Erfgoedplanning: toekomst voor of bedreiging van het stedelijk erfgoed lijdende monument, riep een stichting in het leven en boog zich over een nieuwe, passende bestemming inclu sief de benodigde financiële onder grond. De geplande opknapbeurt van de initiatiefnemers (P. van Nugteren, R. Sman en J. Duijvis) loog er niet om. De eerstë fase die in april werd afge rond bestond uit een volledige vernieuwing van het dak, het herstel van de buitenzijde, de renovatie van de trouwzaal en de verbouwing van de aangrenzende secretarie en de bode- woning tot respectievelijk kantoor en cateringruimte. Kosten restauratie: een miljoen. Inrichting: een ton. Het bedrag kwam in vlot tempo binnen via fondsen, vooral Zaanse fondsen. In mei heropend Op 8 juli 1992 was het eindelijk zover. Het 18de eeuwse raadhuis werd offi cieel overgedragen aan de Stichting Raadhuis Zaandijk. Voor 262.000 gulden veranderde het pand van eige naar. De eerste fase van de restauratie, gestart in het najaar van 1992, werd volgens plan afgerond in april 1993. De feestelijke heropening van het gebouw vond in mei plaats. Ook de siertuin aan de overzijde, de beelden tuin, eigendom van de Stichting Beeldentuin, krijgt momenteel een stevige opknapbeurt. Er komt boven dien een kopie van een Zaans theehuis waarin ongeveer 3 5 mensen terecht kunnen voor onder meer fotoreporta ges en drankjes bij een trouwpartij. De raadzaal waar sinds het midden van de vorige eeuw zo'n 8.000 paren zijn gehuwd, blijft in de toekomst in gebruik voor trouwerijen. Het voor malige raadhuis kan verder gebruikt worden voor studiedagen, speciale ontvangsten, recepties en exposities. De exploitatie van het raadhuis is in handen van een aparte bv, die aande len uitgeeft 'waar niets tegenover staat' (alleen een jaarlijkse festiviteit). Vanaf donderdag 6 mei 1993 kan er weer getrouwd worden in het raad huis, echter alleen op donderdagmid dag en vrijdag de gehele dag. Reserveren is vereist. Het animo is groot. De wachttijd bedraagt enkele maanden. Peter Roggeveen is free-lance journalist in de Zaanstreek Literatuur MATH BERKERS Aan de Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen van de Rijksuniversiteit Groningen is onlangs prof. dr Gregory John Ashworth benoemd tot bijzonder hoogleraar planologie met als leeropdracht erfgoedbeheer en stedelijk toerisme. Professor dr Ashworth bestudeert al jaren de relatie tussen het stedelijk erfgoed en het toerisme in historische steden. Dat hij op dit terrein internationale erkenning geniet, mag blijken uit het imposante aantal, voor een groot deel in het buitenland verschenen, publikaties, dat hij op zijn naam heeft staan. Prof.dr.Gregory John Ashworth Tot 1979 studeerde en werkte Ashworth in zijn geboorteland Groot- Brittannië. Afkomstig van het prestigi euze Stjohn's College te Cambridge promoveerde hij in 1974 aan de University of London. Hierna werkte Ashworth achtereenvolgens aan het Cardiff College of Education en aan het Department of Geography van de Portsmouth Polytechnic. Sindsdien is hij verbonden aan de Rijksuniversiteit Groningen. Zijn wetenschappelijke loopbaan is nu uiteindelijk bekroond met een benoeming tot bijzonder hoogleraar. Ashworth is geïnteresseerd in de manier waarop in steden met het A. Loosjes: Beschrijving van de Zaanlandsche dorpen, Den Haag, 1968 G. Oosterbaan: Dat goede oude Zaandijk, Zaandam, 1971 G. Oosterbaan-. Tussen Leven en Dood, z. pl. en uitg., 1979 G. Oosterbaan: De tweeling in de ban, Koog aan de Zaan, 1968 Neehje Mulder. Uit den goeden ouden tijd, Koog aan de Zaan, 1926

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 28