limyjw Jugendstil-gevel in Boedapest (dia's Ernst Dienaar), Straatbeeld in Boedapest. in een internationaal gezelschap gemakkelijk in beweging kunnen brengen. Aan voorbeelden geen gebrek. Maar omdat ontsiering van het stads beeld zeker niet alleen aan de overheid is te wijten, legden wij er de nadruk op dat ook particulieren hier een grote blaam treft. Zij dragen met reclame vrijbuiterij, door het plaatsen van borden en reclamevoorwerpen, maar ook door het volzetten van openbare -ru-rt yya X<K fypboszlai ii&jF [pj2^^;36v1^20Ï58dm^f Het logo van Hungaria Nostra. ruimte met terrassen en dergelijke, veel bij tot verloedering van het oude stadsbeeld. Ook daar dient de over heid actief op te treden. Verklaring van Boedapest Voor het eerst namen Oosteuropese vertegenwoordigers in groten getalen, meer dan tweehonderd, aan de Open dag deel en de bijeenkomsten werden afgesloten met een plenaire vergade ring, waarin de 'Verklaring van Boedapest' werd aangenomen. Deze dringt er bij de Europese gemeentebe sturen op aan bij planvorming zorg te dragen voor een zodanige coödinatie van plannen, dat het historische beeld van oude steden zo wordt bewaard dat zij aangename plaatsen blijven om te vertoeven. De Verklaring dringt er verder bij de Raad van Minister van de Raad van Europa op aan deze en eerder uitgesproken beginselen nadrukkelijk onder de aandacht van de lidstaten te brengen. Uiteraard zal de werking slechts beperkt zijn, maar de behandeling van dit soort zaken in een breed interna tionaal gezelschap illustreert voor de afvaardigden ook, dat de problemen en knelpunten van monumentenzorg niet van louter nationale aard zijn. Zij komen in ieder land voor en de discus sie sterkt de afgevaardigden in de strijd, die zij ieder in eigen land hebben te leveren. Met die gedachte kwamen wij tenminste weer terug in Nederland. Voor het zover was, hadden we echter nog enkele leerrijke tochtjes buiten Boedapest gemaakt, waarbij het gezel schap kon zien hoe ook in Hongarije actief monumentenzorg wordt bedre ven. Onder meer bezochten we een kasteel restaurant bij de Donauknie, dicht bij Slowakije, en de stad Székesfehérvar met haar prachtige historische centrum waar opgravingen naar middeleeuwse bebouwing plaats vinden. Als steeds, bieden conferenties als deze de gelegenheid tot uitwisseling van gedachten met mede-afgevaardig den en ook hierin is het nut van de samenkomsten gelegen. In september zal Europa Nostra in Cardiff (Wales) de najaarsconferentie houden en daarover hopen wij u ook weer verslag te kunnen doen. Dit artikel is herplaatst omdat-in het vorige nummer een verkeerde intro was gemonteerd. Onze excuses hiervoor. mr. E. Dienaar is secretaris van het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut en afgevaardigde van Heemschut naar Europa Nostra. 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 33