Erfgoedtoerisme als invalshoek City-marketing Geen onderscheid tussen Disneyland en grachtengordel Evenwichtig gebruik erfgoed Technisch adviseur Meffert trekt zich terug historisch erfgoed omgegaan wordt. In zijn boeken beschrijft hij talloze West-Europese en Noord- Amerikaanse voorbeelden. Over bekend is natuurlijk de manier waarop een stad als Amsterdam haar 17de eeuwse geschiedenis koestert. Maar in zijn boeken komen ook voor ons minder bekende steden aan de orde. Een voorbeeld, in een stad als Istanbul zijn de financiële middelen schaars maar de stad is rijk bedeeld met monu menten. Het is begrijpelijk dat de keuze tussen het behoud van een Kemalistisch paleis, een Ottomaans zomerverblijf, een Byzantijnse kerk of een overblijfsel uit de Klassieke Oudheid een politieke keuze is die heel wat conflicten met zich mee kan brengen. Istanbul, Ottawa, Colmar, Halifax, Portsmouth, Norwich..., Ashworth haalt zijn voorbeelden overal vandaan. En steeds stelt hij zich de vraag welk beeld van een stad hersteld en behouden wordt. Of deze beelden historisch betrouwbaar zijn, is in zijn optiek niet van belang, wel wie de keuzes maakt en vooral waarom. Op de vraag naar het waarom zijn natuurlijk vele antwoorden mogelijk: monumenten kunnen om uiteenlo pende en vaak tegenstrijdige redenen beschermd worden, de geschiedenis bedient meerdere markten. Ashworth's invalshoek is het toeristisch gebruik van de historische omgeving, het erfgoedtoerisme. Erfgoedtoerisme is slechts een deel van het toerisme, en het toerisme is slechts één van de motieven voor de bescherming en de promotie van de verleden tijd. En daar komt bij dat slechts een klein deel van de monu menten door toeristen bezocht wordt. Toch kan, in de visie van Ashworth, het toerisme een wezenlijke bijdrage leveren aan de ruimtelijke kwaliteit van een stad. Dit gemeenschappelijk belang van monumentenzorg, cultuurtoerisme en stadsplanning vat hij samen in de term erfgoedplanning. Zijn invalshoek is zeker interessant. Restauraties zijn steeds moeilijker te financieren. Willen er desondanks nog gelden vrijgemaakt kunnen worden om een restauratiestroom op gang te houden, dan zullen andere bronnen aangeboord moeten worden. Het toerisme is een van deze mogelijkhe den. In dit zelfde licht moet een modieus begrip als city-marketing beoordeeld worden. Bij het aanprijzen van een stad als vestigingsplaats voor bedrijven of als een plezierig winkel centrum kan een gerestaureerde binnenstad als lokkertje dienen. Dit zijn zeker belangrijke argumenten, die stadsbestuurders ervan kunnen over tuigen dat een investering in monu menten op den duur vruchten zal afwerpen. Maar hoe gemeenschappelijk zijn de belangen van monumentenzorg, cultuurtoerisme en stadsplanning eigenlijk? Voor Ashworth bestaat hier geen tegenstrijdigheid. Ik citeer: 'Het erfgoed in een stad vormt een inter pretatie van een denkbeeldig verleden, dat door bepaalde consumenten wel en door andere weer niet wordt gepre fereerd. De inventarisaties die een onderscheid maken tussen erfgoed en pseudo-erfgoed, en tussen steden met een 'echt' morfologisch cultuuraan bod en plaatsen die meer doen denken aan een historische 'Walt Disney- wereld', demonstreren een onvermo gen om te begrijpen wat erfgoed is en getuigen van een elitair intellectueel snobisme.' De wetenschapper prof. dr G.J. Ashworth is geen Heemschutter die op de barricaden staat voor het behoud van het historisch erfgoed. 'Erfgoed planning', zo schrijft hij ergens, en ik parafraseer en vertaal tegelijkertijd, 'behoort tot de verantwoordelijkheid van de politiek. Ik geef alleen het kader aan waarbinnen beslissingen genomen kunnen worden en schets de mogelijke consequenties. Ik lobby niet, het gaat er mij alleen maar om dat beslissingen doordacht genomen worden en dat men weet heeft van de gevolgen die dit kan hebben.' In een van zijn boeken geeft hij een geïllustreerd overzicht van mogelijke vormen van erfgoedplanning. Een rigide teruggerestaureerd stukje stad ergens in Hongarije wordt op één lijn gesteld met het gecreëerde erfgoed van een in multiplex uitgevoerde fagade van een 'cowboy-stadje', dat ergens in de Verenigde Staten tegen een supermarkt is gespijkerd. Inder daad: het onderscheid tussen Disney land en de Amsterdamse grachtengor del is verdwenen. Men kan nu natuurlijk zijn schouders ophalen en Ashworth's werk terzijde leggen, maar toch wordt dan naar mijn idee tekort gedaan aan de inzet van zijn analyses. Doordat hij geen partij kiest, kan hij duidelijk aangeven welke wegen gekozen kunnen worden bij erfgoedplanning. De mogelijkheden zullen voor iedere stad verschillend zijn. En, als het daadwerkelijk gaat om restaureren of om de keuze tussen sloop of reconstructie dan blijft het zaak om als Heemschut op de bres te staan. Heemschutters volharden desondanks in hun 'onvermogen om te begrijpen wat erfgoed is'. Het is hun taak om anderen ervan te overtuigen dat dit geen 'elitair intellectueel snobisme' is. Ashworth: 'Monumentenzorg, cultuurtoerisme en het ruimtelijk beleid dat gericht is op verbetering van het stedelijk woon- en leefmilieu moeten eikaars doelstellingen niet volledig afwijzen. Gezamenlijk moet gezocht worden naar een evenwichtig gebruik van het stedelijk erfgoed. Een mogelijkheid hiertoe is het opstellen van een kosten-baten analyse waarin naast materiële tevens immateriële waarden worden opgenomen.' In februari 1994 houdt hij zijn inaugu rele rede en in dat zelfde jaar zal zijn nieuwste boek 'Dissonant heritage' verschijnen bij Belhaven Press. Math Berk ers is geograaf te Raalte Dc incest recente boeken van prof. dr G.J. Ashworth: The Towist-Historic City. Beihaven Press. London, 1990. Heritage planning. Gco Pers. Groningen, 1991. New HeritageNew lluropc. Routlcdgc, London, 1993. Dissonant Heritage. Belhaven Press. (1994) De technisch adviseur van de Provinciale Commissie Heem schut Overijssel de heer B. Meffert zal wegens zijn snel verslechterende gezondheid zijn functie niet meer kunnen uitoefenen. De PC Overijssel heeft hiervan met verslagenheid kennisgeno men. De heer Meffert zal tot zijn spijt het werk van de PC vanaf de zijlijn moeten gaan volgen. Hij behoort tot de eerste regio naal werkende technisch advi seurs, die de PC's van Heem schut hebben gediend. Hij heeft altijd garant gestaan voor een unieke samenwer kingsrelatie tussen Heemschut en het Oversticht. De PC Overijssel heeft beslo ten Meffert voor te dragen voor toekenning van het erete ken van de Bond, de Ton Koot-penning. Richard Kerslid van de PC Heemschut Overijssel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 29