D. Koenders Jj Vooral Uw Leiwerken Leidekkersbedrijf Natuurleien Leipannen Torenwerk Lood-, zink- en koperwerk j A. A. BOGAERTS-VAN NULAND B.V. Schuine muurtjes niet voor niets Effect wordt overtrokken Gespecialiseerd in restauratie- J en renovatiewerk u Alles onder garantie j Tel. 05450-9 22 17 lï Nijverheidsweg 3 - Neede f\ Fax 05450-9 22 19 t nieuw, reparatie- en onderhoudswerken ook Eternit en shingles - daken door geheel Nederland Leidekkersbedrijf M. Maurix Bolswarderweg 2, Tjerkwerd (Fr.) Tel.: (05157) 2030 leidekkers-, loodgieters- en koperwerken installatie van bliksembeveiligingen sinds 1875 im- en export van dakleien Walstraat 3-5 5371 AL Ravenstein Telefoon (08867) 1586-3722 Postbus 15 5370 AA Ravenstein weinig mogen baten. Het laatste restje van de toenmalige stadswal, de Waag, staat nog altijd bekend als onbedoeld urinoir. Niet alleen is het probleem oud, ook wordt al sinds jaar en dag naar oplos singen gezocht. Volgens Van derKlugt van TNO moet de eeuwenoude gewoonte om gebouwen te voorzien van een zogenaamde plint ook in dit licht worden bezien. Voor de onderste meter van een muur gebruikte men steevast een hardere, minder poreuze steensoort. Dat helpt tegen optrek kend vocht en tegen opspattend water, maar wellicht had men bij de bouw ervan ook het destructieve werk van muurplassers in gedachte, aldus de steenexpert. T.A.J. Rouwhorst van de Amsterdamse Dienst Monumentenzorg heeft in verband met ons onderwerp een kunst historisch primeurtje. Met collega's heeft hij eens van gedachte gewisseld over de mogelijke functie van de schuin- oplopende metselwerkjes tussen straat en muur zoals je die vaak bij monu menten aantreft (bijvoorbeeld bij de Amsterdamse Oude Kerk). Aanvankelijk vermoedde men dat deze aanbouwsel- tjes bedoeld waren om scheve muren en funderingen opnieuw op elkaar aan te laten sluiten, ten einde de muur weer steun te geven. Maar in de meeste gevallen bleek dat helemaal niet het geval te zijn. Rouwhorst: 'Wij nemen nu aan dat ze tot doel hadden om de urine van de muur af te laten stromen om te voorkomen dat muur en funde ring werden aangetast,' Ook de traditionele stoeppalen waar tussen een ketting of een stang wordt gehangen, zoals die momenteel nog rond een deel van de Oude Kerk staan, dienden volgens Rouwhorst mogelijk van oudsher al tegen het urineren. Na alle verontrustende geluiden komt architect W. Kramereen specialist in de restauratie van monumenten, met een uiterst ontnuchterend verhaal. Kramer is momenteel druk bezig met het herstel van patiënt de Waag en maakt zich absluut geen zorgen over de uitwerking van urine: 'Als ik zie hoe goed het gebouw er na vijfhonderd jaar nog bij staat, denk ik: pis er nog gerust maar een tijdje tegenaan. Dit gebouw heeft wel zwaardere stormen door staan. Je mag nooit vergeten dat tot 1600 het zoute water van de Zuiderzee tegen de muren klotste. Kramer ziet geen heil in allerlei moderne methoden om de aantasting door zoutkristallen te bestrijden. 'Je moet niet te veel frunniken aan iets wat al zo lang staat. In de loop der tijd heeft zich op de baksteen een weerbesten- dige laag gevormd. Bij een grondige reiniging is de kans groot dat die verdwijnt en de zachte rode baksteen die dan te voorschijn komt is veel kwetsbaarder. Al die verhalen over de gevolgen van urine die - om wat voor reden dan ook - nu opeens in de pers verschijnen, ik til er niet zo zwaar aan. Het is net als met de paniek over de verwoestende werking van zure regen op monumenten een tijdje terug. Hoor je nu niks meer van. Een jaar of drie geleden was het opeens de boktor. Half monumentaal Nederland leek opeens ineen te storten. Momenteel worden de gevolgen van het urineren overtrokken. Dat waait ook wel weer over.' De meest voor de hand liggende oplos sing van het probleem is eerherstel voor het publieke toilet.De laatste decennia is het aantal 'openbare secreten' enorm afgenomen. De voorgenomen terug dringing van het autoverkeer uit de binnensteden en de ruimtewinst die dat tot gevolg zal hebben, geeft evenwel nieuwe mogelijkheden. Vaak genoeg is bovendien gebleken dat een smaakvol ontworpen gemak op zijn beurt zelf uitgroeit tot bouwkundig monument. Fant Voogd isfree lance journalist te Atnsterdam 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 25