van de krukas in windhoutzaagmolens. Een gebeurtenis als deze mag niet ongemerkt voorbijgaan. Daarom wordt, gezamenlijk door TIMS- Nederland, vereniging voor molinolo- gie in Nederland en Vlaanderen en het Gild Fryske Mounders een studie bijeenkomst georganiseerd in het weekeinde van 27 en 28 november a.s. De tweedaagse bijeenkomst bestaat uit een lezingenserie op zaterdag en de mogelijkheid tot het bezoeken van houtzaagmolens op zondag. De lezingencyclus wordt gehouden in Friesland, in Woudsend, goed bereik baar via de A50,15 km. vanaf Lemmer, terwijl ook voor transport vanaf station Heerenveen zal worden gezorgd. De kosten van de bijeenkomst op zaterdag bedragen ca. f 60,-, inclusief de publikatie, lunch, koffie en thee. Voor degenen, die ook de zondag willen deelnemen is er een zeer billijke overnachtingsmogelijkheid in Woudsend. Iedereen, die geïnteresseerd is geraakt door deze aankondiging kan een aanmeldingsformulier en uitgebreid programma aanvragen bij 'Krukas', Postbus 1059, 8900 CB, Leeuwarden. Ir. A.J. IJzerman, voorzitter TIMS-NL Groningen - De actie voor behoud van bomen bij de A-kerk en op de Vis markt heeft 4 bomen naast de kerk gered: 4000 inwoners plaatsten een handtekening tegen verwijdering. Intussen wordt de Groningse binnen stad steeds boomlozer. Een tiental linden op rij aan de Vismarkt is tijdens herinrichting van de trottoirs bij de wortels zo kort afgestoken, dat stadse- cologen vrezen dat ze de winter niet overleven. Bij de nieuwbouwplannen voor het stadhuis (het Waagstraatplan van Natalinimoeten ook bomen verdwijnen van de Grote Markt. Het betreft hier o.a. een aantal grote linden. Om de Groninger binnenstad verder nog meer het aanzien te geven van een 'opgeruimde woonkamer' worden de natuurkeien die de Vis markt bedekken vervangen door gele klinkers. In tegenstelling tot de keien zijn deze bakstenen niet goed te reini gen. Voor een vismarkt is dat niet praktisch. Groningen - De stad Groningen staat bekend om haar vele hofjes en gasthui zen. Op zaterdag 6 november voert een stadswandeling langs vijf, in oorsprong middeleeuwse hofjes in de binnenstad, waaronder het Sint Geertruidsgast-huis, het Sint Anthony- gasthuis en het Heilige Geestgasthuis. Gids tijdens de wandeling is historicus Egbertvan der Werff. Organisatie: Stichting Kunst in Zicht. Vertrek vanaf de Martinitoren om 14.00 uur. Kosten: f 12,50. Opgave: Athena's Boekhandel, Oude Kijk in 't Jatstraat 42, Groningen, telefoon 050-12 55 93 Saskia Simon PC Fleemschut Groningen De opening van de Open Monumentendag in Kampen werd verricht door wethouder J.T.M.Piederiet, samen met voorzitter ir.J.M.Veldhuis van Heemschut Overijssel. Zij bevestigden een informatiepaneeltje aan de dankzij actie.van Heemschut en Stadsherstel Kampen behouden zijgevel van de Meerminnensteeg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 35