Na de dood van De Lange kwam het huis in handen van Comelis Gerritsz. Honigh, de schoonzoon van de overle den koopman. Die diende er diep voor in de buidel te tasten: 7100 gulden. Nadat Cornelis het tijdelijke voor het eeuwige had verwisseld werd zijn schoonzoon Comelis Comelisz. Honigh die gehuwd was met Grietje Haremaker, de nieuwe eigenaar/ bewoner. Die Grietje was een taaie, overleefde drie echtgenoten en zwaaide ruim een halve eeuw de scepter over het pand. Gemeentehuis Op 31 augustus 1854 kwam het deftige gebouw van de weduwe Grietje Kuyper onder de hamer tijdens een openbare veiling. Het Zaandijkse gemeentebe stuur kocht het statusobject voor 5.050,^ en zag een droom in vervul ling gaan. De aankoop had nogal wat voeten in de aarde. Weliswaar wen sten de vroede vaderen van Zaandijk een passende behuizing - voor 1854 kwam de raad bijeen in de Regenten kamer van het weeshuis - maar de gemeentekas was schoon leeg. Uitein delijk werd de aankoopsom bijeen gescharreld door leningen van raads leden en gezagsgetrouwe gemeen teambtenaren. Op27juni 1856 werd het voorname huis officieel in gebruik genomen als gemeentehuis en vond op die dag de eerste raadsvergadering plaats. De vroede vaderen zaten vanaf die tijd in een sjieke omgeving, op het pluche in de voormalige salon, ingericht in Louis XV-stijl. Aan de indeling van het gebouw was in de loop der tijden nauwelijks iets veranderd, alleen het interieur had rond 1800 een grondige restauratie ondergaan onder een van de vorige eigenaars. Op zich was het tijdstip van die restauratie verwonder lijk, want rond het begin van de vorige eeuw ging het bergafwaarts met de economie, ook in Zaandijk waar in 1795 honderd man van de Franse troepen waren ingekwartierd. De Voormalige raadszaal van het gemeentehuis, nu in gebruik als trouwzaal. Franse bezetting had het leven ontre geld en de schatkist geplunderd. Dat had gevolgen voor de burgerij. Er werd een dringend beroep gedaan op de goedgeefsheid van de burgers en de ontvanger van Haarlem begaf zich naar het Weefhuis van Zaandijk om de gulheid in ogenschouw te nemen. Blijkbaar had de eigenaar van het pand aan de Lagedijk 104, Cornelis Gerritsz. Honigh, niet het achterste van zijn tong laten zien, want hij liet in die zorgelijke tijden de salon optrekken in Louis XV-stijl en gaf tevens opdracht om een nieuw plafond aan te brengen, voorzien van decoratief schilderwerk. De muren in de salon liet hij verfraaien met geschilderd behang op linnen, meest taferelen, waarschijnlijk op het doek gezet door rondtrekkende kunstschilders die tijdens de Franse bezetting al zwervend aan de kost probeerden te komen. In 1804 kreeg het huis er zelfs een haakse uitbouw aan de achtergevel bij, een zogenoemd --f A, De statige Ingang met rijkversierd bovenlicht. De geraffinneerde 'statietrap'. voorschot met een getoogd plafond. Koningin Wilhelmina Comfortabel gezeten gingen de raads leden de gemeentelijke problemen te lijf. Geen gemakkelijke taak want zuinigheid stond op de eerste plaats. Bovendien bevatte de goegemeente Zaandijk lang niet allemaal brave burgers. De dorpelingen stonden elkaar nogal eens naar het leven, mieterden elkander in de wegsloot om een geschil op te lossen en gaven zich over aan wederrechtelijke toeëigening van andermans eigendommen. Maar behalve dorpelingen passeerde ook koninklijk bezoek de drempel van het raadhuis. Op 17 april 1899 schreed Koningin Wilhelmina in stemmig zwart door de vertrekken. Ook Hare Koninklijke Hoogheid prinses Juliana zette haar voeten over de drempel. Op 2 juli 1936 werd zij er, vooraf gaand aan de officiële opening van de naar haar vernoemde brug over de Zaan, onthaald op een kopje thee. Nieuwe bestemming Ruim 117 jaar heeft het koopmanshuis van De Lange gefungeerd als raadhuis van de gemeente Zaandijk. Met de vorming van de gemeente Zaanstad verloor het pand op 31 december 1973 zijn status als gemeentehuis. Het heeft daarna nog jarenlang dienst gedaan als hulpsecretarie en als onderkomen voor enkele gemeentelijke diensten. Met de voltooiing van het Stads kantoor verdwenen de laatste gemeen telijke diensten eind 1990 uit het gebouw aan de Lagedijk. De gemeente Zaanstad, eigenaresse van het voorma lige raadhuis, was echter niet van zins haar historisch bezit van de hand te doen. Financieel was het echter onmogelijk om als gemeente zelf alle historische panden in de streek te beheren. Een drietal Zaankanters trok zich het lot aan van het aan verval 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 27