Douanekantoortje Taalmonumenten (Noord-Brabant) EXPOSITIES BRIEVEN KORTE BERICHTEN Stichting Open Monumentendag behoudt sponsor Noord-Holland koopt aandelen voor monumentenbehoud Petruskerk in Sloterdijk Skutsjes te Balkvan modderschuit tot varend monument. Monument van de maand oktober in Friesland. De expositie is in het gemeentehuis van Balk. De skutsjes liggen afgemeerd in de oude dorpskern. Expositie open op 22, 23, 24, 29, 30 en 31 oktober vanl3-17 uur. Brabant bouwt in baksteenna-oorlogse architectuur in Noord-Brabant. Tot 8 november in Museum Kempenl- and in Eindhoven en van 13 nov. t/m 6 januari in Museum De Ghulden Roos te Roosendaal. Oog op het Hof; een beeld van Breda als eerste residentie van het Huis van Oranje Nassau. T/m december in het Breda's Museum, Grote Markt 19 Breda. Open wo t/m za van 10.30-17 uur. Di/zo/feestdagen van 13-17 uur. De verdwenen stad; twaalf rijk georna menteerde Amsterdamse topgevels, die op herplaatsing wachten. Verlengd tot t/m 6 maart. De gevels staan opgesteld langs de 17de eeuwse muur van de scheepswerf van de Marine aan de Kattenburgerstraat in Amsterdam. Wrakvondsten van het 17de eeuwse oorlogsschip Kronan. Van 19-11 t/m 12-3 in hetNederlands Scheepvaart-museum in Amsterdam. Open di t/m za van 10-17 uur. Zo van 12-17 uur. Papieren paleizen; architectuurtekenin gen van Pieter Post. In het Teylers Museum te Haarlem van 27-11 t/m 6-2-1994. Open di-za van 10-17 uur. Zo van 13-17 uur. N.a.v. het artikel 'Een wandeling langs een verdwenen grens' op bladzijden 10 en 11 van uw vorige aflevering graag het volgende. Onder het kopje 'Voormalig douanekantoortje' maakt de schrijver melding van zijn vermoe den, dat het gebouwtje langs een ver dwenen grens wel een douanekantoor tje geweest moet zijn. Zijn vermoeden is niet juist. Enerzijds kan het gebouw tje gezien zijn stijl indertijd onmoge lijk door de Rijksgebouwendienst zijn gebouwd, anderzijds zijn de ruimten erin volstrekt ongeschikt voor een douanekantoor. Hij heeft zich door de plaatselijke VW op een dwaalspoor laten brengen. Het voormalige doua nekantoor staat aan de overkant van de straat; omdat er later een ruimte vóór gebouwd is, is het wat moeilijk herkenbaar. In werkelijkheid is het gebouwtje in 1938 gebouwd als een van de zogenaamde grenskiosken, die de ANWB voor de oorlog bij verschil lende belangrijke grensovergangen heeft laten bouwen voor het geven van toeristische informatie en andere dienstverlening aan automobilisten. Ik weet dit maar al te goed, omdat ik zelf als studentin 1939 in dienst van de ANWB in dit gebouwtje vakantiewerk heb verricht. Het heeft twee verdie pingen, die uitsluitend door een bui tentrap, onder het overstekende dak, waren verbonden. De bovenverdieping komt rechtstreeks uit op de er achter gelegen Van Randwijckweg, maar had geen duidelijk functie. Onderzoek in de archieven van de ANWB en de Dienst Publieke Werken van de Gemeente Ubbergen zal het bovenstaande beves tigen en mogelijk onthullen, wie de architect is geweest. In het jubileum boek van de ANWB 'Een Eeuw Wijzer' (1883-1983) staat op bladzijde 119 een foto van de opening van deze grens- kioskop 20 juli 1938. 'mr. T.N.J.A. van Rijn, Nijm.egen Hoevelaken - De Stichting Open Monumentendag is de komende drie jaar van haar bestaan verzekerd. Op 23 augustus werd namelijk de sponsor overeenkomst met het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten verlengd. Daardoor krijgt de stichting de komende drie jaar steeds 300.000,- Het bedrag beslaat 3/5 van de begro ting. Het Bouwfonds is al vanaf het eerste uur hoofdsponsor. De stichting OMD coördineert en ondersteunt plaatselijke comités. Haarlem - De provincie Noord- Holland koopt waarschijnlijk voor 100.000,- aandelen van 'Eandelijke Bouwkunst West-Friesland'. Deze restaurerende instelling streeft naar behoud van landelijke bouwkunst in West-Friesland. Binnen het gebied van de Westfriese Omringdijk koopt ze panden aan, restaureert, verkoopt en exploiteert ze. De bijdrage van de pro vincie is 10% van het aandelenkapitaal. Amsterdam - De toren van de Petrus- kerk in Sloterdijk is gerestaureerd. Onder meer is het hout van de toren vervangen. De restauratie van het kerkhof is in volle gang. In de omge ving van de kerk dreigt echter het volgende. De deelraad Bos en Lommer wil een aantal huisjes aan de Velser- weg en Spaarndammerdijk slopen in het kader van de herstructurering van Sloterdijk. De Stichting tot behoud Petruskerk en omgeving Oud-Sloter- lZe hebben in Leende weer in de blaas gepikt' Betekenis: Het waait hard Verklaring: In een Brabantse plaatsen zegt men dit als het hard waait. De uitdrukking is het resul taat van de spotzucht in een aantal omliggende dorpen. De inwoners van Leende worden spottend 'blazen' genoemd vanwege de torenbol, die wel op een opgeblazen varkensblaas lijkt. Monumentale omschrijving: De Rooms-katholieke kerk van Leende is een laat-gotische kruis basiliek met ingebouwde toren en moderne aanbouw aan weerszij den van het koor. Dit laatste, oorspronkelijk veel lager dan het schip doch in deze eeuw ver hoogd, is het oudste en dateert uit ca. 1400. Het schip, met lager dwarspand, is een goed voorbeeld van de Maasgotiek, zoals deze tot ver in de 15de eeuw doorbloeide. Karakteristiek zijn de zuilen met Maaskapitelen - plat tegen de schacht gedrukte plompebladeren - en de door kruisribben onder verdeelde kruisribgewelven. De rijzige toren, vermoedelijk uit de tweede helft van de 15de eeuw, is in 1905 gerestaureerd. Opvallend is de hoge spits met peerbekro ning. Deze nieuwe rubriek wordt verzorgd door Girbe Buist werkzaam bij de Culturele Raad van Overijssel te Zwolle. Alle provincies komen aan de beurt. De toren van Leende

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 34